HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ladakh festival 2005 v Lehu

Ladakh festival 2005 v Lehu

Karel Wolf

Ladakh je plný překvapení. Má pro vás přichystány nejen krásná panoramata a výhledy z vysokých průsmyků na zasněžené šestitisícovky, ale také mnoho kulkturních událostí. V údolí Ladakhu a v přilehlých klášterech se během roku koná mnoho festivalů. Tím největším je pak Ladakh festival vždy prvních patnáct dní v září v Lehu. Přinášíme vám pár postřehů a podrobný program.

Ladakh festival v Lehu nemá žádný náboženský nebo rituální podtext jako ostatní festivaly v klášterech. Jedná se spíše o přehlídku kulturních tradic pro zahraniční a indické turisty. Zajímavými aktivitami jsou koňské pólo, rafting, horolezení nebo velbloudí karavana v údolí Nubra.

Slavnostní průvod městem

První den festivalu je určitě nejzajímavější. Přesto se nám jej podařilo prošvihnout. Ten den jsme totiž ještě nebyli v Lehu. Jedná se o barevný průvod skupin z různých vesnich v slavnostních krojích, které reprezentují jejich region. Důležitou ozdobu tvoří u žen perak, pruh kůže asi 1 metr dlouhý posázený velkými či malými tyrkysy. Perak mají uvázaný k hlavě a splývá od čela až skoro do poloviny zad. Je to způsob, jak vyjádřit rodinné bohatství. Ať pochází žena z jakkoliv chudé rodiny, má perak bohatě posázen mnoha tyrkysy a jinými polodrahokami. Ženy jsou oblečeny v dlouhých hnědých róbách a na nohou mají tradiční vlněné boty. Poslední výraznou částí jejich kroje jsou mohutné tyrkysové náhrdelníky.

Koňské pólo

V programu festivalu se vyskytuje i koňské pólo a posledním turnajem je finále vítězných družstev. Viděli jsme jeden hodinový turnaj a byla to velká podívaná nejenom pro nás, ale hlavně pro místní obyvatele, kteří fandili jako o život. Mantinely hřiště často tvořili samotní diváci. Velkým popraskem pak bylo, když dřevěný míček vletěl mezi první řady diváků. Všichni se co nejrychleji rozutekli na všechny strany. Míček také několikrát vletěl mezi diváky nebo prolétl těsně kolem hlavy odvážného fotoreportéra, ale naštěstí se nikomu nic nestalo. Obrovské salvy smíchu na tribuně způsobilo tele, které během hry vběhlo na hřiště a zmateně pobíhalo společně s hráči póla za míčkem.

Hudební koncert

Hudební koncert na pologroundu představuje směsici různých tanečních skupin. Tanečníci jsou slavnostně oblečeni do barevných krojů. Během jednoho večera od 18-20h se představilo asi 8 skupin. Tance byly vždy pomalé, ale barevné kostýmy tanečníků a další krojové doplňky byly moc zajímavé. V prvním tanci např. vystoupila skupina 12 mužů a předváděli tanec s čangem, na oslavu jejich ječmenného domácího piva. V rukou nesli zlatý džbán s čangem a později s ním tančili i na hlavě. Další skupina byly ženy z Himáčalpradéše. Když jsem pozoroval jejich tanec a díval se na pohyby rukou, zdálo se mi, jako by vždy naznačovaly nějakou činost související s prací na poli nebo se zvířaty. Představoval jsem si jako by chvilku sely obilí nebo pak zase zpracovávaly ovčí vlnu. Dále vystupovaly další skupiny z údolí Nubra a dalších regionů Ladakhu a zpívaly různé písně vyjadřující lásku, oslavující Dalajlámu nebo i písně s humorným textem, při kterém se publikum popadalo za břicho.

Organizační stránka festivalu

Celá organizace festivalu a koncertů byla velmi volná, vše se dodělávalo na poslední chvíli a tanečníci neměli ani kousek soukromí. Zakulisí bylo ohraničeno plentou, ale kdo chtěl, mohl se přijít podívat. Byl jsem v zákulisí skoro hodinu společně s jinými fotografy a místními čumily a nikdo si nás nevšímal. Ženy a muži postupně vytahovali z plechových beden různé kroje, do kterých se vždy před tancem převlékli a pak to se sebe opět rychle shodili.

Dalším paradoxem byl trubkový plot kolem hlavního hlediště. Byla u něj taková tlačenice místních zvědavců, že v polovině představení nevydržel a dav se prolomil mezi sedící diváky. Zvědavci se protlačili mezi řady diváků, posedali si na zem těsně pod pódium a někteří si vylezli přímo na pódium, kde měli asi nejlepší výhled. Koncert přesto skončil úspěšně, protože se nikomu nic nestalo.

Program festivalu

Abyste měli představu, jak vypadá přesný program Ladakh festivalu a mohli tak třeba plánovat cestu na příští rok, předkládáme vám jeho plné znění. Program se může maličko lišit, např. v minulých rocích probíhaly Cham dances přímo v Lehu, což bylo jistě lepší. V takovém případě se na ně totiž přišli podívat i místní obyvatelé. Ale do kláštera Phyang, který se nachází asi 20 km od Lehu, přijeli pouze turisté. Zdaleka nejhezčí je první den festivalu, který si příště rozhodně nenecháme uniknout.

Všechny aktivity, které jsme navštívili, byly zdarma.

Program:

1.9.2005
10-12h  Slavnostní průvod z Chuby přes Main Bazar v Lehu na pologround. V průvodu se představí různé kulturní skupiny z Ladakhu v barevných krojích. Vyvrcholení ve 12h na pologroundu.
18-20h hudební koncert na pologroundu

2.9. 2005
11-13h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
18-20h Divadlo Maneypa na pologroundu 3.9.2005
10-14h Rafting z Phey do Nimo
11-18h Lukostřelecká soutěž na stadionu v Lehu
16-17h Zápas v polu na pologroundu4.9.2005
10-14h Horolezení na Shey Smanla
15-17h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
18-20h Hudební koncert na pologroundu5.9.2005
11-18h Lukostřelecká soutěž na stadionu v Lehu
18-20h Divadlo na pologroundu

6.9.2005
11-13h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
16-17h Zápas v pólu na pologroundu

7.9.2005
11-18h Lukostřelecká soutěž na stadionu v Lehu
18-20h Hudební koncert na pologroundu8.9.2005
od 9h Treking ze Stoku na Spitok přes Zingchen Rumbak
11-13h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
16-17h Zápas v pólu na pologroundu 9.9.2005
11-18h Lukostřelecká soutěž na stadionu v Lehu
18-20h Hudební koncert na pologroundu10.9.2005
10-14h Rafting z Phey do Nimo
od 10h Karavana na hedvábné stezce z Panamiku do Diskitu (3 dny)
11-13h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
16-17h Zápas v pólu na pologroundu

11.9.2005
10-14h Horolezení na Shey Smanla
11-18h Lukostřelecká soutěž na stadionu v Lehu

12.9.2005
10-14h Rafting z Phey do Nimo
11-13h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
16-17h Zápas v pólu na pologroundu 13.9.2005
11-18h Lukostřelecká soutěž na stadionu v Lehu
18-20h Hudební koncert na pologroundu14.9.2005
11-13h Čamové tance s maskami, klášter Phyang
16-17h Zápas v pólu na pologroundu – finále15.9.2005
od 14h a dále slavnostní zakončení festivalu na pologroundu

Poznámky:
Tangka výstava v době trvání festivalu na Chowkhang Vihaře. Výstava suvenýrů na pologroundu. Karavana na hedvábné stezce z Panamiku do Hunderu přes most Kayok a vesnici Diskit probíhá od 10. do 12.9.2005. Velbloudí safari do Rajastánu od 3.9. do 12.11.2005.

Převzato z http://www.setkanicestovatelu.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí