HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Kamenné město Thulla

Kamenné město Thulla

Thulla je asi nejzachovalejší opevněné, kamenné město v Jemenu. Je jen kousek od Saná ve výšce 2 900 m. Na Thullou se vypíná pevnost na strmé skále, ze které jsou vynikající výhledy.

Thulla - pohled z pevnosti

Jednou týdně se v Thulle koná trh. Měli jsme to štěstí.

Trh v Thulle

Asi dva měsíce před naší cestou – jak nám řekl majitel hotelu – se v Thulle potloukali dva cizí Arabové. Na dotazy místních odpovídali, že nic nepotřebují, že čekají na přátele a podobně. Když už to trvalo pár dní, místní obyvatelé oba cizince s pomocí policie odchytli a našli u nich výbušniny připravené k sebevražednému útoku. (Jestli to tak opravdu bylo, se mi ověřit nepodařilo, nicméně těžko si představit, že by někdo takto strašil své hosty.)

Pozn.: na fotku musíte kliknout 3x, abyste ji dostali v dobrém rozlišení a ostrou. U některých to stojí za to udělat.

Móda na trhu v Thulle

Ženy na trhu v Thulle

Thulla v noci

Zkušenosti čtenářů

Renata

Tak jsem nasla TURISTU!!!Ty FOTKY jsou opravdu strasne!!!Zlobte se jak chcete ale DETI aby se divaly na jakekoli zabijeni Zvirat to teda ne.Asi FOTITE spatne?Co tak fotit neco jineho?!?

DG
Renata:

Ty děti byly moc rády, že ten 15 letý kluk tu krávu podříznul a na místě začal porcovat, protože měly po dlouhé době maso k jídlu.
Rozhodně se nebály ani jim to nepřipadalo divné nebo zlé.

Tak nějak mají v Jemenu ještě jiné problémy, jako třeba, že nemají školu, že musí od nějakých 9-10 let pracovat, někdy i dříve, že je většina jemenských dětí podvyživená, že neexistuje žádná zdravotní péče mimo velká města atd. Že nemají doma elektřinu, tekoucí vodu a často ani záchod (chodí na pole).

Renata2
DG:

Verim ze se tam DETI nemaji tak dobre,sama mam doma 12tiletou dceru a vim ze to neni jen tak,hlavne kdyz je v puberte,ne jednou vam pod mojim jmenem odepisovala na clanek nez jsem na to dosla.Ale ta fotka je opravdu strasna NEZLOBTE se!

DG
Renata2:

Jejda, a co psala pod článek Vaše dcera?

Renata
DG:

Pod vas clanek ne to nebylo,tenkrat jste chtel vysvetleni o jelimanech.

David K.
Renata:

Ahoj Renato,

díky za tu reakci – v podstatě odhaluje, jak jsme už dnes odtržení od života. Tuny masa v mrazácích v každé samoobsluze, zabalené v igelitu, jsou přijatelné a ještě se v nich přehrabujeme, abychom na oběd našli to nejlibovější. Pokud se ale ukáže prakticky stejné maso, jen v okamžiku, kdy je ukončován jeho život, je to strašné. Možná je to strašné, ale my to děláme běžně – s poměrně velkou chutí a daleko častěji a masověji než v Jemenu.

Jak tady dole LK, tyhle zážitky dětí z Jemenu je nejen že nevystavují žádným hrůzám, ale naopak jim ukazují život ve své celistvosti. Smrt tady prostě je a je přirozené se na ni dívat stejně jako na život. Patří a navždy budou patřit nerozlučně k sobě – i když my už tady nebudeme.

Renata
David K.:

ANO JA VIM ALE PRECE NENI MOZNE ABY SE MALE DETI VRTALI VE ZVIRECI HLAVE JESTE K TOMU URIZLE TO FAKT NENI MOZNE!!!

Hana
Renata:

Nedostává se mi slov, na tohle je už zbytečné cokoliv argumentovat.

Renata
Hana:

Pardon!Opet psala moje dcera a ja ji nemuzu kazdou hodinu kontrolovat,taky chodim do prace a ne jen na osum hodin ale na dvanac!Pokud jste nekdy pracovala na CS,ktera je non-stop tak to snad pochopite!

V
Renata:

Jako malej kluk jsem docela rád pomáhal třeba se stahováním a kucháním ovcí, někde to zkrátka je normální. Jestli se někdo štítí kostí nebo krve, je to jeho problém. Práce se zabitým zvířetem je něco úplně jiného než vlastní porážka. Narozdíl od zabíjení na tom nic není.

ivana
Renata:

Renato vzpamatujte se je vidět , že jste nikde nebyla víc se k tomu nedá napsat

eva
Renata:

Renato,čtěte,vzdělávejte a nepište hlouposti.Vaše dcera se nedívá na naše zprávy? Mám pocit,že bývají brutálnější než podřezaná kráva v Jemenu!Další rada izolujte se někde na samotě a zrušte internet, tak jí uchráníte před špatným světem. Eva

LK

Jo, takovej je zivot. Abyste si mohla dat gulasek nebo rizek, nekdo musi tu jalovicku nebo prase zabit a naporcovat. Je to tak v Asii stejne jako v Cechach. Inac to nejde, leda byt vegetarian.

Asiate narozdil od nas ziji se vsudepritomnym starim, nemocemi i smrti stale na ocich. Je to prirozena soucast zivota. Neni spis divne, ze v nasi kulture klasifikujeme smrt a stari ci porazku zvirete jako nepekne veci a schovavame je tak, abychom se na ne nemuseli divat? Nevystavuje nas to potom neprirozenemu soku a stresu, kdyz se s nimi nakonec stejne setkame? Nemyslim, ze by ty jemenske deti na fotce byly vydesene z toho co vidi, vi, ze to patri k zivotu. Uci se znat zivot cely, jak lezi a bezi, ne jen to hezke z nej a to mi prijde spravne.

eva

Udivuje mě jak se naší lidé pozastavují nad porcováním krávy a že se na to dívají děti.Pokuď by věděli něco o mentalitě jemenců,tak ani tyto komentáře nenapíší.Žijí si ve svém světě,jsou to jejich tradice.My si koupíme maso mražené oni s čerstvě podřezané krávy,dívat se na podřezání zvířete je pro ně úplně normální,tak jako sníst kus teplého srdce. Věří, že budou zdraví a silní,pokuď bych to nezažila tak bych ani tento příspěvek nenapsala.Jsou to lidé několika tváří,ale jou velice srdeční!Taky je pravda,že je v Jemenu kastování,ale kde není? Je tam bída i bohatství,ale jejich děti si váží rodičů a rodiny!!!!!!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí