Kanadský blok dokumentárních filmů

Kanadský blok dokumentárních filmů

Zajímá vás kanadská příroda a původní obyvatelé Kanady? Podívejte se na tři fascinující dokumenty z dílny kanadských filmařů.

Příběh muže, který se z lovce stal s manželkou ochráncem divokých zvířat, krásný dokument o podivuhodné historii Inuitů (Eskymáků) žijících v kanadské Arktidě a osobní zpověď režisérky s inuitskými kořeny o tom, jak se daří dnešním Inuitům spojovat svou bohatou kulturu a mytologii s životem v dnešním světě. Nenechte si ujít tyto dokumenty, které v běžné české distribuci nenajdete. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Kanady v ČR.

Muž, který mluví s vlky / The Man who Talks to Wolves

(Kanada 2001, režie: Carlos Ferrand, anglicky, české titulky, 52 min.)

Tento dokument nás zavede do divočiny severního Québecu, kde Michel a Louise Pageauovi věnují všechen svůj čas péči o zraněná divoká zvířata a jejich návratu do divoké přírody. Některá se zpátky vrátit nemohou a pro ně manželé zřídili speciální útulek. Michel Pageau se o zvířata zajímal od dětství. Původně se živil jako lovec a dnes má dar navázat kontakt s divokými zvířaty – zvláště blízký vztah si udržuje s vlky. Snímek nás zavede do tajemného světa, kde se hranice mezi lidským a zvířecím rozplývá.

Ukázka filmu Muž, který mluví s vlky.

Inuitská odysea / Inuit Odyssey

(Kanada 2009, režie: Niobe Thompson a Tom Radford, anglicky, české titulky, 44 min.)

V dokumentu Inuitská odysea nás kanadský arktický antropolog Niobe Thompson přivádí na vizuálně ohromující cestu Dálným severem od Sibiře přes Kanadu až po Grónsko. S tvůrci snímku se snažíme vystopovat počátky historie dnešních Inuitů (Eskymáků) v době před více než tisíci lety.

Oficiální trailer k filmu Inuitská odysea.

Příběhy z naší země / Stories from Our Land

(Kanada 2011 – 2014, bez mluveného slova, celkem 25 min.)

Série krátkých dokumentů o kanadské Arktidě natočených přímo obyvateli teritoria Nunavut. Podívejte se na život na kanadském Dálném severu očima jeho obyvatel – uvidíte práci inuitských umělců, kteří dělají sošky z kamene, trpělivost lovců, kteří čekají v mrazu hodiny na úlovek, zjistíte, jak si doma vyrobit sáně, a hlavně – jak postavit iglú, protože bez toho se v Arktidě nemůžete oženit!

Připraveno ve spolupráci s Kanadským velvyslanectvím v ČR

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: