HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Mys Dobré naděje? Kdysi spíše peklo na obzoru!

Mys Dobré naděje? Kdysi spíše peklo na obzoru!

Novodobí námořníci už většinou na podmořské příšery nevěří. Na námořních mapách však existují místa, která dodnes děsí i nejzkušenější mořské vlky. Na světě je totiž více podivných oblastí než jen všeobecně známý Bermudský trojúhelník

Mys Dobré naděje je větry a vlnami bičovaný kus skály na téměř nejjižnějším výběžku jižní Afriky. Název jednoho z nejobávanějších míst v dějinách mořeplavby je však tak trochu paradoxní: Skalisko nedaleko dnešního Kapského města bylo totiž v minulosti pro mnoho námořníků posledním kusem pevniny, který v životě spatřili.

Černý masiv jim v ohlušujícím rachotu bouře, vln a vichru pravděpodobně připomínal bránu do samotného pekla. Proto ho také portugalský mořeplavec Bartolomeo Días v roce 1488 nazval Mysem bouří. To se ovšem příliš nezamlouvalo králi Janu II. Portugalskému, který takový název považoval za nešťastný a odstrašující. Rozhodl, že ďábelské skalisko ponese jméno mys Dobré naděje.

Pokračování tohoto článku a další články najdete v devatenáctém vydání časopisu 100+1 zahraniční zajímavost. Právě v prodeji na stáncích PNS.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: