HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Program Klubu cestovatelů v PrazeMáte-li zájem sdělit své cestovatelské poznatky veřejnosti prostřednictvím přednášek či promítání, prosím, kontaktujte mne na barbora(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro promítající v pražském Klubu cestovatelů si můžete stáhnout zde. Výstavy rezervujte rovněž na barbora(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro vystavující si můžete stáhnout zde.


Pro Váš větší požitek z našich cestovatelských přednášek, jsme pro vás pořídili nový dataprojektor v HD kvalitě a velkoformátové promítací plátno (180 x 240 cm).

Soukromé rezervace je možné domluvit na adrese barbora(@)klubcestovatelu.cz


CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY OBVYKLE ZAČÍNAJÍ V 18:30, VSTUPNÉ JE 80Kč, DOPORUČUJEME REZERVACI NA 734 322 729 NEBO barbora(@)klubcestovatelu.cz


ŘÍJEN

VÝSTAVA: JAPONSKO - Pražská fotografická škola

1. říjen po - vernisáž výstavy s přednáškou japanologa Jakuba Zemana

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Japonsko očima absolventů a studentů Pražské fotografické školy se koná 1. až 31.října v Klubu cestovatelů na Masarykově nábřeží 22. Japonsko je nádherná  země nesčíslných přírodních krás, staroslavných i hypermoderních kulturních a architektonických památek, ve které se neočekávaně harmonicky snoubí historická minulost s technologickou budoucností, tradice s futurismem, harmonie i napětí. Je to země hor a moře, sakurových květů na jaře a červeného listí javorů momidži na podzim, ale i taifunů, cunami a zemětřesení. Určitým úhlem pohledu lze tuto zemi označit za harmonii protikladů. Uhranula i studentům a absolventům dnes již legendární Pražské fotografické školy, kteří se objektivem svého fotoaparátu snažili zachytit ten svůj střípek z úžasného kaleidoskopu, kterým Země vycházejícího slunce bezesporu je. Na verisáži  1.10. v 18:30 zveme na tématickou přednášku dlouhodobého ctitele Nipponu japanologa, publicisty a básníka poezie Haiku Jakuba Zemana.

2. říjen út - KAMBODŽA Země dětského smíchu Linda Valeriánová – Mamut cestuje

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Chrámový komplex Angkor a historie, ze které mrazí. Díky těmto dvěma symbolům přivítá Kambodža každoročně miliony cestovatelů, vydávajících se na cestu plnou panenské přírody,  osobité gastronomie a všudypřítomné rodinné atmosféry. Prožijte společně se mnou dobrodružné putování místy turisticky hojně navštěvovanými, i místy kam se ani samotní khmérové neodváží vkročit.

3. říjen st - Ukrajinou křížem krážem s kolektivem Ukraїner mini-festival Alternatїva

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA VSTUP ZDARMA

Malební Koločava olemovaná dřevěnými cerkvemi, Nikola Šuhaj, autentické hospodské posezení s pálenkou, levné ubytování u bábušky... Jistě víte, o kterou zemi se jedná. My Vám ale chceme tento obrázek něco zpestřit a ukázat doposud neznámá místa a příběhy lidí, kteří v nich žijí. Vydejte se s námi na cestu, kterou nás bude provázet Ukraїner - kolektiv nadšenců objevující východoevropskou zemi pro sebe, svoje krajany a cizince. Jak sami o sobě píší, skrz putování a rozhovory s místními hledají odpověď, kdo vlastně jsme. Během besedy Vám představí mimo jiné místa, která v bedekrech nenajdete - vyklizenou zónou Prypjať - "město legend, pochmurných zákoutí i triumfu přírody" a cesty zapomenutými úzkorozchodnými dráhami. Dozvíte se také, jak žijí buddhističtí mniši z Donbasu v Karpatech. Pojďte spolu objevit Ukrajinu neznámou, netypickou, pestrou. A poznat lidí, kteří mění svoje okolí. Bude i prostor pro cestovatelské reálie a praktická putovní lexika.

Akce je součásti mini-festivalu ukrajinské nezávislé kultury Alternatїva pořádného s podporou Integračního centra Praha

4. říjen čt - GRUZIE po stopách Iasóna a Prométhea od pobřeží Adžárie k vrcholům Kavkazu
Petr Blahuš

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Gruzie: přírodními krásami a historií oplývají země na pomezí Evropy a Asie. Najdeme tu zbytky původních třetihorních pralesů, skalní města vytesaná v době, kdy Egypťané stavěli své pyramidy, proslulé Věže pomsty v nejvýše položených vesnicích Evropy – a navíc tu zažijeme kulinářskou extázi z místní kuchyně. Země ve stínu nejvyšších hor Evropy je také považována za pravlast vína. Gruzie je prostě ráj pro oči, nohy, jazyk i žaludek.

6. říjen so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

7. říjen ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

8. říjen po - PAPUA NOVÁ GUINEA V 21. STOLETÍ Hana Kurilová

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Papua Nová Guinea láká svou exotičností, svým zastavením se v čase v době kamenné a romantickými představami o polonahých lidech s luky a šípy. Má punc divoké, nedostupné a nebezpečné země se stále přítomným tématem kanibalismu a smrtících kmenů malárie. Země, kde téměř neexistuje dopravní infrastruktura a kde cestovat je extrémně drahé, komplikované, nebezpečné a na dlouho.
Jaká ale je Papua na vlastní kůži? Mají tam telefony? Dá se tam pít voda a spát i jinde než v banánové chýši? Dá se dostat až do středu země, do hor, s místními lidmi jejich dopravou, bez extrémních nákladů na soukromá auta a jiných vymožeností? Jak vnímají Papuánci bílé lidi a batůžkáře obzvlášt? Jací jsou dnešní Papuánci lidé?

10. říjen st - GO2 MEXIKO Veronika Hájková a Ivana Hrbková

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Přednáška nabitá informacemi o Mexiku pro všechny, které zajímá divoká příroda kombinovaná s Mayskými památkami a koloniálními městečky. Ukážeme si nejzajímavější místa Mexika, která byste si při své návštěvě této rozmanité země rozhodně neměli nechat ujít. Zaměříme se i na poloostrov Yucatán - indiánský prales Chiapas, ze kterého pochází chia semínka, dále koloniální města, národní parky se svou exotickou faunou a florou a také neopomenutelné pobřeží. Poradíme vám, na co se zaměřit, jak se v zemi orientovat a také jak ušetřit čas a peníze.

15. říjen pá - soukromá v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

16. říjen út - Proč právě Vietnam (určeno pro „baťůžkáře“ zahrnuje celou zem, praktické info na cesty) Magda Radostová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Zemi jsem navštívila už mnohokrát. Vyzkoušela jsem různé druhy dopravy, různá ubytování,vokusila spoustu místních specialit. Mám tady hodně přátel, ráda se sem vracím. Pokouším sevproniknout do tajů vietnamského jazyka i když to je vážně náročné. Prozradím vám, pročvprávě Vietnam by měl být tím místem, kam se vydat a proč je teď ten nejvhodnější čas jej objevit.

18. říjen čt - soukromá v salónku od 19 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

19. říjen pá - MALEBNÝ NOVÝ ZELÁND Marek Jonák

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Vydejme se společně na druhou stranu planety, na malebný Nový Zéland. Budu vyprávět o zážitcích z cest po obou ostrovech, které jsem procestoval stopem. Dále také o původních obyvatelích, Maorech, a jejich historii. K vidění budou deštné pralesy, vulkány, jezera, nádherné pláže, jeskyně, místní fjordy, ledovce a podíváme se i do míst, kde se natáčel film Pán Prstenů.

20. říjen so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA,

20. říjen so - soukromá v salónku od 18:30 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

21. říjen ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

22. říjen po - KYRGYSTÁN V zemi nomádů a Nebeských hor Michal Štěpánek

promítání v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Kyrgyzstán je země mnoha tváří. Je to pestrobarevná a rozmanitá mozaika, která

se mění doslova každou chvíli před očima. Rozsáhlé stepi a polopouště kontrastují

s jezery a hlavně všudypřítomnými horami. Znatelně se změnily tváře lidí, které

dávají najevo, že hranice Evropy jsou kdesi v nedohlednu. Jiné je i chování,

způsob myšlení, jazyk, tradice a náboženství. Proputujeme spolu část

Kyrgyzského a Kungejského Alatau, navštívíme dvě největší jezera v zemi a cestu

zakončíme v hlavním městě, kde nasajeme atmosféru, vůně a chutěk v rušném

bazaru… Přijďte si poslechnout povídání o této zajímavé středoasijské zemi, ve

které na sebe zajímavé situace a zážitky nenechají dlouho čekat.

24. říjen st - GO2 TANZÁNIE A ZANZIBAR Veronika Cerhová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Pojďte se s námi přesunout do africké Tanzánie. Zblízka spatřit slony, žirafy, lvy i místní Masaje. Vystoupejte na vrchol 5.nejvyšší hory afrického kontinentu - Mt.Meru. Nebo si jen tak zalenošte na ostrově Zanzibar v Indickém oceánu. Vyprávěním o zvířatech "Velké pětky", nekonečných pláních Serengeti nebo výstupu na vulkán hory Mt.Meru vás provede Veronika Cerhová z CK Go2.

25. říjen čt - SNOW FILM FEST vstup 120,- Kč

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

30. říjen út - soukromá akce Hedvábné stezky v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

31. říjen st - OSA ZLA - Írán, Irák, Severní Korea

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Bývalý americký prezident George W. Bush označil v roce 2002 tři země jako OSU ZLA. Irák, Irán a Severní Korea se tak staly místy, kterým je lepší se vyhnout. Přesto jsou lidé, kteří do nich jezdí. Chtějí se přesvědčit na vlastní oči, jací v nich žijí lidé, a poznat, jak tamní režimy ovlivňující dění v zemi. Vladimír VáchalLenka HrabalováJiri Kalatposluchačům během jednoho večera ve třech přednáškách ukáží, jak se cestuje „po Ose, která není zlá“.

18:00 - 18:05 Začínáme
18:05 - 19:05 Irán
19:25 - 20:25 Irák
20:45 - 21:45 Severní Korea


 

LISTOPAD

VÝSTAVA: INDICKÉ TANEČNICE - Eliška Rafajová

Výstava představuje výběr z fotografií, které vznikly během tanečního festivalu
v Mahábalípuram, starobylém, historickém městě UNESCO necelých 60 km od
Chennai (dříve Madrás) ve státě Tamilnádu v jižní Indii.
Autorka se snažila zachytit slavnostní, ale i pohodovou atmosféru festivalu, kde
vybrané skupiny tanečníků předváděly to nejlepší, co si připravily, a kde každý
z tanečníků a tanečnic velmi prožíval své vystoupení před početným, nadšeně a
spontánně reagujícím publikem.
Eliška Rafajová se fotografii věnuje již řadu let vedle své odborné a pedagogické
práce na vysoké škole. Zúčastnila se řady společných výstav vybraných autorů, jako
jsou např. Premiéra v Hradci Králové, Fotouniverziáda v Českých Budějovicích,
Blatenský fotofestival, Národní soutěž amatérské fotografie ve Svitavách a
především soutěž Praha fotografická v Praze. Během 8 let své fotografické praxe se jí
v této soutěži podařilo získat dvakrát 1. místo, a jednou Cenu primátorky hlavního
města Prahy za fotografii Skrytý pohyb metropole z koncepčně vyváženého
dokumentárního souboru Parkour.
V roce 2016 získala 1. cenu v soutěži "Život bez bariér" pořádané Vládním výborem
ČR pro zdravotně postižené občany a v témže roce proběhla výstava jejích fotografií
“Mám nevidomé rodiče” ve spolupráci s organizací Okamžik z.s.
Eliška Rafajová je zapálenou cestovatelkou, která kromě opakované cesty do Indie
navštívila téměř všechny evropské země, a fotografovala mimo jiné v Kazachstánu,
Japonsku, Austrálii a USA.
Kromě cestování ji nejvíce baví fotografovat adrenalinové a netradiční sporty a
aktivity, jako jsou riversurfing , high jumping a flyboard, závody dračích lodí,
skateboarding a snowboarding, městský parkour, turnaj sumo v Japonsku, indiánské
pow-wow srazy aj. Jejím velkým snech je jednou vyrazit na největší akci svého druhu
- Burning Man v Nevadské poušti, fotografovat tam a plně zažít atmosféru tohoto
festivalu.
1. listopad čt - soukromá akce Hedvábné stezky v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

7. listopad st - GO2 INDONÉSIE Ada Tzoneva

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Vyprávět si budeme o málo navštěvovaném ostrově Flores,který je součásti velké Indonésie. Ostrov Flores, nebo-li ostrov květin, je skvělým místem pro ty, kteří se chtějí vyhnout davu turistů, rádi by zažili dobrodružství a vychutnali si místní přírodou. Jak se dostat na sopku Kelimutu, na skvělé šnorchlování do Riungu nebo co všechno si užijete během plavby lodí na Komodo a Rinču. To vše se během večera dozvíte.

8. listopad čt - Od horských goril až na střechu Afriky (Tanzanie, Uganda a Rwanda) - Marek Kovář

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Tajemný ostrov Unguja, známý spíše pod nesprávným jménem Zanzibar, se proslavil nejen jako ostrov koření a romantických pláží, ale také jako kruté centrum otrokářství. Z rodiště Freddieho Mercuryho se vydáme na sever Tanzanie do největší neporušené sopečné kaldery na světě Ngorongoro. Z této africké Noemovy archy už není daleko do NP Serengeti, který nabízí úchvatnou podívanou na migraci statisícových stád pakoňů a zeber. Přeskočíme rovník, abychom mohli po několikahodinovém treku vysoko v ugandských horách pohlédnout doslova z očí do očí největším primátům na zemi – gorilám! Nespoutanou krásu divočiny vystřídá nepochopitelná krutost rwandské genocidy, údajně pětkrát horší masakr než holokaust. Celé putování zakončíme výstupem na majestátně se čnící nejvyšší pohoří Afriky – Mount Kilimanjaro, které pomalu ale jistě ztrácí svou sněhovou čepici na vrcholu Kibo.

9. listopad pá - soukromá v salónku od 18:00 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

10. Listopad so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

12. listopad po - Proč právě Vietnam (určeno pro „baťůžkáře“ zahrnuje celou zem, praktické info na cesty) Magda Radostová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Zemi jsem navštívila už mnohokrát. Vyzkoušela jsem různé druhy dopravy, různá ubytování,vokusila spoustu místních specialit. Mám tady hodně přátel, ráda se sem vracím. Pokouším sevproniknout do tajů vietnamského jazyka i když to je vážně náročné. Prozradím vám, pročvprávě Vietnam by měl být tím místem, kam se vydat a proč je teď ten nejvhodnější čas jej objevit.

14. listopad st - fotokurz Pavla Svobody od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

15. listopad čt - MADEIRA zářivý květ v srdci Atlantiku Inna Vaclavová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Dramatická horská krajina s tajemnými stezkami vysekanými ve skalách, nepřístupné pobřeží, padající do moře strmými stěnami, bičované rotujícím oceánským příbojem, zamlžené vavřínové lesy a zelené svahy protkané nitěmi vodopádů, staré rolnické vesnice s bujně kvetoucími zahradami a starosvětská slunečná města - to vše je Madeira - „Flor do Ocean" neboli Květ oceánu.
Několik měsíců jsme se toulali touto úchvatnou krajinou, ověšeni foťáky a kamerami a v rukou jsme nesli dron, vše ve snaze dech beroucí krásy tohoto v Atlantiku ztraceného ostrova zachytit na film. Nad ránem jsme šplhali na vrcholy, abychom spatřili první paprsky vycházejícího slunce. Šli jsme po úzkých horských dračích hřbetech a letěli s našim vrtulovým strojem do království dravých ptáků. Večer jsme mrzli na svazích bičování silným větrem, zaznamenávající pohyb mraků a ohnivý kotouč zapadávajícího slunce. Sbírali jsme materiál na starých již nefunkční cestách, vysekaných ve skalách, které zničili padající kameny nebo vodopád, který náhle vytryskl ze stěny. Vlezli jsme do pekelných děr, do vodních tříští, na strmé římsy, pod mohutné vodopády a na panoramatické vrcholy, porušili jsme množství zákazů a zřejmě i ohrozili letecký provoz, tak jako na amatéry patří. A to vše, tyto naše obrazové úlovky jsme nakonec přetavili do krátkého filmu a fotografického slideshow, které bychom vám rádi promítli.

17. Listopad so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

18. Listopad ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

21. listopad st - GO2 AUSTRÁLIE Petr Musílek

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Povídání o Austrálii pro ty cestovatele, kteří mají omezené množství času i peněz, a přesto si nechtějí nechat tuto nádhernou zemi ujít. Během této přednášky se v mžiku přenesete na nejzajímavější místa Austrálie, dozvíte se mnohé o kultuře i životním stylu tohoto mladého národa, budete žasnout nad bohatostí, vynalézavostí i originalitou místní přírody, a navíc vám ukážeme místa, která jsme objevili při osobním průzkumu. Prozradíme vám cenné rady a triky, jak cestování v Austrálii výrazně zlevnit, jaké destinace navštívit při omezeném čase, a jaké aktivity zvolit, abyste si za málo peněz užili co nejvíce muziky.

22. listopad čt - soukromá akce v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

24. Listopad so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

25. Listopad ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

25. listopad ne - KOLUMBIE druhá nejrozmanitější země světa Lenka Kosmatová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Kolumbie je zemí, která má za sebou divokou historii a pomalu se otvírá turismu – a je toho tolik co objevovat! Procestovala jsem velký kus této země – často sama i stopem, a ráda bych ukázala, že Kolumbie nejsou jen drogy a nebezpečí, ale stovky rozmanitých kultur, milí lidé, svižné tance, exotické ovoce, neznámé jídlo a spoustu rozdílných tradic. Kolumbie nabízí dva oceány, Amazonii, pouště, tisícové hory, nejlepší kávové plantáže a mnohem víc. Kolumbie je zemí která Vás na každém rohu nečím překvapení a udiví. Kolumbie je místem ze kterého nebudete chtít odjet. Po více než půlroku v Kolumbii bych Vás ráda pozvala na mou na přednášku o této druhé nejrozmanitější zemi na světě. O tom, jaká je Kolumbie doopravdy, jak se zde cestuje, něco o místním životě, lidech, o tom co navštívit, co vidět, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Tipy a rady z první ruky, které si nenechte ujít!

28. listopad st - První krok - expedice Andy Lukáš Jasenský

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Dva nadšení horolezci. Expedice dlouhá 5 týdnů. Šest hor včetně magického a drsného Mercedaria, symbolické Aconcaguy a čtyř pěti tisícových vrcholů během tří dnů. Vysoké hory, krutý mráz, nelítostné vedro, dech beroucí vítr, všudypřítomný sníh, azuro i červenající se oblaka sněhu při východu slunce. To vše a mnohem víc jsme v Andách zažili.

29. listopad čt - Pod nebeskými horami - Potulky Strednou Áziou Danica Púry

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Komentovaná přednáška k výstavě. Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom.
V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó.
Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov. Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku.
Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové
minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive.


 

PROSINEC

VÝSTAVA: Pod nebeskými horami – Potulky Strednou Áziou - Danica Púry

Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom.

V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó.

Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov.

Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku.

Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové
minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive.

1. Prosinec so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

2. Prosinec ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

4. prosinec út - Kambodža – země starobylých chrámů a prolité krve - Marek Kovář

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Starobylé chrámy v Ankoru rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem. Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Zajímavostí bude vyprávění o kambodžském králi, který jako jediný vladař na světě hovoří plynně česky. Zazní i unikátní hudební skladby složené otce nynějšího panovníka. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.

7. Prosinec pá - soukromá v salónku od 19 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

8. Prosinec so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

9. Prosinec ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

9. prosince ne - VIETNAM Jak do Vietnamu bez cestovky Zdeněk Porkert

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Na přednášce se dozvíte, jak poznat Vietnam jinak a jak se vyhnout „profláklým“ místům. Jak poznat Vietnam tak, jak ho pozná málokdo. S ohledem na finanční prostředky, zkušenosti, kondici, zájem...

12. prosince st - GO2 SRÍ LANKA Věra Kusá

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Cestopisná přednáška pro všechny nadšence exotické přírody a poznávání vzdálených kultur. Zaměříme se na to, jak poznat to nejlepší ze Srí Lanky na vlastní kůži, relaxovat na bělostných plážích Malediv a přitom udržet svůj rozpočet na uzdě. Během přednášky Vám představíme tuto zemi kokosových palem, slonů, čaje a koření. Nahlédnete do života a kultury místních obyvatel, ocitnete se na horské vysočině uprostřed čajových plantáží sira Liptona a v koloniálních městech na Vás dýchne atmosféra dávných časů. Ukážeme Vám tisíce let staré památky, které rozhodně stojí za to navštívit. Poradíme Vám, jak procestovat Srí Lanku v relativně krátkém čase, nasbírat maximum zážitků a nezruinovat při tom Vaše bankovní konto.

13. prosince čt - soukromá akce v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

14. prosince pá - soukromá akce v salónku od 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

15. prosince so - soukromá v salónku od 12 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

16. říjen út - Proč právě Vietnam (určeno pro „baťůžkáře“ z


 

LEDEN

VÝSTAVA: KYPR

7. leden po - KYPR

9. leden st - Podkarpatská Rus - to není jen Nikola Šuhaj loupežník - Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Podkarpatská Rus je dodnes neuvěřitelně svobodným koutem Evropy: na jejich poloninách se volně pasou stáda polodivokých koní, svahy hor jsou pokryty těmi největšími borůvkami na světě, hřiby je možné sbírat do nůše a za zimních nocí se třpytivým vzduchem nese vytí vlčích smeček. Je to místo, kde si- na rozdíl od přelidněných Alp – poutník stále připadá opuštěný jako před staletími a kde si může svobodně rozdělat svůj večerní oheň, kde se mu líbí… Podkarpatská Rus je také místo, které patřilo skoro 26 let do Československa, kde místní lidé s láskou a hrdostí stále na tuto dobu vzpomínají a kde najdeme dodnes překvapivě hodně stop na tuto neslavnější část moderních českých dějin.  Tak naražme širák do čela a vydejme se tam, kde svoboda ještě nezemřela!

14. leden po - Východní Indonésie - Radka Tkáčiková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Z Bali na Lombok a výstup na Rinjani 3726m, stále aktivní sopku, sopečné jezero a v roli pozorovatele jeden z nejtěžších ultramarathonů na světě 100km závod s výběhy na sopky. 4 denní plavba na východ okolo ostrova Sumbawa, podmořský ráj a výprava do pravěku. Komodští draci, nejstarší a nejnebezpečnější predátoři na světě v akci. Zcela ojedinělý a nečekaný skupinový útok komodských zabijáků na buvola. Ostrovy Komody a Rinca jak je zažije málokdo, v obklíčení třímetrových zabijáků. Pohádkový ostrov Flores, utajená perla Indonesie. Sopky, ostrovy a hlavně tradiční vesnice a rituály. Měsíc na lodi, pěšky či na motorce.

 

20. leden ne - S batohem napříč Marokem - Pavla Bičíková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Maroko je exotická země plná barev, vůní a stylů. Vydáme se prostřednictvím fotografií a vyprávění za tajemstvím středověkých opevněných měst. Navštívíme mešity, tržiště, berberské pevnosti a pohádkové paláce. Přejdeme nejvyšší horský masiv severní Afriky, čtyřtisícový Velký Atlas. Zažijeme dobrodružné putovánírozeklanými barevnými horami s mohutnými štíty a hlubokými soutěskami s batohem na zádech. Budeme usínat pod noční oblohu plnou hvězd a k nezapomenutelným zážitkům bude patřit podmanivá atmosféra kamenných berberských vesnic. Necháme se společně uhranout krásou Sahary, největší pouště světa.


 

ÚNOR

VÝSTAVA: Jana Andert

5. únor út - Irán- Persie, země Boha Slunce - Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Starověká Persie je dodnes jako by zamrzlá v čase. Nádherné hory, písečné duny pouští, prastará a nádherná historická města, postavená ve své době největšími architekty světa- to všechno je Irán. Země je u nás bohužel spíše známa z propagandistických zpráv jako sídlo teroristů a proto je turismem dosud jen málo poznamenána. To jí ale v očích opravdových cestovatelů činí o to víc atraktivnější. Navíc pohostinnější lidi, jak jsou Iránci, nejsou možná nikde na světě. Nevěříte? Pojďme do této tajemné země nakouknout: přespíme v poušti, i na hradě nejobávanější středověké zabijácké sekty Assasínů, nasbíráme si sůl na poušti, kde dříve bylo moře, a budeme v úžasu stát před krásami města Isfahán- Města půl světa a Yazdu, brány do Velké solné pouště.

11. únor po - Karel Starý CK Nomád

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA


 

BŘEZEN

VÝSTAVA: Nepál - Asia travel

4. Březen po - Nepál - Asia travel

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

11. Březen po - MAROKO - Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

MAROKO - země s nekonečnou fascinací, která zaútočí na vaše oční, ušní i nosní vjemy. Maroko nejsou jen nekonečné pouště se zpívajícími dunami, nejvyšší hory Sahary i severní Afriky, neuvěřitelně fascinující „marocký Utah“ drsný Djebel Sahro s nalezišti drahokamů a vzácných zkamenělin, nebetyčně vysoké přírodní kamenné mosty, ale i vodopády, lesy s opicemi- zlodějkami a nebezpečný, drogami přecpaný Ríf. Také úzké uličky arabských medín, bloudění v nejzachovalejších středověkých městech Maghribu, pobřeží Atlantiku chráněné starými pevnostmi pirátů, exotická podívaná na legendárním náměstí Djemaa el Fná a odlehlé oázy, kde dodnes žijí Berbeři pod zbytky caseb jako v době, kdy maročtí sultáni vládli od Senegalu až po Pyreneje. Maroko je skutečná výzva pro skutečné cestovatele.


 

DUBEN

VÝSTAVA: Pošli špunta do školy - vzdělávání dětí v Keni a Guineji

 


 

KVĚTEN

VÝSTAVA: Bolivia: flora, fauna and fedoras - Eamon al-hato

 


 

ČERVEN

VÝSTAVA: Hana Kouřilová

 


 

ČERVENEC

VÝSTAVA:

Zvu vás na výpravný multimediální cestopis o Íránu s vhledy do historie Persie. Poodhrňme závoj a nechte se překvapit přívětivými lidmi, lesy i pouštní krajinou země plné krásných památek. Přes těžký život v poušti a vysokých horách jsou tu lidé příjemní, usměvaví a velmi pohostinní. Podívejte se na současný život Íránců s jejich radostmi a strastmi. Seznámíte se s dopravou, nakupováním i ubytováním, navštívíme spolu zajímavá a krásná města s jejich paláci, památkami i nádherně zdobenými mešitami. Poznejte i obrovský hlučný a žhnoucí Teherán s pro nás zdánlivě neuvěřitelným chaosem, který však Teheránci suverénně zvládají. Vypravíme se i do hor na hrad asasínů, ke Kaspiku i do centrálního Íránu.

01.01.2008, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze