HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Na Respect Festival přijede i etiopský cirkus Debre Berhan

Na Respect Festival přijede i etiopský cirkus Debre Berhan

V Africe, kde je taneční akrobacie a chození po žhavém uhlí národní kulturou, má cirkusové řemeslo zcela jiné dimenze než v Evropě. Debre Berhan se od jiných afrických cirkusů zásadně liší: dává příležitost tělesně postiženým. To má vedle humanistického rozměru ještě další přínos. Ve ztížených afrických podmínkách se lidé vyrovnávají s postižením s nesrovnatelně větším větším nasazením než v „civilizovaných“ zemích, což potvrdila i světoznámá skupina Staff Benda Bilili z Konga, složená z vozíčkářů.

Postižení je v Africe motivací, které umělce i akrobaty vybudí k výkonům, pro Evropana daleko za hranicemi lidských možností. Cirkus Debre Berhan je součástí širšího hnutí, k němuž patří pouliční divadla i projekty iniciované progresivním kanadským cirkusem Cirque du Soleil – a jeho vystoupení v Praze bude zcela jedinečnou událostí.

Umělci z celého světa

Právě chystaný Festival Respect nabídne vedle hudebních objevů z celého světa poprvé tento nový cirkus z Etiopie. Oblíbená akce proběhne o víkendu 14. a 15. června v pražském parku Ladronka. Krédem festivalu je mapování odlišných kultur a dosud neznámé hudby. Letošní ročník té nejdobrodružnější české přehlídky world music přináší navíc i překvapivé paralely stylů dobře známých.

Velký zážitek slibuje hudba z oblasti Sahelu s elektrickými kytarami Mamar Kassey, londýnská karibsko-židovská fúze s hudbou 50. let Yiddish Twist Orchestra a velvyslanec kapverdské hudby Tcheka. Na festivalu zazní i indická klasika s houslisty Ganeshem a Kumareshem, transovní marocké rytmy v podání Electric Jalaba (Anglie, Maroko), dále vystoupí elektrický neofolk s metalovou estetikou Pekko Käppi (Finsko), zydeco cajun country blues Cedrica Watsona (USA), vintage thai-pop Paradise Bangkok Molam International Band (Thajsko) a další.

Program festivalu bude obohacen o výtvarné projekty, interaktivní instalace autorů Michaela Delii, Čestmíra Sušky, Martina Janíčka a Marianny Stránské. Samozřejmostí je již každoročně oblíbený dětský program, který bude provázet festival v průběhu celého konání (bublinová show, dětská helikoptéra, výtvarné a pohybové workshop.)

Součástí festivalu jsou i doprovodné koncerty v Paláci Akropolis – 26.5. Etran Finatawa (Niger), 29.6. ZEA + King Ayisoba (Nizozemsko, Ghana) a filmové projekce ve Francouzském institutu.

Více info na www.respectfestival.cz.

Soutěž o vstupenky ukončena:

Správná odpověď na otázku, kolikátý ročník Respect Festivalu se letos koná, je 17.

Výherce oslovíme emailem:

hana.kodatova(@)seznam.cz

ludmila.pospisilova(@)centrum.cz

darina.koubinova(@)gmail.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: