HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Program Klubu cestovatelů v PrazeMáte-li zájem sdělit své cestovatelské poznatky veřejnosti prostřednictvím přednášek či promítání, prosím, kontaktujte mne na barbora(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro promítající v pražském Klubu cestovatelů si můžete stáhnout zde. Výstavy rezervujte rovněž na barbora(@)klubcestovatelu.cz. Pravidla pro vystavující si můžete stáhnout zde.


Pro Váš větší požitek z našich cestovatelských přednášek, jsme pro vás pořídili nový dataprojektor v HD kvalitě a velkoformátové promítací plátno (180 x 240 cm).

Soukromé rezervace je možné domluvit na adrese barbora(@)klubcestovatelu.cz


CESTOVATELSKÉ PŘEDNÁŠKY OBVYKLE ZAČÍNAJÍ V 18:30, VSTUPNÉ JE 80Kč, DOPORUČUJEME REZERVACI NA 734 322 729 NEBO barbora(@)klubcestovatelu.cz


 

LISTOPAD

VÝSTAVA: INDICKÉ TANEČNICE - Eliška Rafajová

Výstava představuje výběr z fotografií, které vznikly během tanečního festivalu
v Mahábalípuram, starobylém, historickém městě UNESCO necelých 60 km od
Chennai (dříve Madrás) ve státě Tamilnádu v jižní Indii.
Autorka se snažila zachytit slavnostní, ale i pohodovou atmosféru festivalu, kde
vybrané skupiny tanečníků předváděly to nejlepší, co si připravily, a kde každý
z tanečníků a tanečnic velmi prožíval své vystoupení před početným, nadšeně a
spontánně reagujícím publikem.
Eliška Rafajová se fotografii věnuje již řadu let vedle své odborné a pedagogické
práce na vysoké škole. Zúčastnila se řady společných výstav vybraných autorů, jako
jsou např. Premiéra v Hradci Králové, Fotouniverziáda v Českých Budějovicích,
Blatenský fotofestival, Národní soutěž amatérské fotografie ve Svitavách a
především soutěž Praha fotografická v Praze. Během 8 let své fotografické praxe se jí
v této soutěži podařilo získat dvakrát 1. místo, a jednou Cenu primátorky hlavního
města Prahy za fotografii Skrytý pohyb metropole z koncepčně vyváženého
dokumentárního souboru Parkour.
V roce 2016 získala 1. cenu v soutěži "Život bez bariér" pořádané Vládním výborem
ČR pro zdravotně postižené občany a v témže roce proběhla výstava jejích fotografií
“Mám nevidomé rodiče” ve spolupráci s organizací Okamžik z.s.
Eliška Rafajová je zapálenou cestovatelkou, která kromě opakované cesty do Indie
navštívila téměř všechny evropské země, a fotografovala mimo jiné v Kazachstánu,
Japonsku, Austrálii a USA.
Kromě cestování ji nejvíce baví fotografovat adrenalinové a netradiční sporty a
aktivity, jako jsou riversurfing , high jumping a flyboard, závody dračích lodí,
skateboarding a snowboarding, městský parkour, turnaj sumo v Japonsku, indiánské
pow-wow srazy aj. Jejím velkým snech je jednou vyrazit na největší akci svého druhu
- Burning Man v Nevadské poušti, fotografovat tam a plně zažít atmosféru tohoto
festivalu.

21. listopad st - GO2 AUSTRÁLIE Petr Musílek

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Povídání o Austrálii pro ty cestovatele, kteří mají omezené množství času i peněz, a přesto si nechtějí nechat tuto nádhernou zemi ujít. Během této přednášky se v mžiku přenesete na nejzajímavější místa Austrálie, dozvíte se mnohé o kultuře i životním stylu tohoto mladého národa, budete žasnout nad bohatostí, vynalézavostí i originalitou místní přírody, a navíc vám ukážeme místa, která jsme objevili při osobním průzkumu. Prozradíme vám cenné rady a triky, jak cestování v Austrálii výrazně zlevnit, jaké destinace navštívit při omezeném čase, a jaké aktivity zvolit, abyste si za málo peněz užili co nejvíce muziky.

22. listopad čt - soukromá akce v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

23. listopad pá - soukromá akce v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

24. Listopad so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

25. Listopad ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

25. listopad ne - KOLUMBIE druhá nejrozmanitější země světa Lenka Kosmatová

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Kolumbie je zemí, která má za sebou divokou historii a pomalu se otvírá turismu – a je toho tolik co objevovat! Procestovala jsem velký kus této země – často sama i stopem, a ráda bych ukázala, že Kolumbie nejsou jen drogy a nebezpečí, ale stovky rozmanitých kultur, milí lidé, svižné tance, exotické ovoce, neznámé jídlo a spoustu rozdílných tradic. Kolumbie nabízí dva oceány, Amazonii, pouště, tisícové hory, nejlepší kávové plantáže a mnohem víc. Kolumbie je zemí která Vás na každém rohu nečím překvapení a udiví. Kolumbie je místem ze kterého nebudete chtít odjet. Po více než půlroku v Kolumbii bych Vás ráda pozvala na mou na přednášku o této druhé nejrozmanitější zemi na světě. O tom, jaká je Kolumbie doopravdy, jak se zde cestuje, něco o místním životě, lidech, o tom co navštívit, co vidět, na co si dát pozor a čemu se vyhnout. Tipy a rady z první ruky, které si nenechte ujít!

26. Listopad po - soukromá akce v půlce salónku od 18 hodin , RESTAURACE OTEVŘENA

27. Listopad út - soukromá akce v salónku od 14 hodin , RESTAURACE OTEVŘENA

28. listopad st - První krok - expedice Andy Lukáš Jasenský

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Dva nadšení horolezci. Expedice dlouhá 5 týdnů. Šest hor včetně magického a drsného Mercedaria, symbolické Aconcaguy a čtyř pěti tisícových vrcholů během tří dnů. Vysoké hory, krutý mráz, nelítostné vedro, dech beroucí vítr, všudypřítomný sníh, azuro i červenající se oblaka sněhu při východu slunce. To vše a mnohem víc jsme v Andách zažili.

29. listopad čt - Pod nebeskými horami - Potulky Strednou Áziou Danica Púry

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Komentovaná přednáška k výstavě. Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom.
V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó.
Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov. Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku.
Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové
minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive.

30. listopad pá - Uzbekistán

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Pojďte se zasnít a navštivte zemi pohádek Tisíce a jedné noci. Zemi na úpatí Pamíru a na dunách pouště Kyzylkum, zemi, jejíž paláce pamatují emíry, vznešené princezny a překrásné konkubíny. Zemi uprostřed Hedvábné stezky, jejíž pohádková architektura bere dech...

Uzbekistán, ležící ve Střední Asii, je jedinečnou směsicí lidí a kultur. Je křižovatkou civilizací, původní centrum velkých říší - od Alexandra Velikého do dob Čingischána, přes Tamerlána k ruským carům. Je křižovatkou různých způsobů života, od kočování nomádských kmenů po jedny z nejstarších měst na světě jako Samarkand, Buchara a Chiva. Je křižovatkou kultur, jelikož Uzbekistán býval centrem mýtické Hedvábné stezky, spojující Čínu s Evropou. Mnoho známých cestovatelů jako Marco Polo, Ibn Battuta, Rui Gonzales de Klavixo ve své době cestovalo na svých expedicích přes Samarkand a Bucharu a napsali knihy o svých dobrodružstvích. Bohatou historii dokazuje zapsání mnoha měst a památek na seznam světového dědictví UNESCO, bohaté tradice zase dílny vyrábějící tradiční koberce, keramiku i hedvábný papír.


 

PROSINEC

VÝSTAVA: Pod nebeskými horami – Potulky Strednou Áziou - Danica Púry

Fotografie sú z unikátnej cesty za dobrodružstvom.

V Kirgizsku, ktoré právom nazývajú Švajčiarsko Strednej Ázie sme v horách Tian Šan zdolávali na koňoch sedlá vo výške 3 600 metrov, ochutnali sme kumys /kobylie mlieko/, prespali sme v tradičnej jurte na pastvinách džejloó.

Z alpského rázu krajiny sme sa presunuli do Tadžikistanu, kde už hraničný prechod sa nachádza vo výške 4 282 metrov.

Krajinu lemuje nádherné zasnežené pohorie Pamír. Veľká chudoba, neúrodná pôda sa tiahli celou Pamírskou magistrálou do nádherného zeleného Wakhanského údolia. Tu len rieka delí Afganistan od Tadžikistanu. Smaragdové jazero Alexandra Veľkého a Fanské hory nás očarili farbami a minimálnym počtom turistov na treku.

Z nádherných ľadovcových jazier a zasnežených vrcholkov hôr sme sa presunuli do púštnej krajiny, do Uzbekistanu. Púšť Kyzylkum s vysychajúcim Aralským jazerom, Karapalkacká republika, Tyrkysové
minarety a mešity, kamenné námestia. To všetko v Samarkande, Buchare a Chive.

1. Prosinec so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

2. Prosinec ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

4. prosinec út - Kambodža – země starobylých chrámů a prolité krve - Marek Kovář

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Starobylé chrámy v Ankoru rozhodně zaslouží delší zastavení. Samozřejmě se podíváme i do typické plovoucí vesnice na jezeře Tonle Sap. Daleko na severu na kambodžsko-laosko-vietnamských hranicích zaskočíme na návštěvu k horským Khmérům, kteří stále žijí tradičním způsobem. Hlavní město Phnompenh oslní zlatem na královském paláci, ale zarmoutí bídou místních obyvatel. Tomu sekundují místa spojená s krutým řáděním Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Zajímavostí bude vyprávění o kambodžském králi, který jako jediný vladař na světě hovoří plynně česky. Zazní i unikátní hudební skladby složené otce nynějšího panovníka. Nebude chybět ani opuštěný ostrov a úchvatné pobřeží s bílým pískem na plážích.

5. prosince st - soukromá akce v salónku od 17:30 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

6. prosince čt - soukromá akce v salónku od 17:30 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

7. Prosinec pá - soukromá akce v salónku od 19 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

8. Prosinec so - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

9. Prosinec ne - fotokurz Honzy Rybáře do 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

9. prosince ne - VIETNAM Jak do Vietnamu bez cestovky Zdeněk Porkert

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Na přednášce se dozvíte, jak poznat Vietnam jinak a jak se vyhnout „profláklým“ místům. Jak poznat Vietnam tak, jak ho pozná málokdo. S ohledem na finanční prostředky, zkušenosti, kondici, zájem...

11. Prosinec út - soukromá akce v salónku od 16 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

12. prosince st - GO2 SRÍ LANKA Věra Kusá

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Cestopisná přednáška pro všechny nadšence exotické přírody a poznávání vzdálených kultur. Zaměříme se na to, jak poznat to nejlepší ze Srí Lanky na vlastní kůži, relaxovat na bělostných plážích Malediv a přitom udržet svůj rozpočet na uzdě. Během přednášky Vám představíme tuto zemi kokosových palem, slonů, čaje a koření. Nahlédnete do života a kultury místních obyvatel, ocitnete se na horské vysočině uprostřed čajových plantáží sira Liptona a v koloniálních městech na Vás dýchne atmosféra dávných časů. Ukážeme Vám tisíce let staré památky, které rozhodně stojí za to navštívit. Poradíme Vám, jak procestovat Srí Lanku v relativně krátkém čase, nasbírat maximum zážitků a nezruinovat při tom Vaše bankovní konto.

13. prosince čt - soukromá akce v salónku od 18 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

14. prosince pá - soukromá akce v salónku od 17 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

15. prosince so - soukromá v salónku od 12 hodin, RESTAURACE OTEVŘENA

19.Prosince st - Kvízový večer pro veřejnost k výročí založení republiky od 19:30.

20. prosince čt - Dva muži, jedna kánoe a dva měsíce putování bez jediného člověka. Od ztracené Indiánské osady za polárním kruhem k Eskymákům podél pobřeží Arktického oceánu.

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Poslední výpravu na Anderson River  před 10 lety zachraňovali  po dvou týdnech. Poslední ráj na zemi, kde zvířata neznají a tudíž se nebojí člověka. Jaké to je si kontaktem s nedotčenou přírodou začít uvědomovat instinkty staré statisíce let, jak intenzivně lze vnímat emoce zvířat v těle a jak se přiblížíte sami k sobě tak, že se cítíte naprosto v bezpečí i 1000 km od civilizace, mobilu a internetu. Jak zdravé a léčivé je být odkázán sám na sebe v takových podmínkách.  O tom je tato přednáška.


 

LEDEN

VÝSTAVA: KYPR

7. leden po - KYPR

9. leden st - Podkarpatská Rus - to není jen Nikola Šuhaj loupežník - Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Podkarpatská Rus je dodnes neuvěřitelně svobodným koutem Evropy: na jejich poloninách se volně pasou stáda polodivokých koní, svahy hor jsou pokryty těmi největšími borůvkami na světě, hřiby je možné sbírat do nůše a za zimních nocí se třpytivým vzduchem nese vytí vlčích smeček. Je to místo, kde si- na rozdíl od přelidněných Alp – poutník stále připadá opuštěný jako před staletími a kde si může svobodně rozdělat svůj večerní oheň, kde se mu líbí… Podkarpatská Rus je také místo, které patřilo skoro 26 let do Československa, kde místní lidé s láskou a hrdostí stále na tuto dobu vzpomínají a kde najdeme dodnes překvapivě hodně stop na tuto neslavnější část moderních českých dějin.  Tak naražme širák do čela a vydejme se tam, kde svoboda ještě nezemřela!

14. leden po - Východní Indonésie - Radka Tkáčiková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Z Bali na Lombok a výstup na Rinjani 3726m, stále aktivní sopku, sopečné jezero a v roli pozorovatele jeden z nejtěžších ultramarathonů na světě 100km závod s výběhy na sopky. 4 denní plavba na východ okolo ostrova Sumbawa, podmořský ráj a výprava do pravěku. Komodští draci, nejstarší a nejnebezpečnější predátoři na světě v akci. Zcela ojedinělý a nečekaný skupinový útok komodských zabijáků na buvola. Ostrovy Komody a Rinca jak je zažije málokdo, v obklíčení třímetrových zabijáků. Pohádkový ostrov Flores, utajená perla Indonesie. Sopky, ostrovy a hlavně tradiční vesnice a rituály. Měsíc na lodi, pěšky či na motorce.

 

20. leden ne - S batohem napříč Marokem - Pavla Bičíková

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Maroko je exotická země plná barev, vůní a stylů. Vydáme se prostřednictvím fotografií a vyprávění za tajemstvím středověkých opevněných měst. Navštívíme mešity, tržiště, berberské pevnosti a pohádkové paláce. Přejdeme nejvyšší horský masiv severní Afriky, čtyřtisícový Velký Atlas. Zažijeme dobrodružné putovánírozeklanými barevnými horami s mohutnými štíty a hlubokými soutěskami s batohem na zádech. Budeme usínat pod noční oblohu plnou hvězd a k nezapomenutelným zážitkům bude patřit podmanivá atmosféra kamenných berberských vesnic. Necháme se společně uhranout krásou Sahary, největší pouště světa.


 

ÚNOR

VÝSTAVA: Jana Andert

5. únor út - Irán- Persie, země Boha Slunce - Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

Starověká Persie je dodnes jako by zamrzlá v čase. Nádherné hory, písečné duny pouští, prastará a nádherná historická města, postavená ve své době největšími architekty světa- to všechno je Irán. Země je u nás bohužel spíše známa z propagandistických zpráv jako sídlo teroristů a proto je turismem dosud jen málo poznamenána. To jí ale v očích opravdových cestovatelů činí o to víc atraktivnější. Navíc pohostinnější lidi, jak jsou Iránci, nejsou možná nikde na světě. Nevěříte? Pojďme do této tajemné země nakouknout: přespíme v poušti, i na hradě nejobávanější středověké zabijácké sekty Assasínů, nasbíráme si sůl na poušti, kde dříve bylo moře, a budeme v úžasu stát před krásami města Isfahán- Města půl světa a Yazdu, brány do Velké solné pouště.

11. únor po - Karel Starý CK Nomád

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA


 

BŘEZEN

VÝSTAVA: Nepál - Asia travel

4. Březen po - Nepál - Asia travel

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

11. Březen po - MAROKO - Petr Blahuš

přednáška v cestovatelském salónku od 18:30, RESTAURACE OTEVŘENA

MAROKO - země s nekonečnou fascinací, která zaútočí na vaše oční, ušní i nosní vjemy. Maroko nejsou jen nekonečné pouště se zpívajícími dunami, nejvyšší hory Sahary i severní Afriky, neuvěřitelně fascinující „marocký Utah“ drsný Djebel Sahro s nalezišti drahokamů a vzácných zkamenělin, nebetyčně vysoké přírodní kamenné mosty, ale i vodopády, lesy s opicemi- zlodějkami a nebezpečný, drogami přecpaný Ríf. Také úzké uličky arabských medín, bloudění v nejzachovalejších středověkých městech Maghribu, pobřeží Atlantiku chráněné starými pevnostmi pirátů, exotická podívaná na legendárním náměstí Djemaa el Fná a odlehlé oázy, kde dodnes žijí Berbeři pod zbytky caseb jako v době, kdy maročtí sultáni vládli od Senegalu až po Pyreneje. Maroko je skutečná výzva pro skutečné cestovatele.


 

DUBEN

VÝSTAVA: Pošli špunta do školy - vzdělávání dětí v Keni a Guineji

 


 

KVĚTEN

VÝSTAVA: Bolivia: flora, fauna and fedoras - Eamon al-hato

 


 

ČERVEN

VÝSTAVA: Hana Kouřilová

 


 

ČERVENEC

VÝSTAVA:

Zvu vás na výpravný multimediální cestopis o Íránu s vhledy do historie Persie. Poodhrňme závoj a nechte se překvapit přívětivými lidmi, lesy i pouštní krajinou země plné krásných památek. Přes těžký život v poušti a vysokých horách jsou tu lidé příjemní, usměvaví a velmi pohostinní. Podívejte se na současný život Íránců s jejich radostmi a strastmi. Seznámíte se s dopravou, nakupováním i ubytováním, navštívíme spolu zajímavá a krásná města s jejich paláci, památkami i nádherně zdobenými mešitami. Poznejte i obrovský hlučný a žhnoucí Teherán s pro nás zdánlivě neuvěřitelným chaosem, který však Teheránci suverénně zvládají. Vypravíme se i do hor na hrad asasínů, ke Kaspiku i do centrálního Íránu.

01.01.2008, Redakce


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze