Na jakých místech letos potkáte Kiliana Jorneta?

Na jakých místech letos potkáte Kiliana Jorneta?

Během posledních let nezadržitelně stoupá popularita nejen běhu jako sportu obecně, ale také horských běhů. Jedním z důvodů, které zájem o běh v horách podporují, je bezesporu Kilian Jornet.

Běžcům, kteří jsou v horském prostředí jako doma, není třeba Kiliana představovat. Během posledních několika let Kilian udává směr horského běhání, fanoušky uchvacuje nejen svými výkony, ale také svojí filosofií a právě svým vztahem k horám. Poslední roky na sebe Kilian upozorňuje nejen závodními výsledky, ale především unikátním projektem Summits of My Life. V rámci tohoto projektu Jornet v rekordních časech zdolává ty nejvyšší hory na různých místech na světě.

Zaběhnout si stejný závod s Kilianem tak může být pro spoustu fanoušků horských běhů velká motivace. Jornet, který si pravidelně v zimě od běhání dává pauzu a celé dny tráví v horách na skialpech, nedávno zveřejnil svoje běžecké plány pro letošní rok. Kde tedy máte šanci na Kiliana narazit?

Nejdříve Kilian pojede nasbírat zkušenosti do Himalájí

Minulé roky měl Kilian ve zvyku začínat sezónu na populární a horké TransVulcanii, která pro něj vždy byla dobrým testem výkonnosti jen několik málo dní po zakončení skialpinistické sezóny. Letos je ale z Kilianova pohledu vše jinak. Na začátku trailové sezóny se chystá do Himalájí, kde se měl dle původních informací pokusit o rychlostní rekord na nejvyšší hoře světa Mt. Everestu. Aktuální informace jsou ale takové, že v Himalájích Kilian stráví 7 týdnů, během kterých si bude chtít primárně “ošahat” vysokou nadmořskou výšku. Letos tam chce tedy Kilian především nasbírat zkušenosti a poznat trasu, kterou se v budoucnu o rekord pokusí. Zda se fanoušci hor dočkají rekordu už letos tak není vůbec jisté, sám Kilian s tím zjevně příliš nepočítá.

Letošní expedice totiž bude první Kilianovou výpravou do hor nad 8.000 m.n.m. Kilian tuto expedici okomentoval: “Tuto výpravu na Everest vnímám jako výpravu k získání dalších zkušeností. Abych opravdu poznal Everest, jeho okolí a naučil se co nejvíce od svých kolegů. Opravdu nevím, zda budeme schopni pokusit se o rychlostní výstup. Všechno bude záležet na počasí, aklimatizaci a dalších faktorech, na které tam narazíme. Jsem si dobře vědom toho, že příprava bude klíčem pro budoucí pokusy, proto beru toto poprvé právě jako příležitost k učení.”

Trailrunningová sezona Kilianovi začne až v červenci

Trailrunningová sezóna s netradičním začátkem pro Kiliana vypukne naplno až v červenci, kdy se zúčastní netradičního závodu Mount Marathon na Aljašce. Následovat bude již jedno z nejtěžších horských ultra na světě, Hard Rock 100, kde bude Jornet obhajovat bezkonkurenční vítězství z minulého rekordu. Kilian si Hard Rock skutečně zamiloval, jak ostatně dokládají jeho vlastní slova: “Loni jsem se do tohoto závodu beznadějně zamiloval. Pohoří San Juan je magickým místem, moc se mi také líbila atmosféra závodu, jednoduchost, technická náročnost a nespoutanost divoké přírody na trase tohoto závodu.”

Největší šanci potkat se s Kilianem tak mají běžci z Evropy nejspíše na Tromso Skyrace, což je závod, který sám Kilian pořádá na přelomu července a srpna v Norsku.

Další plány se budou odvíjet podle výsledků, Ultra Pirineu je však jisté

Další Kilianův závodní program bude záviset zejména na tom, jak se samotná sezóna bude vyvíjet. Už to naznačuje velkou změnu v Jornetovým přístupu k závodům – ještě minulý rok se zúčastnil několika desítek závodů, například jeho oblíbený Dolomites Skyrace vyhrál pouze několik dní po dokončení již zmíněného Hard Rocku.

Jisté je, že sezonu by měl Kilian zakončit na zářijovém Ultra Pirineu ve Španělsku, kde před několika lety sváděl skvělou bitvu s Tonym Krupickou, a kam se i letos chystá kvalitní konkurence. Trasu Ultra Pirineu (dříve pod názvem Cavalls de Vent) Kilian dobře zná: “Návrat na tento závod pro mne znamená návrat k mým vlastním kořenům. Dlouhé traily v horách jsem začal běhat právě na této trase kolem horských chatiček ještě před tím, než se tento závod zrodil.”

Ačkoliv se tedy Kilian tento rok chystá závodit méně, jisté je, že i přes to se můžeme těšit na další skvělé horské výkony, které budou opět inspirovat ostatní horské nadšence.

Pokud byste chtěli získat více informací o plánech a závodech, sledujte Kilianův blog. Případně sledujte i plány jeho partnerky Emelie Forberg, který je jednou z top světových běžkyň ve skyrunningu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: