Lift Basket – kotouč na hůlku pro snadné přepínáním skialpových a freeridových vázání

Lift Basket – kotouč na hůlku pro snadné přepínáním skialpových a freeridových vázání

Nedávno se mi dostal do rukou prototyp kotoučků na hůlky speciálně pro freeridová vázání – Lift Basket. Ti, kteří už měli co do činění např. s Marker Duke – 2000 výškových metrů s vázáním Marker Duke 16 na Kamčatce, si dokážou velmi dobře představit, jak nepříjemné je přepínání hrazdy pod vázání. Lift Basket toto elegantně řeší.

Jak je uvedeno na stránce O Lift Basket, tak je zatím vyzkoušená kompatibilita s vázáními Marker, Tyrolia, Salomon a Atomic. Vzhledem k zaměření na tato těžká vázání ve Vancouveru se dosud neověřovala použitelnost u dalšího rozšířeného vázání Fritschi Freeride. Z vázání tradičních v Kanadě – G3 Onyx a Ruby se ukázalo, že Lift Basket funguje, ale ne úplně ideálně kvůli absenci vhodného místa na vázání pro zaklesnutí Lift Basketu. U tradičních skialpových vázání jako je Dynafit Radical může Lift Basket zjednodušit manipulaci s různými výškami podpatků oproti klasickým „měkkým“ kotoučkům.

Co je vlastně Lift Basket? Vnější průměr celkově asymetrického kotoučku je 93 mm, průměr pro nasazení na hůlku je 10 mm. Symetrické jsou dvě třetiny měkké části kotoučku, zatímco to, co je předmětem zájmu, je zbývající asymetrická tvrdá třetina kotoučku. Z tvrdého plastu je také středová část kotoučku sloužící k upevnění na holi. Materiálem obou částí je „Thermoplastic Urethane“, tj. asi termoplastický polyuretan.

Postup upevnění kotoučku na holi je názorně ukázán v následujícím videu. Vzhledem k průměru díry pro upevnění – u prototypu 10 mm, je potřeba asi vždy použít smirkový papír a díru o trochu zvětšit. Následně je dobré částečně nasazený kotouček pomocí vyšší teploty „změkčit“, aby se dal na holi posunout dále. Pevná fixace na holi je potom pojištěna šroubkem.

Pevná část kotoučku je řešena asymetricky tak, aby mohl být kotouček použit univerzálně na různé modely vázání, u nichž je přepínání hrazd, podpěr a vypínání řešeno mnohdy dost odlišně. Z dolní části je tak pevná část rozšířena o téměř palcový podélný výstupek, zatímco nahoře jsou dva menší oddělené výstupky. Vedle je potom doplněn výřez v kotoučku s dvěma výstupky. Některé možnosti použití jsou zobrazeny na fotografiích.

Hugh Patterson se zúčastnil s Lift Basket startovacííh projektu – Kickstarter a byl úspěšný.

Klady:

  • třetina kotoučku je tvrdá, zbytek měkký jako u klasického kotoučku
  • tvrdá část kotoučků je opatřená z horní i dolní strany výstupky pro snadnou manipulaci s hrazdami nebo patami freeridových vázání
  • velmi snadné přepínání hrazd freeridových vázání
  • není nutné si při přepínání vázání jako Marker Duke klekat na kolena nebo si dokonce vyzouvat lyže – pomocí Lift Basketu vázání přepnete stejně snadno jako např. u Fritschi Eagle
  • snadné vypínání pat freeridových i skialpových (Diamir Eagle, Silvretta Pure) nášlapných vázání – nedochází k poničení pat vázání od ostrých hrotů hůlek
  • u vázání Dynafit Radical zjednodušené přepínání výšky podpěry
  • různé barvy tvrdé části kotoučky snad uspokojí i ty největší barevné vylaďovače 🙂

Zápory:

  • u prototypu pouze jeden, otvor pro nasazení na hůlku je pro mé použití opravdu malý, pokud bude (jak je avizováno na webu Lift Basket) k dispozici varianta s větším otvorem, tak to bude výborné!

Závěr:
Na první pohled je Lift Basket zanedbatelná inovacepro použití ve freeridu a skialpu. Při bližším seznámení s tím, co je s ním možné dělat, se už vše jeví v jiném světle. Na první pohled obyčejný kotouček může být jako v případě Lift Basket v praxi velmi užitečný. V mém případě určitě, protože s kotoučky na hole laboruji docela dost a tento – s výjimkou jednoho záporu, se mi na univerzální použití do různých terénu jeví jako ideální.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: