ME ve skyrunningu Zegama Aizkorri s početnou českou účastí

ME ve skyrunningu Zegama Aizkorri s početnou českou účastí

Už ve středu 13. května odjela česká výprava do Španělska na Mistrovství Evropy ve skyrunningu Zegama-Aizkorri (European Skyrunning Championship), kde rozhodně nebude chybět kvalitní konkurence. Kdo všechno se z Čechů postaví na start?

Technicky náročná trať v horských podmínkách

ME ve skyrunningu, Zegama Aizkorri, proběhne v neděli 17. května ve Španělsku ve vesničce Zegama, kde je alokován start i cíl závodu. Jedná se o závod v délce klasického maratonu, ovšem v horských podmínkách a tedy i s pořádným převýšením. Celkové převýšení je téměř 5,5 kilometru a až 70 % se nachází v technicky náročném terénu. Trať se ale nenachází v žádných závratných výškách, nejvyšším vrcholem je Aitxurri (1551m.n.m.), nejnižším Zegama (250 m.n.m.). Velký otazník stále leží nad účastí Kiliana Jorneta. Ten se na svých facebookových stránkách k své účasti vyjadřuje velmi neurčitě.

Osmičlenná česká výprava se bude snažit zabodovat

Co se týče české výpravy, tak mezi muže se postaví na start Jan Zemaník ze Salomon – Suunto týmu. Ten se ukáže na velkém závodě letos poprvé a právě pro tento závod obětoval i svůj start na Perun Skymarathonu (MČR ve skyrunningu, které se konalo 2. května). Dále jeho stájový kolega ze Salomon – Suunto týmu a Rock Point týmu Tomáš Bystřický, který své kvality potvrdil na mnoha českých závodech (4. místo na MČR). Jan Havlíček, který se již ukázal na mnoha zahraničních závodech ve skyrunningu. Dalšími jsou Petr Král a Vít Otevřel (za Salomon-run), kteří se na podobné akci ukážou poprvé, proto můžeme být i velmi mile překvapeni.

Mezi ženami se poprvé na startu podobného závodu ukáže Zuzka Krchová (2. místo na MČR ve Skymarathonu) a dále z českéh prostředí známá a zkušená Anka Straková, vítězka Perun Skymaratonu a mnoha dalších závodů v ČR v předešlé sezoně. A třetí ženou v českých barvách na startu bude Michaela Mertová, která své kvality ukázala minulý rok na Matterhorn Ultraks.

V tuto chvíli se většina výpravy nachází už v Zegamě, kde se seznamují s místními podmínkami a tratí. Dle slov Tomáše Bystřického počasí zatím nepřálo a dva dny po sobě pršelo. Nicméně v neděli by se počasí mělo vylepšit. I tak trať s největší pravděpodobností prověří závodníky po všech stránkách.

Po skončení závodu se můžete těšit na SvetBehu.z  na podrobnou reportáž a výsledky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: