HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Lyžařský únorový podvečer na Sljeme nad Záhřebem

Lyžařský únorový podvečer na Sljeme nad Záhřebem

Na konci února 2014 jsem byl pracovně v hlavním městě Chorvatska (The Confocal Imaging Facility of Ruđer Bošković Institute, Zagreb, Opens on February 27), a při odjezdu zpátky do České republiky zbyla chvíle času se navečer 28. února podívat na Skijalište Sljeme.

Naposledy jsem tam byl v prosinci 2013, kdy po sněhu nebylo ani památky – Místo ski centaru Sljeme Advent u Zagrebu.

V současné době jsou tam provozuschopné dva klasické vleky a jedna trojsedačková lanovka (převýšení 300 ma a délka 870 m) – Karte skijališta Sljeme. Další vlek, resp. asi to byla sedačková lanovka, je zrušený a sjezdovka pod ním postupně zarustá. Tento vlek či lanovky končil přímo u restaurací kousek od obrovského vysílače.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Autem se dá dojet k parkovišti kousek před vysílačem, a z něj se kolem restaurací a vysílače přejde na druhou stranu kopce. Kromě parádního výhledu do daleka – v případě příznivého počasí odhadem i několik set km – Sljeme nabídlo i nějaký sníh. Ten byl většinou technický, neboť v předchozích dnech díky vysokým teplotám a dešti, přírodní sníh zmizel.

Sjezdovky byly zavřené, nicméně jak u kotvy na hřebenu, tak u hlavní FIS homologované sjezdovky bylo sněhu dostatek. FIS homologovaná sjezdovka „Crveni spust“ má převýšení 300 m a oficiální délku 975 m. Po celé délce je osvětlená pro noční lyžování a stejně tak je po celé délce vybavena řadou sněhových děl. Její profil je ideálně rozmanitý, kdy na sebe krásně navazují úseky o různém sklonu.

Sníh byl povětšinou měkký a nasycený vodou, což mělo za následek ne úplně ideální sjezdové podmínky. Sjezd se zapadajícím sluncem ovšem neměl chybu, stejně tak následný rychlý přesun na skialpech zpátky nahoru. Druhý sjezd jsem jen víceméně za tmy zkusil sjezdovku, která je na hřebenu s převýšením asi osmdesát metrů. V případě, že je sníh, a projíždíte kolem Záhřebu, tak Skijalište Sljeme určitě stojí za návštěvu. Kolem hlavní sjezdovky jsou i přiměřeně řídké lesy, takže při normální zimě je možné dobře provozovat lesní lyžování ve volném terénu. Dostupnost ze Záhřebu je velmi rychlá, kdy pár kilometrů od centra města už stoupáte autem vzhůru po krásné asfaltové silnici.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí