Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují – letos po dvaatřicáté

Mezinárodní horolezecký filmový festival v Teplicích nad Metují – letos po dvaatřicáté

Tradiční filmový festival v Teplicích nad Metují letos probíhá od čtvrtka 27. do neděle 30. srpna. Těšit se můžete na soutěžní projekce filmů z celého světa, přednášky se zajímavými hosty, výstavy fotografií Jana Červinky a Ludvíka Neorala, český pohár v boulderingu či vyhlášení soutěže Výstupu roku. Festivalovou atmosféru doplní hudební vystoupení kapel různých hudebních žánrů.

Mezinárodní horolezecký filmový festival (MHFF) je soutěžní přehlídka profesionálních a amatérských filmů z celého světa s horolezeckou i jinou sportovní tématikou. Festival má v Teplicích nad Metují dlouholetou tradici a těší se velké oblibě, jak u českých tak zahraničních návštěvníků, kteří našli zalíbení v extrémních sportech, a to zejména v těch, které se provozují ve volné přírodě.

V porotě tentokrát usednou Rasťo Hatiar – režisér a kameraman, Bernd Arnold – horolezec, Murat YilmazMartina Vedralová – režisérka a fotografka.

Promítání soutěžních snímků, které jsou rozděleny do čtyřhodinových bloků, probíhá od čtvrtečního večera do sobotní půlnoci v kině a reprízově také v sálu místní školy. Kromě řady cen, které můžete získat při projekcích, se také můžete zařadit do velké festivalové soutěže tím, že vyplníte lístek s diváckou anketou.

Letos se můžete těšit na přednášky a besedy s velmi zajímavými hosty, kterými jsou např. Nina Caprez – sportovní lezkyně a fanynka jeskyňářství, Anna Kuchařová – architektka, která se momentálně živí kurzy slackline a cirkus, Bernd Arnold – horolezec obtížných výstupů, Peter Hámor – slovenský horolezec a horský instruktor z Popradu a Ashok Tiwary – člen několika zajímavých organizací jako např. Filatelistické společnosti, Himalájského klubu, Himalájské organizace za životní prostředí a hlavně je sběratelem horské horolezecké historie Himaláje.

Některé ukázky soutěžních filmů

Fyrst – Iceland Czech Highline Expedition (CZ)

Always About Us (CAN)

https://www.youtube.com/watch?v=xOm6Nktxof4

Pedaladas contra el Destino (ES)

Historie tohoto legendárního festivalu se započala v roce 1980, kdy se uskutečnil nultý ročník přátelského setkání horolezců v Teplicích nad Metují. V té době nemohl jen tak „ kde kdo“ vycestovat za hranice našeho státu, a proto byly zkušenosti a zážitky z velehor z jiných zemí velmi cenné. Hlavní organizátor tohoto podniku, polický horolezec Miroslav Šmíd, pozval své kamarády horolezce, kteří zde promítli své filmy, okomentovali své diapozitivy, podělili se o své zkušenosti z hor.

Všechny důležité informace k přežití, ale hlavně užití festivalu lze snadno zjitit na stránkách 31. ročníku MHFF.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: