Karun

Karun

Režie: Rhys Thwaites-Jones, Velká Británie 2014, 16 min Členové expedice: Tom Allen, Leon McCarron Jazyk: Anglický / České titulky Ocenění: Cena diváka Edinburgh Mountain Film Festival Dva britští dobrodruzi Tom Allen a Leon McCarron se rozhodnou sjet íránskou nejdelší řeku Karun od pramene až k místu, kde se vlévá do Perského zálivu. Karun jim ale brzy ukáže, že si ukousli příliš velké sousto. A tak přichází na řadu alternativní plán. Kromě adrenalinu na divoké řece je jejich cílem zejména poznat kulturu tohoto tajuplného starobylého národa, jehož obraz v západní části společnosti se liší od reality. Snímek se tak snaží bourat tyto představy a bojovat proti rostoucí nenávisti vůči kulturám této části světa.

Tom Allen je cestovatel, spisovatel a oceňovaný dokumentarista. O Írán se dlouhodobě zajímá už od své první návštěvy v roce 2008, mluví jazykem farsi a zřejmě jako jediný cestovatel jí instatní nudle i v době, kdy není na expedici.

Leon McCarron je severoirský filmař a dobrodruh. Je členem Královské geografické společnosti. Účastí se pravidelně expedic na dlouhé vzdálenosti, např. šestiměsíční pěší přechod napříč Čínou.

„Bylo velmi obtížné natáčet v Íránu a já jsem rád přijal tuto výzvu, stejně náročné pak bylo dělat postprodukci, říká režisér filmu Rhys Thwaites-Jones. Rád točí dobrodružné dokumenty, v současné době se podílí na tvorbě filmu Seaside Donkey o tisícimílovém pochodu Walesem jedné cestovatelky, jejíž jedinou společností na cestě je osel.

Trailer:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: