Na Boráku si pro mistrovské tituly doběhli Orálek a Gecová

Na Boráku si pro mistrovské tituly doběhli Orálek a Gecová

Borák je ultramaraton v okolí nevelkého města Loštic, které proslulo výrobou sýrové pochoutky Olomouckých tvarůžků. Tvarůžky také tvořily součást cen pro nejlepší, ale šlo především o tituly český přeborníků v  ultratrailu.

Pořadatelský tým pod taktovkou Václava Orálka (otce našeho úspěšného ultramaratonce) stál za úspěchem této zdařilé akce. Pro běžce byly připraveny tři tratě: ultra v délce 86 km, maraton a jedno kolo 14,3 km pro zahřátí.  Ultra trať se běžela jako Mistrovství ČR a současně byla součástí ULTRACUPu. V Lošticích se závod konal již potřetí a pro letošní ročník došlo k mírné změně tratí a jejich prodloužení. Okolní krásná příroda patří tradičně mezi největší přednosti. Les, louka, polní cesty, 16°C, zataženo, ale ne deštivo, romantický výhled na hrad Bouzov, bezva parta pořadatelů, plný stůl občerstvení, dobrý guláš, pivo a tvarůžky…

Brzký start hlavního závodu v 7:00 hodin snad ovlivnil bloudění nerozkoukaných závodníků. Kontakt s vytyčenou tratí ztratili téměř všichni a nejdále odběhl ten nejrychlejší. Nikdo se však nevztekal. „Ono nějaké to zabloudění prostě k trailu patří. V mém případě za to mohla asi chvilková ztráta pozornosti. Možná jsem se zrovna podíval na hodinky a přehlídl šipku,“ okomentoval své zaváhání Daniel Orálek. V cíli zaznamenal o pět kilometrů více (91 km) s převýšením 1400 m. Své loňské prvenství však obhájil a objevil se v cíli za 7:01:05 (průměr 4:37 min/km). V mužích doběhl druhý Ondra Velička (7:15:05) před Pavlem Sedlákem (7:22:15). Vítězkou kategorie žen se stala Tereza Gecová v čase 8:26:38 před Lenkou Horákovou (8:41:52) a Markétou Gruberovou (8:41:53). O pořadí druhé a třetí závodnice rozhodla pouhá vteřina.

Tereza Gecová na trati

Závod letos neměl nominační charakter. Konal se  pouze jeden týden před MS v ultratrailu , které se letos koná ve Francii u jezera v Anecy. Česká asociace ultramaratnců však možnost účasti přenechala české sky running reprezentaci a to hlavně z důvodů, že pořadatelé MS zvolili velmi náročnou horskou trať.

Body se však sbíraly do ULTRACUPu, kterého se vloni zúčastnilo celkem 421 běžců a předání cen za rok 2014 proběhlo zde po závodě v Lošticích. V tom letošním ročníku po dvou závodech drží špici Orálek a Gecová. Na druhé místo žen se posunula Alena Žákovská (v Lošticích doběhla čtvrtá) před Lenku Horákovou. V mužích mají na Orálka shodnou ztrátu tři muži. Trojici, vedle již zmíněných Veličky a Sedláka, doplňuje Libor Eremka.

Více informací o závodu na stránkách http://www.borak.ultradao.cz/

Výsledky:

Muži ultramaraton MČR

1. Daniel Orálek

2. Ondřej Velička

3. Pavel Sedlák

Ženy ultramaraton MČR

1. Tereza Gecová

2. Lenka Horáková

3. Markéta Gruberová

Muži maraton

1. Vladislav Netopil

2. Jiří Hýbl

3. Roman Tománek

Ženy maraton

1. Veronika Svobodová

2. Eliška Anna Kubičková

3. Kateřina Dutszáková

Muži 14,3 km

1. Filip Rampla

2. Petr Geisler

3. Tomáš Hampl

Ženy 14,3 km

1. Michaela Kopecká

2. Petra Krejsová

3. Martina Dřímalová

Kompletní výsledky zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: