Klättermusen Gleipner - kalhoty do divočiny

Jemné a přitom velmi pevné kalhoty Klättermusen Gleipner jsou určené primárně pro pohyb v divoké přírodě. Jsou vyrobeny z organické bavlny v úpravě Etaproof. Kalhoty sice nejsou nepromokavé, ale díky hustě tkanému materiálu s dobrou vodoodpudivou úpravou se nezaleknou krátké přeháňky a navíc velice rychle schnou.
Údaje výrobce:
Materiál: 100% organická bavlna
v provedení Etaproof, 205 g/m²
Materiál zesílení: Icebreaker – otěru odolná tkanina
v kombinaci PAD a PES
Mass Flow Resistance: MFR 8 (větruodolnost 6-10.105 Pa/s)
Vodní sloupec: 0,75 m
Barevné provedení: Uhlově černá, khaki
Hmotnost vel. M: 680 g
Infocena: 8093 Kč
Dodává: North Trappers

 

Jemné a přitom velmi pevné kalhoty Klättermusen Gleipner jsou určené primárně pro pohyb v divoké přírodě. Jsou vyrobeny z organické (ekologicky pěstované) bavlny v úpravě Etaproof, která podle výrobce díky svému hustému tkaní zaručuje dokonalou ochranu před větrem a současně je velmi dobře prodyšná, protože tato vlastnost není omezována žádnou membránou či zátěrem.

Kalhoty sice nejsou nepromokavé, ale díky hustě tkanému materiálu s dobrou vodoodpudivou úpravou se rozhodně nezaleknou několika kapek krátké přeháňky. Navíc mají nízkou nasákavost a díky tomu velice rychle schnou.

Na první dojem působí kalhoty sice poněkud tužším dojmem, na těle jsou ale překvapivě lehké a příjemné na nošení. Střihem se řadí mezi klasické kalhoty, přesto obsahují řadu anatomických a, jak již bylo konstatováno, také zpevňujících prvků. Pas, jak je u některých kalhot od Klättermusen obvyklé, je nepatrně nižší. V pase je dále možné kalhoty stáhnout pružným opaskem, což oceníme například při podřepu. Zapínání kalhot, je řešeno dvěma druky a relativně krátkým poklopcem. Boční kapsy se zavírají pevnými zipy YKK a navíc jsou překryty dlouhou chlopní, která se ani po čase nedeformuje a plně kapsu překrývá. Překrytí kapes i poklopce je dostatečné, zipy do kalhot neprofukuje ani za silného větru. Kapsy jsou dostatečně hluboké a jejich spodní část je z vnějšku vyztužena nášivkou z odolné tkaniny Icebreaker. To umožňuje nosit v kapsách i těžší předměty, které jinak mohou poškodit právě spodní část, kde působí na tkaninu svou vahou. Zadní kapsa je jednoduchá, klasická bez chlopně a je vytvořená dvojitým překrytím a zesílením zadních partií.

Přední a vnitřní část nohavic od kolen až dolů je vyztužena podobně jako spodní část kapes vrstvou otěruodolné tkaniny Icebreaker.  Dolní část nohavic je (podobně jako hrana bočních kapes) opatřena zpevňujícím nylonovým lemem. Navíc je zde možnost  pevně obepnout nohavice kolem kotníkových bot pomocí nylonového popruhu umístěného uvnitř nohavice, což v kombinaci s kovovým drátem na pružných tkanicích (výrobce je dodává odděleně) dostatečně nahradí i návleky přes boty. Manipulace s přezkou na nylonovém tkalounu jde trochu ztuha a je na ni potřeba přivyknout, ale upnuté kalhoty se pak nijak nepovolují. To jsem ocenil zejména při pohybu v prašném prostředí, suťovisku, ale i na sněhu. Zpětné uvolnění tkalounu je díky úchopu vtipně přišitému na přezce rychlé a snadné. V místech, kde tkaloun vystupuje z vnitřní části nohavice, je všita velmi pevná pogumovaná tkanina.

Při testu kalhotám Gleipner slabší déšť nevadil, za silnějšího větru zvládaly i déle trvající slabou přeháňku. Materiál trochu zavlhne, ale stále si udržuje svoje nejdůležitější vlastnosti, paroprodyšnost a větruodolnost  – bez jakéhokoliv omezení. Pokud si ale sedneme rovnou na něco mokrého, kalhoty provlhnou obratem. Vzhledem k k použitému materiálu se vnitřní strana nerosí a ani při intenzivním pohybu se na ni nesráží tělesná vlhkost (to neznamená, že bychom se nepotili – vše záleží na vnějších podmínkách, intenzitě pohybu, skladbě použitého materiálu spodní vrstvy oblečení, ale i na individualitě každého z nás). Za nižších teplot řekněme cca do 15 stupňů jsou v tomto ohledu vlastnosti materiálu vynikající.

Při intenzivnějším dešti materiál podle zkušeností z testu nasákne vodu, ale po relativně dlouhou dobu díky hustému tkaní neprotéká skrz naskrz. Naopak následně rychle prosychá a to i v místech s vyztužujícím materiálem. Při případném sušení je možné se bez obav pohybovat v blízkosti otevřeného ohně. Jiskry použitý přírodní materiál neohrožují zdaleka tak bezprostředně jako syntetické materiály. Pozor si musíme dát pouze na výztuhy kolenou a přední části holeně. Kalhoty lze s úspěchem použít i při teplotách pod bodem mrazu, kdy opět vyniknou nejdůležitější vlastnosti - paroprodyšnost a větruodolnost. Na holém těle ale při chladnějším počasí poněkud studí.

Kalhoty mají četné masivní výztuhy a zpevnění, které chrání přírodní materiál před předčasným opotřebením. Výrobce tím udělal maximum pro prodloužení životnosti bavlněné tkaniny. Bez problému snášejí drsnější používání a můžeme ji vzít i do trnitého, pichlavého prostředí, kdy se nezatrhává a v zásadě její vlastnosti ani případné drobné poškození nijak významně nepoškozuje – což může být pro řadu uživatelů ceněnou vlastností. Ani po téměř ročním používání nedošlo k žádnému viditelnému opotřebení vnější ani vnitřní strany. Organická bavlna se trochu mačká (hlavně v podkoleních jamkách), což by mohlo někomu vadit, jiný zase ocení patinu, která na kalhotách pro delším používání vzniká. Použitý materiál má samozřejmě všechny dobré i horší vlastnosti bavlny. Méně příjemné je to, že absorbuje ve větší míře tělesné pachy a kouř, ale lze je bez problémů opakovaně prát.

Kalhoty Klättermusen Gleipner působí na první pohled obyčejným dojmem, ale velmi příjemně sedí a dobře se nosí. Dobrá paroprodyšnost v praxi znamená, že se v kalhotách nepotíme a kalhoty se nelepí na kůži (pokud v nich zcela zbytečně nechodíme ve třicetistupňovém vedru, kde oceníme spíš kraťasy než robustní dlouhé kalhoty). Spektrum využití je velmi široké, jejich vlastnosti (střih i použitý materiál) využijeme při každodenním nošení, při běžné turistice, trekingu i při dlouhodobém pobytu v divočině (neosvědčily se pouze pro technické použití a lezení v horách, kdy působí trochu těžkopádnějším dojmem). V kalhotách jsem osobně absolvoval během necelého roku týdenní přechod Dolomit, týdenní pobyt a rybolov ve švédských hvozdech a jezerech, třítýdenní trek v nepálském Himálaji, dvoutýdenní výpravu do indického Arunachal Pradeche (trek a cestování) i řadu víkendů v české přírodě.

 

© Svět outdooru, červenec 2009, text Petr Novotný, foto autor a Jiří Táborský

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

13.07.2009, Redakce