Nejlepší orientační terény: Kapří terény

Nejlepší orientační terény: Kapří terény

Nejznámějším závodem na jihu Čech je Vodňanský kapr, který se svou prestiží pro mnohé závodníky, a to i mimo jihočeskou oblast, stává jedním z vrcholů sezóny, hned po mistrovství světa republiky. Jaké jsou ale terény, v nichž se tyto závody běhají?

Rozhodně nejsou zdaleka to nejhezčí, co může tento kraj nabídnout. Vždyť o několik desítek kilometrů dál jsou těžké horské terény Šumavy a Novohradských hor nebo zvlněné terény plné balvanů České Kanady a Vitorazska.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Jaké tedy jsou kapří mapy? Správná kapří mapa musí být použita na legendární závod Vodňanského kapra. Spoluautorem správné kapří mapy musí být Mirka Vejvodová. Tyto mapy pak mají ještě jednu společnou věc, naprostá většina leží mezi Skočicemi a Netolicemi.

Báseň z Vodňanského zpravodaje od neznámého autora:

Nad řekou Blanicí tyčí se kopce,

v říjnu zas uvidíš běhat tam blbce…

O kapřích mapách se traduje to, že nejsou moc přesné. Osobně se mi ale zdá, že je to trochu jinak: stavitel vždy dokáže vyčmuchat nějaké místo pro kontrolu na náhodu (např. kámen v hustníku či ještě lépe v ostružinovém porostu), a poté postaví postup tak, aby se nabíhal ze strany, kde to pokud možno co nejméně sedí. A kapří mapa je na světě.

Zdoba

Tato mapa se svou polohou i kvalitou vymyká. Leží poblíž Temelína a průměrný kopcovatý terén je zmapován „tak trochu jinak“. Traduje se, že každý mapař dělal svou část v jiném měřítku a jen jeden z nich měl podklad pootočený na skutečný sever…

Kratochvíle

Nejjižnější z kapřích map, rovinatý terén s občasným shlukem jam a hojným bujným podrostem – většinou ostružiny. Jinak jsou na mapě i dost hluché pasáže, kde prakticky nic není, zato na ní najdeme i vodní zámeček Kratochvíle. Vloni byla mapa přemapována. Mnozí ji mají spojenou s dlouhými doběhy mezi sady do Krtel, kde se dobíhalo mezi sady do vesnice se sběrkou u rybníčku a cílem naproti hospodě.

Skalice

Tato mapa se překrývá s Kratochvílí a je ještě víc zarostlá ostružinami. Oproti Kratochvíli je taky víc kopcovatá.

Hrad

Na této nejsevernější mapě je poměrně dost kamenů a je taky nejvíc kopcovatá.

Svobodné hory

Byť tu není tak souvislá ostružinová vegetace, najdeme zde ten nejneprůchodnější ostružinový podrost ze všech kapřích map. A samozřejmě kopce. Zajímavé je, že půlka mapy je sytě žlutá (open land, fields), ale na tratích to naštěstí moc poznat není, když některé pasáže jsou již notoricky oběhané.

Lomec

Na této mapě by se stavěl pěkný middle. Hnědé bludiště střídá rychlý čistý les, pak zas kameny a kopec jak kráva… a za chvíli zas podrost. Zvláštností této mapy je, že v místech, která byla moc hluchá, byly pořadateli některé terénní útvary ručně dodělány (po dokončení mapy).

Jestli Vám tyto terény přijdou nudné, tak věřte, že samotný závod nudný není. Vyrazte na podzim na Kapra, nejlépe z Prahy v pátek vlakem. Dres a popisník nechte doma a vezměte si přepravku na jablka.

Užití jakékoliv mapy pro orientační běh je třeba vždy nejdříve konzultovat se správcem mapy (kontakty na něj viz tiráž mapy). Pořízení mapy je pro oddíly OB velkou investicí, kterou nenahlášená akce může v případě konfliktu s ochranou přírody nebo majiteli pozemků nenávratně zmařit.

Zdroj: Časopi Orientační běh, autor: Jakub Hulec

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: