HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Program Klubu cestovatelů v PrazeVstupné na přednášku je 85,- Kč, pokud není uvedeno jinak.

Vzhledem k tomu, že vetšina přednášek se rychle vyprodá, doporučujeme zakoupit si lístky on-line.

Rezervace (ať už prostřednictvím e-mailu nebo telefonicky) už NEAKCEPTUJEME.

 

Máte-li zájem sdělit své cestovatelské poznatky veřejnosti prostřednictvím přednášek či promítání, prosím, kontaktujte mne na barbora(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro promítající v pražském Klubu cestovatelů si můžete stáhnout zde. Výstavy rezervujte rovněž na barbora(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro vystavující si můžete stáhnout zde.


Pro Váš větší požitek z našich cestovatelských přednášek, jsme pro vás pořídili nový dataprojektor v HD kvalitě a velkoformátové promítací plátno (180 x 240 cm).

Soukromé rezervace je možné domluvit na adrese barbora(@)klubcestovatelu.cz


CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY OBVYKLE ZAČÍNAJÍ V 18:30, VSTUPNÉ JE 80Kč, DOPORUČUJEME ZAKOUPIT SI LÍSTEK ON-LINE. Odkaz na e-shop najdete u jednotlivých přednášek.


BŘEZEN

VÝSTAVA MĚSÍCE: Nepál - Asia travel

18.březen po – Záchranář na cestách – Marek Balicki

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Jsem 32 letý hasič, zdravotnický záchranář, lektor zážitkové první pomoci z Karviné. Na konci května roku 2016 jsem vyrazil se skládacím kolem přes střední Asii, Jižní Koreu, Japonsko až na Filipíny, kde jsem se stal instruktorem nádechového potápění - freedivingu. Na Filipínách jsem si také postavil tradiční loď, se kterou jsem se následně několik týdnů plavil tamním  mořem. Během své cesty v každé zemi navstěvuji také své kolegy hasiče a záchranáře, dokumentuji jejich vybavení, přihlížím při cvičeních nebo se aktivně účastním výjezdů. Aktuálně jsem na Novém Zélandu, kde jsem si zútulnil dodávku pro dočasný život v ní a využívám své work and holiday víza k výdělku na další cestu přes Ameriku.

19. březen út - Bolívie – půlrok mezi indiány – Jana Troupová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA


Pořádáme ve spolupráci s CK doJižníAmeriky.cz

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Půlroční pracovně-cestovatelský pobyt i další návštěvy této občas bláznivé země Latinské Ameriky, která má nejvyšší zastoupení původního obyvatelstva, největší počet oslav, ale i stávek. Přednášející Jana Troupová je geografka, cestovatelka a publicistka. Ze svých cest již více jak dvanáct let píše články, pořádá cestovatelské besedy a workshopy, vydala dvě knihy.

Jak se žije v nejvýše položeném hlavním městě světa? Proč se do chichi (kukuřičný zkvašený nápoj) dávají mravenci či kus psa? Viděli jste někdy řehtačky z pásovců? Je cesta smrti opravdu tak nebezpečná? Jedí horníci obětované lamy? Mohou se na největším splavném jezeře světa Titicaca srazit dvě lodě? Věříte, že i Andy mají svůj Gran Canyon? Je karneval v Oruru opravdu nejkrásnější, jak tvrdí samotní Bolivijci? Nebudou chybět ani praktické rady na cestování touto jedinečnou zemí.

20. březen st – Seychelly – Jarda Bouzek

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Nádherné Seychelské ostrovy stojí za to navštívit. Pohodová atmosféra, nádherné pláže, krásná příroda a mnoho možností jak trávit volný čas, to jsou hlavní lákadla, za kterými přijíždí každoročně mnoho turistů z celého světa. My ale nebudeme pouze ležet na pláži! Navštívíme čtyři ostrovy a podíváme se také pod hladinu Indického oceánu. Prozkoumáme Vallée de Mai, kde roste endemická palma Lodoicea seychelská, jenž má největší semeno ze všech rostlin na světě a seznámíme se také s obrovskými seychelskými želvami.

21.březen čt - Dvouměsíční putování ve dvou na kanoi pustými horami kanadského severu – Milan Pachlopník

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

V létě 2017 jsem se svojí kamarádkou podnikl dvouměsíční výpravu ze severských kanadských hor po řece Keele až do delty řeky Mackenzie za polárním kruhem. Tato část Kanady je jedním z posledních rozsáhlých míst světa nedotčeným člověkem, kde lze zažít skutečné splynutí s přírodou. První měsíc na řece Keele jsme putovali divokou nádhernou krajinou plnou zvěře bez známek jakékoliv lidské činnosti. Druhý měsíc na řece Mackenzie jsme měli možnost navštivit několik indiánských vesnic stále odtržených od civilizace a zažít místní způsob života ještě nedávno naprosto závislém na lovu a rybolovu. Divoká příroda byla domovem lidského druhu po většinu doby jeho existence. Pobyt a putování v krajině po delší dobu bez podpory civilizace přináší změnu vnímání jak sebe tak okolí, na kterém je člověk plně závislý.

Psychický i fyzický přínos osamělého dlouhodobého putování v divočině je po mnoho let předmětem mého zájmu. Především se chci podělit o to, jak příroda zdravě probouzí naše zasuté instinkty a způsob vnímání, které je nám vlastní, a v dnešním uspěchaném světě ho možná zbytečně ztrácíme.

24. březen ne - Na vrcholy jihoamerických sopek "6000" – Roman Siegl

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Které hory jsou pro normálního smrtelníka zdolatelné? Jsou to třeba vrcholy sopek. A v Andách, které jsou cílem mnoha cestovatelů i horolezců, je sopek spousta. Navíc mnoho z nich ční nad magickou hranici 6000 metrů. V našem povídání si nejprve řekneme, jak zdolat nádherně symetrický zaledněný kužel Cotopaxi v Ekvádoru. Pak se ocitneme na hranicích Bolívie a Chile, kde se v oblasti národního parku Sajama nachází šestitisícové Acotango; na něj si místo chodecké normálky vylezeme ledovou severozápadní stěnou. A konečně se vypravíme na samotný jih Bolívie. Nejdříve si nad solnou pouští Salar de Uyuni  střihneme aklimatizační výlet na Volcano Tunupa; a pak na samotném jihu si v dohledu lagun s hejny plameňáků „vyběhneme“ na osamocené šestitícové Cerro Uturuncu.

25. březen po – Karnataka: indický stát, kde je běloch exotem - Topi Pigula

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Proč navštívit Karnataku? Rozhodně Hampi, aby si našinec uvědomil, že Evropa ani Amerika nebyla v minulosti pupkem světa a pro přírodomilce rezervaci Anshi, kde pravděpodobně neuvidíte tygra, byť tam žije. Ale smiřte se s tím, že že za největší podivuhodnost je běloch, se kterým se každý chce vyfotit.

26. březen út - Sama do JAR - Helena Schreinerová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Jižní Afrika je nádherná - barvy, příroda, horké slunce i místo, kde se potkávají dva oceány...
Byla jsem tam naposledy přes tři týdny sama loňský rok v době Velikonoc.
Chci Vám přiblížit svůj pohled, příběh a moje Vzpomínky na Afriku…

• Jak se stane , že se rozhodnete z týdne na týden a zmizíte sama na úplný konec světa,

• přistanete v noci v Kapském městě, ztratí se vám zavazadlo a spíte úplně jinde, než bylo v plánu,
• vydáte se na úchvatnou Stolovou horu a na mys Dobré naděje - na místo, které je plné dobrodružství, tajemství a energie dvou oceánů...
• Seznamujete se se zajímavými lidmi, dostanete i pozvání na milionářskou párty při západu slunce, malujete, plavete v oceánu ( který má okolo čtrnácti stupňů ) • Vaším průvodcem se stane ultramaratonec a galeristka,
• bydlíte téměř v prázdném hostelu s galerií.
• Místo velikonočních zajíčků potkáváte želvy, plameňáky, pštrosy, opice, hady nekamarády, tučňáky…
• Ve vodě se při plavání náhle vynoří lachtan a pak se bojíte o to víc setkání s místním žralokem kamarádem, který prý lidi vůbec nemá na jídelníčku...• Když pod tmavou noční oblohou a Jižním křížem vnímáte šum africké noci.
• Jíte úžasné věci a pijete skvělá jihoafrická vína.
• Ale i o nedostatku vody, ačkoliv oceán je nablízku, bezpečnosti, problémech pod povrchem...
• O cenách, nákladech a některých možnostech jak, kudy a kam v místě, které je úplně na jihu Afriky…
• Život má mnoho různých barev a těch je v Africe opravdu hodně…Někdy je fajn zavřít oči, zasnít se a začít si plnit své sny - nejsou tak nedostupné…

27. březen stHavaj - Gabriela Sládková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Aloha kromě pozdravu znamená mnoho věcí, které společně tvoří to, co na Havaji nikdo nevidí, ale každý to cítí. Život v pomalejším tempu. Velkorysost, sdílení a otevřené srdce. Poklidnou melodii ukulele. Vzduch vonící květinami a oceán, z něhož je cítit svoboda. Čekání na vlnu s ostatními surfaři, a pak to nadšení, když vidíte, že přichází. Respekt k přírodě. A opravdovou lásku k tomu místu. Na Havaji jsem strávila čtyři měsíce, během nichž jsem navštívila pět Havajských ostrovů. Za tu dobu jsem nasbírala užitečné rady a typy, jak svůj denní rozpočet držet na dvaceti dolarech nebo ještě méně, jak najít skrytá místa i bez lokálního průvodce nebo jak je to s půjčením auta, když vám ještě nebylo 25. Nebude chybět ani pár příběhů. Hawai'i, známý jako Big island, pro mě nachystal nemilé překvapení v podobě hurikánu. Na Oahu jsme se s partou přátel doslova proplížili na ilegální trek Stairway ho Heaven. Pláže, úpatí sopky, deštný les - to všechno jsou místa, kde jsem na Maui rozložila svůj stan. Přilehlý Lanai se ukázal jako ráj dosud neobjevený většinou turistů a Kauai mi nachystala nezapomenutelné plachtění u pobřeží státního parku Na Pali.

31. březen ne – Uzbekistán – Klára Štiplová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Průvodkyně, cestovatelka a milovnice kultur Asie vás provede zemí, jež si zachovala kouzlo středověkého Orientu až do dnešních dní. Z moderního dvoumilionového hlavního města Taškentu se vydáme do po stopách obchodních karavan po slavné Hedvábné stezce. Navštívíme perlu Střední Asie, Samarkand, sídelní město jednoho z největších středověkých dobyvatelů, Tamerlána (Timur Lenka), jenž zde nechal vystavět jedny z nejskvostnějších mešit a medres v Asii. Budeme se procházet tržišti a uličkami Buchary, kde navštívíme každoroční Festival hedvábí a koření a zjistíme, co je zde možné koupit a ochutnat. Ztratíme se v zákoutích Chívy, kouzelného městečka ztraceného v poušti na dalekém západě země. Nakonec si, po překročení Amudarji vylezeme na ruiny chorézmských pevností v poušti Karakalpakstán


 

DUBEN

VÝSTAVA: Pošli špunta do školy - vzdělávání dětí v Keni a Guineji

1.duben po – Maroko, země s nekonečnou fascinací – Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

MAROKO - země s nekonečnou fascinací, která zaútočí na vaše oční, ušní i nosní vjemy. Maroko nejsou jen nekonečné pouště se zpívajícími dunami, nejvyšší hory Sahary i severní Afriky, neuvěřitelně fascinující „marocký Utah“ drsný Djebel Sahro s nalezišti drahokamů a vzácných zkamenělin, nebetyčně vysoké přírodní kamenné mosty, ale i vodopády, lesy s opicemi- zlodějkami a nebezpečný, drogami přecpaný Ríf. Také úzké uličky arabských medín, bloudění v nejzachovalejších středověkých městech Maghribu, pobřeží Atlantiku chráněné starými pevnostmi pirátů, exotická podívaná na legendárním náměstí Djemaa el Fná a odlehlé oázy, kde dodnes žijí Berbeři pod zbytky caseb jako v době, kdy maročtí sultáni vládli od Senegalu až po Pyreneje. Maroko je skutečná výzva pro skutečné cestovatele.

2.duben út – Čína, provincie Gansu – Klára Štiplová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Projděte se koridorem, jímž po staletí putovaly karavany podél Hedvábné stezky z Číny na západ a zpět. Projděte se po stopách indických poutníků, kteří do Číny přinášeli buddhistické sútry a vytvořili skvostné jeskynní chrámy. Objevte krajinu, jíž proháněly mongolské hordy a kudy putovali tibetští lámové k mongolským chánům. Dojděte k nejzápadnější hranici Číny na nejzazší pevnost na Velké čínské zdi. Písečná poušť, drsné hory a nebezpečná skaliska, to vše je čínská provincie Gansu - kdysi známá jako Koridor Che-si.

3.duben st – Indie – Helena Jelínková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Dvě holky samy napříč Indií? A proč ne? - Linda a Helena/Návod na to, jak v krátkém čase navštívit co nejvíce různorodých míst, nasbírat spoustu zážitků a stále si to užít.Naše cesta začne ve starém Dillí, kde se zaměříme na památky a místní street food.
Poté se přesuneme vlakem do Agry, kde nás za východu slunce okouzlí majestátní Taj Mahal. Blažený pocit nás opustí brzy poté, co se naše plány zkomplikují. Jak se dostat do 600 km vzdáleného posvátného města Varanásí na svátek světel Diwalli, když den před plánovaným odjezdem zjistíme, že naše jízdenky na noční vlak jaksi nejsou platné?
Vydáme se na jih do zeleného státu Kerala, kde si užijeme širokou nabídku ryb, mořských plodů a exotického ovoce. V městečku Munnar nám přiroste k srdci místní rodina, která nás ubytuje a svou pohostinností nám vyrazí dech. Po překrásném treku podél čajových plantáží se chystáme dobít energii na plážích státu Goa. Jezdíme na skútru, jíme thali a vindaloo, pijeme pivo Kingfisher a nechce se nám domů! 6 různých zastávek, 18 dní, přes 6000 kilometrů a zážitek na celý život. Přijďte si poslechnout naše povídání a praktické rady na cestu po barevné Indii.

4.duben čtZ hlubin oceánu na Azorské ostrovy – Tomáš Kůdela

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Azorské ostrovy jsou považovány za pozůstatky bájné Atlantidy. A pokud je na tom špetka pravdy, pověsti o ní nelžou. Sopečné ostrovy s množstvím bujné vegetace, jeskyň, kráterů i horkých pramenů Vás uchvátí. Až tam zjistíte, kolik existuje odstínů zelené, a nebudete se moci vynadívat na kouzelná smaragdová jezera. A co víc, na plachetnici budete mít všechny ostrovy jako na dlani. Při naší minulé plavbě mezi Azory jsme jich z devíti navštívili sedm, podívali se na nejvyšší vrchol Portugalska a koupali se v lávových zátokách. Chcete s námi také zažít nezapomenutelná dobrodružství? Nastupte na palubu, vyplouváme! Více informací o přednášejícím naleznete na https://tomaskudela.cz

8.duben poS batohem na 5 dílech světa – Marek Kovář

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Již během střední školy jsem začal intenzívně a hlavně levně cestovat. Během posledních 10 let studentského života se tak nashromáždilo spousta zážitků a nádherných míst z více než 80 zemí světa. Společně tedy navštívíme rozmanitá místa v Africe, Asii, Evropě, Severní a Jižní Americe. Plovoucí vesnice v Kambodži, mayská ztracená města v Americe, buddhistický festival na Srí Lance, tanečnice samby v Brazílii, Ďáblův chřtán v Argentině, potomci Lovců lebek na Borneu, hypermoderní centra v Singapuru, úchvatná zákoutí Pyrenejských hor, kláštery na skalách v Řecku či Velká africká pětka v jižní Africe. Jaké to je vyměňovat pneumatiky, když za keřem mohou číhat lvi, jízda v otevřeném vlaku na posledním schodu nad propastmi, jak se kupuje celý autobus, být okraden samotnými policisty či potkat Rudého Khméra. To a mnohem více uvidíte na promítání s názvem S batohem na 5 dílech světa. Nebude chybět ani výběr ze světové street food a dalších lokálních často i netradičních specialit.

9.duben útJIŽNÍ EVROPOU - Korsika, Sardinie, Španělsko, Portugalsko – Jiří Procházka

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Výběr toho nejzajímavějšího co jsme viděli s mojí manželkou Péťou a naším psem Fenrim během tří cest jižní Evropou. Navštívili jsme hist.města, hrady, kláštery, prehistorické památky staré přes 6000 let, přírodní zajímavosti jako jsou mořské jeskyně, jezera nebo lom s největší koncentrací dinosauřích stop v Evropě, vyrazili jsme do hor (zdolali jsme nejvyšší vrcholy Korsiky, Sardinie i Španělska) a ochutnali zdejší kuchyni.

10.duben st – Reunion – Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Oblíbený ostrov pirátů, který dodnes skrývá legendární poklad korzára La Buseho. Hlavně však úžasný mix přírody, kultur, kuchyně, ozbobený skvostnou přírodou. To vše je jako třešnička na dortu završené nejčinnější sopkou světa Piton de la Fournaise s krajinou připomínající Mars, která pravidelně každý rok exploduje, i nejvyšším vrcholem Indického oceánu Piton de la Neige. Celý tenhle sladký dezert je úhledně zabalen do francouzské vlajky, protože se jedná o jednu z nejvzdálenějších enkláv Evropské unie, schované v pustinách západního Indického oceánu. Reunion je také známý jako poslední místo na světě, kde se v pralese pěstuje vanilka původním způsobem z otrokářských dob. Nemenší proslulost získal ale i jako místo, kde se dodnes běžně běžně praktikuje bílá a černá magie nebo kult woodoo, takže není problém v pralese narazit na čarodějnické obřady.

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

11.duben čtAusangate sólo + Amazonie – Jana Troupová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Pořádáme ve spolupráci s CK doJižníAmeriky.cz

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Sama na andských horských cestách, pěšinkách, kamenech i sněhu. Rozlehlé hory, kde můžete snadno zabloudit, ale o to jednodušeji najít sami sebe. Trek kolem šestitisícovky Ausangate v peruánských Andách je zde považován za jeden z nejobtížnějších. Každodenní přecházení sedel kolem pěti tisíc, klesání a opětovné stoupání. Teploty v noci až k -15°C. Podaří se mi najít „odbočku“ k pověstným Duhovým horám? Jak se na takový sólo trek ne/připravit? A odměna? Štípající peklo v amazonském ráji (neporušený primární prales v Peru) – stoleté ceiby, chodící palmy, zvědavé opice, bojující arové, lovící i lovení kajmani, koupání v jaguáří řece i kakaová zahrada.

Pro zájemce doporučení na další treky nejen v peruánských Andách či návštěvu Amazonie. Přednášející Jana Troupová je geografka, cestovatelka a publicistka. Ze svých cest již více jak dvanáct let píše články, pořádá cestovatelské besedy a workshopy, vydala dvě knihy.

15.duben poKambodža – Marek Kovář

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Starobylé chrámy v Ankoru rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem. Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Zajímavostí bude vyprávění o kambodžském králi, který jako jediný vladař na světě hovoří plynně česky. Zazní i unikátní hudební skladby složené otce nynějšího panovníka. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.

16.duben útFotokurz Pavla Svobody

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

17.duben stOrientem po území Mezopotámie a Persie – Luboš Zámiš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Vyprávění cestovatele Ing. Luboše Zámiše s bohatou foto-dokumentací o kultuře, památkách a přírodě Orientu, a to na území dnešního Iráku a Íránu.

18.duben čt – Nejkrásnější běžecké závody Evropy – Antonín Semerád

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Každý běžec má své oblíbené závody, na které nedá dopustit. Někoho lákají legendární krosy na Britských ostrovech, maratonce trať v Drážďanech, skyrunner sní o UMTB a snad každý český klasik zavítá na Velkou Kunratickou.

Co nás tedy čeká během přednášky? Zavítáme k naším sousedům. Pak se přesuneme za kořeny delších běhů do Británie. Navštívíme i rodiště mnoha top běžců na světě - Španělsko a Francii. A závěr si necháme na naše poklady.

Spoustu skvělých běžců na světové úrovni máme i u nás a tak si jednoho pozveme. Koho? Jistě ho na přednášce poznáte.

21.duben ne – Promítání fotek z Nepálu – Jan Melichar

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Promítání fotek Jana Melichara z Nepálu s komentářem.

23.duben útBlízký východ: Návod na použití – Lenka Hrabalová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

O Blízkém východu a muslimském světě se u nás dozvíte mnohé. O válkách, uprchlících, islámu vám povypráví nejen každý strejda u piva, ale i odborník v médiích. Málokdo vám ale řekne, jak se v něm bezpečně pohybovat a jak tam cestovat. Během přednášky se dozvíte, jak co nejlépe navštívit země jako Írán, Kurdistán, Jordánsko, Palestinu, Maroko či další. Stručný návod na použití této části světa, která je přes mizernou pověst úžasným místem k návštěvě, vám umožní bez obav přemýšlet o prozkoumání nových obzorů.

Lenka Hrabalová vystudovala arabistiku a íránistiku a tomuto regionu se věnuje už bezmála deset let nejen na odborné akademické úrovni, ale také jako průvodce a cestovatel baťůžkář. Když má čas, s oblibou jezdí stopem a zabíjí hodiny popíjením čaje s místními lidmi.

24.duben stZ Polska až na konec světa / Přes divoký východ – Polský institut

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Projekt Z Polska až nakonec světa pokračuje setkáním s jedním z nejznámějších cestovatelů a spisovatelů polské mladé generace.

Tomasz Grzywaczewski je novinář, spisovatel a doktorand mezinárodního práva, který se specializuje na mezinárodně neuznané postsovětské státy. Je ideovým tvůrcem a účastníkem několika dalekých výprav, mezi nejznámější určitě patří Long Walk Plus Expedition, která vedla ze Sibiře do Indie ve stopách polských uprchlíků ze sovětských pracovních lágrů. Tento příběh byl původně popsán v knize Sławomira Rawicze Dlouhá cesta a následně zfilmován Peterem Weirem (film Útěk ze Sibiře). Tomasz Grzywaczewski inicioval expedici, která vedla po stopách útěku Witolda Glińského z gulagu. Je také spoluautorem dokumentárního filmu o této výpravě.

25.duben čt – Americký sen na východním pobřeží – Marek Kovář

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Kde jinde začít než v New Yorku, symbolu svobody a naděje mnoha imigrantů. Vstřebat jedinečnost města, které nikdy nespí, během jediné cesty je nemožné. Naopak Philadelphie či Washington DC přináší mnohem klidnější atmosféru, kterou občas okoření sám „Donald“. Pojďme se projet regionem Amišů, navštívit výrobu Harley-Davidson, čokoládovnu Hersey, univerzitní města Boston a New Haven, ochutnat humra ve státě Maine, zkusit život Otců poutníků v Plymouthu, nahlédnout pod pokličku čarodějnickým procesům v Salemu a fandit na zápasech NHL či baseballové ligy. Přes hřmící vodní masu Niagarských vodopádů zaskočme také do východní části Kanady, země mnoha superlativů. Dostaneme se přes národní parky a velká města až do ospale vyhlížejícího Tadoussacu na pozorování velryb. Východní pobřeží nelze zakončit jinde než na Floridě, jak říkají místní Sunshine state. Zábavné parky v okolí Orlanda, Kennedyho vesmírné středisko na mysu Canaveral, aligátoři v NP Everglades či Key West, které proslulo nevázaným životním stylem a jistým opovrhováním zbytku USA. Přeci jen je blíže do Havany než do Miami. Pojďte společně prožít americký sen!

29.duben po - Laos – Jirka Kalát

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Džungle, pole, malé vesnice i rybníčky, to všechno dokresluje až romantickou atmosféru venkovského Laosu. Avšak pod touto krustou se ukrývá nebezpečí, respektive miliony malých hrozeb. Miny, bomby další nevybuchlá munice si každoročně vyžádají desítky životů a stovky zranění. Dědictví americké tajné války, odnože bojů ve Vietnamu. Je tomu již více než 40 let, ale staré bomby stále zabíjejí!

30.duben út - Grónsko – Blanka Jurková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

ON-LINE VSTUPENKY ZDE.

Jaké to je trekovat panenskou tundrou? V zemi, kde břízy dorůstají maximálně po kolena a nejbližší civilizace se nachází až na konci cesty? To si zkusila trojice Čechů na 230 km treku za polárním kruhem. Na své cestě prošli nejdelší trek Grónska - od břehu moře až k úpatí největšího ledovce na severní polokouli. O jejich putování, krásách a křehkosti severské přírody se více dozvíte v přednášce Blanky Jurkové.

 


 

KVĚTEN

VÝSTAVA: Bolivia: flora, fauna and fedoras - Eamon al-hato

 


 

ČERVEN

VÝSTAVA: Hana Kouřilová

 


 

ČERVENEC

VÝSTAVA:

Zvu vás na výpravný multimediální cestopis o Íránu s vhledy do historie Persie. Poodhrňme závoj a nechte se překvapit přívětivými lidmi, lesy i pouštní krajinou země plné krásných památek. Přes těžký život v poušti a vysokých horách jsou tu lidé příjemní, usměvaví a velmi pohostinní. Podívejte se na současný život Íránců s jejich radostmi a strastmi. Seznámíte se s dopravou, nakupováním i ubytováním, navštívíme spolu zajímavá a krásná města s jejich paláci, památkami i nádherně zdobenými mešitami. Poznejte i obrovský hlučný a žhnoucí Teherán s pro nás zdánlivě neuvěřitelným chaosem, který však Teheránci suverénně zvládají. Vypravíme se i do hor na hrad asasínů, ke Kaspiku i do centrálního Íránu.

01.01.2008, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze