Na Lysé hoře otevřely v září dvě nové chaty, Šantán půjde k zemi

Na Lysé hoře otevřely v září dvě nové chaty, Šantán půjde k zemi

Za mlhavé neděle 20. září se dočkala otevření druhá ze dvou novostaveb na Lysé hoře, chata Maraton patřící soukromé firmě AK 1324. Na nejvyšším vrcholu Beskyd se slavilo už začátkem září otevření turistické Bezručovy chaty, kterou vybudoval KČT. Obě chaty začnou v plném provozu fungovat v průběhu letošního podzimu.

Na Lysou horu v sezóně vystoupá až čtyři tisíce návštěvníků za den, velký nápor zájmu na nejvyšším bodě Beskyd by si teď měly rozdělit dvě konkurenční chaty.

Zatím vás obslouží Šantán, obě chaty rozjedou provoz během podzimu

Replika původní Bezručovy chaty z roku 1934, která ale v roce 1978 vyhořela, byla slavnostně otevřena 5. září. Moderní nízkoenergetickou budovu během tří let vybudoval i z příspěvků veřejné sbírky Klub českých turistů. Stavba, která byla po celou dobu pod přísným dohledem ochránců přírody, čeká na kolaudaci nejspíš v říjnu 2015.

Jakmile dostane chata úřednické požehnání, nabídne hostům kromě občerstvení i ubytování. Zároveň bude otevření nové chaty, pojmenované po básníkovi a milovníkovi Beskyd Petru Bezručovi, znamenat konec legendárního Šantánu. Ten by měl být ještě během letoška srovnán se zemí.

O něco větší chata Maraton, kterou slavnostně otevřeli 20. září, nabídne návštěvníkům rovněž občerstvení i ubytování. Společnost AK 1324 vlastní na Lysé hoře další dvě zařízení, pojmenované po legendárním sportovci Moravskoslezského kraje a čtyřnásobném olympijském medailistovi Emilu Zátopkovi. Trojice chat nese názvy podle tří disciplín, v nichž Emil Zátopek získal zlato na olympijských hrách v roce 1952 – Pětka, Desítka a Maraton. Nově otevřený Maraton stojí na místě zbourané chaty Plesnivka a v plném provozu pro veřejnost má být od listopadu 2015.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí