HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kniha našeho přispěvatele Františka Mamuly je i o hledání malé srílanské dívky

Kniha našeho přispěvatele Františka Mamuly je i o hledání malé srílanské dívky

František Mamula je jedním z nejaktivnějších přispěvatelů a blogerů našeho portálu. Rád cestuje na méně známá místa, některá známá sice jsou, jenže našinců tam zavítá poskrovnu. Miluje exotická místa v Asii, hlavně Srí Lanku a ostrovy v Indonésii.

Rád poznává tamní kulturu, život místních lidí i jejich kuchyni. Zajímá ho, v čem jsou lidé, kteří žijí jinde, jiní než my, případně v čem jsou stejní. Před dvěma lety přemýšlel o napsání knihy ze svých cest. Nakonec myšlenku opustil. Teprve krátce před odletem do Indonésie koncem roku 2013 padlo jeho nové rozhodnutí. Sednul k počítači a za dva měsíce byly všechny jeho myšlenky a poznámky z jednotlivých cest v písemné podobě.

Knihu, kterou právě vydal, nazval možná jednoduchým, ale příznačným názvem Z Beskyd do exotického ráje. Netvoří jí ovšem obvyklé cestopisy deníčky, jsou to zážitky prožité s přáteli daleko od domova. Čtenář spolu s autorem navštíví zajímavá exotická a vzdálená místa naší planety bez pomocí cestovních kanceláří a nabízí se mu šance procestovat za pár hodin hned několik ostrovů. Některá místa, o kterých bude řeč, možná už v dětství v řadě z vás vyvolávala chvění exotických dálek.

V knize popisuje i příběh, jak v roce 2009 hledal malou dívenku, kterou našel v průvodci o Srí Lance a měl chuť ji začít finančně podporovat. To, co se na první pohled může zdát jako neuvěřitelné, se mu podařilo.

Jak knihu pořídit?

Kniha doplněná o padesát barevných fotografií stojí 190Kč a objednat si ji můžete přímo na emailové adrese autora: f.mamula@seznam.cz. Za poštovné 80 Kč vám ji pošle až domů.

A kousek z knížky:

Dostávám adresu. Thakshila Madushani Silva. To je celé jméno dívky z fotografie. Malá Thakshilka mi říká, že pojede tuk-tukem s námi k penzionu a bude čekat na odjezd našeho autobusu, aby nám mohla zamávat. Po tvářičkách jí stékají slzičky. Já se také nestydím za moje vlhké oči.

„Musíš zůstat tady Thakshilko, my odjíždíme ráno. Brzo ráno,“ říkám jí. Přesto usedá bosá do tuk-tuku a jede s námi. Zastavujeme. Thakshilka vystupuje a já vím, že k mým, dnes už desíti vnukům a jedné vnučce, přibyla další.

Objímáme se. Dáváme si poslední pusu. Dlouze se na mne zadívala. Pak se usmála a řekla: „Budu na tebe čekat, dědečku. Vrať se. Vrať se mi, prosím. Někdy se vrať.“ Malou ručičkou nám mává a já mám stažené hrdlo. Těžko se mi polyká. Oči se lesknou slzami.

Kdy se vrátím, to přesně nevím. Slibovat nechci. Jsem hodně vyčerpán. S přáteli se dělíme o dojmy z mé návštěvy. Jdeme k oceánu. Házím do jeho vody stříbrnou minci. Co nejdál. A hlavně s přáním, abych se na tento úžasný ostrov mohl vrátit co nejdříve. Poslední noc je krátká. Ráno ve čtyři hodiny odjíždíme na letiště.

Venku prší. První déšť za celou dobu našeho pobytu. Proudy vody. Jakoby je někdo, tam nahoře, vyléval z obrovitých věder. Nám to nevadí. Prší nám štěstí.

Zkušenosti čtenářů

Ivo Lichna

Knížku jsem četl, stojí za to!

Martina

Já se na ni těším!

Deny

Dobrá kniha, od dobrého člověka.

Věra

Příběh jsem znala z dřívějšího vyprávění, ale při čtení knížky jsem byla přímo vtažena do autentického prostředí a země, kde se příběh odehrává. Krásný, dojemný příběh, který prožívá muž s velkým srdcem. Držím Takshilce i autorovi palce, ať tento životní příběh má spoustu pozitivních okamžiků.

Karel a Eva z Ostravice

Není co dodat. Krásně napsaná místa, kde jsme spolu byli. Lidi, kdo máte v plánu jet na Srí Lanku, případně dále na ostrovy v Indonésií neváhejte.
Máte tam skvělý návod kam se vydat a neležet jen u moře.FAKT.

Sally

Be z velkých komentářů:
Knížka je špicová 🙂

celtik

knížku jsem včera dočetl,dostal jsem ji od autora Ferdy i s věnováním…je moc suprovní a člověk se tam dozví hodně zajímavých věcí a do Taksilky jsem se taky zamiloval 🙂 ,je kouzelná,stejně tak jako celá knížka…

Věra Krákorová

Kniha je citlivě doplněna fotkami a při jejím čtení jsem měla dojem, jako bych tam byla s Ferdou. Moc mu za tento zážitek i za knihu s věnováním děkuji jak já, tak i manžel.

krupicka petr

Kniha je moc dobře napsaná, je to O K Petr.

cleopatra11

Byla jsem na křtu této knihy a byl to kouzelný zážitek.Knihu mám již přečtenou a je úžasná..!!!

Tana

Moc pěkná a čtivá kniha od cestovatele s velikým srdíčkem 😉 Ferdo díky.

yvetta

Cauky Františku!Knihu mám přečtenou a moc se Ti
povedla.Přeju ještě moc spisovatelských úspěchů.
a užij si ještě ve zdraví cestování!

Ivuška

Zdravím Ferdu a Sáru.Knižku jsem přečetla ten den,co jsem ji od Ferdy dostala,užasna,na straně 42 mi běhá mráz po zádech,hledám Tačilku v duchu s klukama a držela palce, na 47 brečím.Cestuji hodně,na Srí Lanku jsem se dostala díky této krásné knížce.Těším se na další

franišek mamula

Děkuji všem za příspěvky. Jsem rád, že se mé knižní miminko líbilo a líbí. Věřím také, že si o něj ještě někdo napíše. Ferda z Beskyd

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: