HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Na 600. výročí Kostnického koncilu se zavzpomíná i na upáleného mistra Jana Husa

Na 600. výročí Kostnického koncilu se zavzpomíná i na upáleného mistra Jana Husa

Přesně před 600 lety, tedy roku 1414, se dostalo malé městečko Kostnice vyrábějící především plátno do centra pozornosti celého středověkého křesťanského světa. Nový papež, mimo centrum křesťanského světa, měl být nalezen právě tady. Tehdejší církev byla totiž absolutně rozpolcená a svatý stolec si nárokovali hned tři muži naráz. Právě Kostnický koncil měl celou situaci vyřešit, tudíž tady až do roku 1418 diskutovaly nejmocnější osobnosti tehdejší doby.

Nyní si město všechny události připomíná, a to až do roku 2018 pod mottem „Evropa hoste“. Nádherná středověká atmosféra v Kostnici a okolí Bodamského jezera ožije prostřednictvím velké zemské výstavy, oslavy koncilu, prostřednictvím tematických tras nebo speciálních prohlídek města. Hlavním cílem je poukázat na to, jaký význam má toto téma a s ním spojené události pro dnešní vnímání Evropy.

Podrobné informace o programu i historii Kostnického koncilu naleznete na www.konstanzer-konzil.de.

Hlavním lákadlem bude právě velká zemská výstava v budově koncilu, která představí 300 jedinečných exponátů z velkých světových muzeí. Otevřená bude už od 27. dubna. Události koncilu vám ale můžou přiblížit i průvodci městem v dobových kostýmech, kteří vám ukážou tehdejší okamžiky z pohledu obyčejných měšťanů. V červnu pak ve městě proběhne hudební festival. V Husově domě bude v červenci otevřena nová trvalá výstava, muzeum tak vzdá hold výjimečné české osobnosti – mistru Janu Husovi. Ten, i přes ujištění, že se bude moci svobodně na koncilu pohybovat, byl krátce po příjezdu zajat a posléze 6. července 1415 upálen jako kacíř.

Zkušenosti čtenářů

Karel

Dobrý den Katko, rád bych se Vás zeptal na pár věcí, ale nemohu na Vás najít žádný kontakt, proto píši pod Váš nejnovější článek. Mohla byste mě prosím kontaktovat, nebo mi sem napsat email? Mnohokrát děkuji.

Katka

Dobrý den, copak byste potřeboval? Kontaktovat mě můžete případně na mailu: katka.smolova@hedvabnastezka.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: