HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Konec trail runningu tak jak ho známe?

Konec trail runningu tak jak ho známe?

Kouzlo běhání v přírodě dokáže každým rokem přilákat stále více běžců. A i proto se častěji můžeme setkat s názory, že by se z trail runningu měla stát serióznější atletická disciplína, do které by tak proudilo mnohem více peněz než je tomu dnes.

Dva dny před mistrovstvím světa v ultra-runningu, které se konalo ve francouzském Annacy, se po dvojnásobném vítězi Ultra Mont Blanc Trailu – Françoisovi D’Haenovi odhlásila ze závodu i neméně slavná ikona tohoto sportu – Anna Frostová. Na svém facebookovém profilu zveřejnila důvody, které ji k tomuto kroku vedly. Podobně jako Françoisovi i jí vadí vměšování se IAAF do trail runningu. Podle ní je filozofie IAAF založena na jiných hodnotách, než na kterých je postaven trail running.  Nelíbí se jí především zavedení koridorů na startu. Elitní běžci by tedy již nestartovali s amatérskými běžci, tak jak to známe dnes. Je  jasné, že elitní běžci mají odlišné podmínky a to jak podporu na trati, tak i mimo ní, přesto alespoň na startu si doposud byli všichni rovni. Právě skutečnost být na startovní čáře bok po boku s největšími hvězdami je pro mnohé vůbec největším zážitkem. Podle Frostové by se navíc trail running začal ubírat směrem k rychlejším, jednodušším a s menším převýšením závodům.

IAAF by mohla dát trail runningu nový impuls

Ne všichni se ale k případným změnám staví negativně. Například nedávný vítěz Transvulcania Luis Alberto se naopak nechal slyšet, že by byl rád, kdyby se z trail runningu stalo serioznější sportovní odvětví, poněvadž cítí, že dělá sport až třetí kategorie, což neodpovídá úsilí, jež je do něj vkládáno. Luis Alberto se domnívá, že právě IAAF by mohla dát tomuto sportu nový impulz.

Komunita běžců se tak pomalu rozděluje na dva tábory. Jedni se obávají změn ve svém sportu, který se dlouhá léta dokázal obejít bez větší míry regulace, ti druzí změny naopak vítají. Podle mnohých je dokonce možné, že by se v budoucnu stal trail running olympijskou disciplínou. To jakým směrem se bude trailové běhání ubírat by mohl nastínit srpnový Kongres, který se koná v Pekingu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: