HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Napříč ledy / Crossing The Ice

Napříč ledy / Crossing The Ice

Režie: Justin Jones, Austrále, 2012, 44 minut Ocenění: Grand Prize 2012 Banff Mountain Film Dva australští dobrodruzi, James Castrission and Justin Jones, se vydávají na nebezpečnou cestu napříč Antarktidou a zpět a to zcela bez pomoci. Žádní tažní psi, žádný kite, žádné zásobovací tábory, pouze dva muži táhnoucí na saních své zásoby a přístřeší přes 2200 km nehostinného ledu a mrazu.

Je to více než sto let, kdy se odehrál tvrdý souboj o dobytí jižního pólu. Souboj se tehdy odehrál mezi norským polárníkem Roaldem Amundsenem a Britem Robertem Falconem Scottem. Jižního pólu se po několika měsících strádání podařilo dosáhnout oběma expedicím, úspech v rodné zemi však oslavil jen Amundsen. Vysílením a vyhladověním Scott zahynul na konci března 1912, jen 18 km od zásobovacího tábora. Od té doby na jižním pólu stanuli desítky expedic, žádné z nich se však nepodařila cesta tam i zpět bez jakékoli podpory.

Mladí Australané se však záhy dostávají do podobné situace, jako kapitán Scott před sto lety: na ledě je Nor! Má stejný plán, ale více zkušeností a větší náskok. Odehraje se na nejsušším, největrnějším a nejstudenějším místě planety závod známý z let 1911-1912?

Film sklízí úspěchy na významných zahraničních festivalech.

Justin a James nejsou ve světě extrémních výkonů žádní nováčci. V roce 2008 na speciálním kajaku přepluli z Austrálie na Nový Zéland. Expedici, která trvala dva měsíce a během které upádlovali víc jak 3000 km, pojmenovali Crossing The Ditch.

Trailer filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=0_V8uYONwBg

Crossing2

crossing1

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: