Asi téměř každý již někdy v životě vyzkoušel masáž. U většiny lidí se setkáváme s pozitivními ohlasy na tuto proceduru, ale vyskytují se i takoví jedinci, kteří mají s masážemi naopak negativní zkušenosti. Jak je možné, že někomu masáž pomáhá a druhému uškodí?
Proč jsou masáže tolik oblíbené?
Obecně vzato masáže jsou v naší populaci velmi oblíbené. Většina z nás ji vnímá jako chvíli odpočinku, kdy můžeme absolutně vypnout a vychutnávat si péči druhé osoby -jednoduše přijímat. Pro jiné např. profesionální sportovce je masáž formou regenerace, tedy nedílnou součástí tréninku. Takováto masáž může sloužit např. jako prevence vzniku overuse injury (zranění vzniklé na základě dlouhodobého přetěžování: Začarovaný kruh běžeckých zranění). Masáž nám často dopřává pocit uvolnění dlouhodobě bolavých míst. Dalším důvodem její popularity bude asi fakt, že jde o pasivní metodu, kdy klient nemusí nic dělat, což je pro většinu z nás pohodlné. To se pak ale může odrazit i na účinku masáže, který nemusí přinášet očekávaný efekt. Ne vždy totiž masáž řeší příčinu obtíží, a proto pomáhá jen dočasně nebo vůbec ne.
Kdy může masáž uškodit?
Důležité je vědět, co od masáže očekáváme. Podle cíle kterého chceme dosáhnout je potřeba zvolit si správný druh masáže. Jedině tak lze dosáhnout chtěného účinku a alespoň přibližně očekávat reakce našeho organizmu na provedenou proceduru. Pro ujasnění uvedu pár příkladů. Pokud půjdeme na reflexní masáž plosky nohy s již dlouhodobými potížemi např. v oblasti imunity, lze očekávat, že po terapii budeme velmi unaveni. Tato reakce je ale normální, je jen potřeba s tím počítat a neplánovat si na druhý den náročné věci. Pokud budeme mít dlouhodobější potíže se zády, první den se po masáži můžeme cítit skvěle, pak se ale náš stav může výrazně zhoršit. Ne vždy totiž platí pravidlo, že to co je tuhé a bolavé, je nutné uvolnit. Důvodem tohoto zhoršení může být fakt, že jsme našemu tělu ukázali novou cestu (např. umožnili jsme mu napřímení páteře)a ono se s tím úplně neumí sžít, potřebuje čas zvyknout si na novou situaci – na napřímení páteře.
V druhém případě se může stát to, že naše tělo si již vyvinulo určité kompenzační mechanismy, na kterých funguje. Asi něco jako přístroj, který jede na nouzový režim-pracuje, ale ne ideálně. Pokud masáží tělu sebereme tuto kompenzaci např. svalové spazmy, blokády kloubů atd., tělo se zhroutí. Proto je velmi důležité vědět, ke komu na masáž půjdeme a do čích rukou se svěříme. Dobrý masér by měl nad masáží přemýšlet a ne jen mechanicky masírovat.
Kdy je masáž prospěšná?
Základem úspěchu masáže bývá její správná indikace. Pak je třeba ještě vyzkoušet naši subjektivní reakci. Např. masáž před sportovním výkonem může někomu pomoci a svalovou činnost nastimulovat, u někoho naopak může vést k pocitu těžkých a vláčných nohou. Tuto skutečnost je lepší vyzkoušet v tréninku než před samým závodem.
Regenerační masáž
Mezi sportovci bývá zvlášť oblíbena. Tuto masáž je vhodné provádět po sportovní zátěži. Napomáhá regeneraci pohybového aparátu (uvolňuje svaly, zlepšuje prokrvení tkání, odvádí zplodiny metabolismu), je možné ji používat i k prevenci vzniku zranění. Např. běžec má tendenci k přetížení určitého svalového úponu, kde by se z dlouhodobého hlediska mohl vytvořit zánět (viz. Začarovaný kruh běžeckých zranění). Masáž ale uvolní sval, tím se uvolní také jeho úpon a k zánětu nedojde. Vhodné by bylo ale myslet dál a řešit příčinu, proč je právě daný sval přetížen. To už ale vyžaduje aktivní spolupráci sportovce (různá kompenzační cvičení, úprava stereotypů pohybu), což někdy bývá problém. Masáž je pro nás přeci jenom pohodlnější.
Lymfatická masáž
Neboli manuální lymfodrenáž patří mezi další oblíbené druhy masáží. Jde o komplex jemných krouživých pohybů, které mají za úkol zlepšit odtok lymfy z mezibuněčného prostoru. Tento druh masáže ocení obzvláště sportovci po zranění, u kterých přetrvává otok, který brzdí rehabilitaci a následnému zahájení tréninku. Př. Po vyvrknutí hlezna jsou vazy již zahojeny, ale stále je omezen pohyb nohy (propnutí a přitažení špičky), protože zde mimo jiné přetrvává otok, který nám brání v pohybu. Po provedení této masáže se stav může velmi rychle a výrazně zlepšit. Otok zmizí a je možné pokračovat v intenzivnější rehabilitaci.
Relaxační masáž
Tato masáž skvěle působí na svaly, které jsou staženy reflexně stresem. Stres, který postihuje téměř každého z nás, působí reflexně na svaly, ty pak zvyšují své napětí. Tvoří se v nich bolestivé body, které mohou vyzařovat až do vzdálenějších partií našeho těla. Takto stažené svaly mohou být příčinou urputných bolestí hlavy, uší, čelistních kloubů, ramene či zad. Pokud se klient při masáži uvolní a zbaví se svého napětí, velmi často dochází k odstranění výše zmiňovaných obtíží. V těchto případech není zcela neobvyklé, že dochází i k uvolnění na emocionální úrovni. Pokud masér uvolní stresem stažené svaly, může dojít i k uvolnění našich emocí a někdo může reagovat např. pláčem. Za tyto reakce bychom se neměli stydět a měli bychom jim nechat volný průběh. Pokud se Vám toto stane, nemějte žádné obavy, masér je na takovéto situace zvyklý.