HedvabnaStezka.cz

POSLEDNÍ DISKUSE

Cestovatelské kino: Norsko (Brno)

Cestovatelské kino: Norsko (Brno)

Kategorie - Promítání

Datum: 14.02.2019 – 01.01.1970

Čas: {Čas}

Místo konání: Univerzitní kino Scala; Moravské náměstí 3, 60200 Brno

Kraj: Jihomoravský



Norsko je zemí fjordů a ty si budete užívat na každém kroku

Severská exotika v plné síle! Poznejte jednu z nejbohatších zemí světa s přírodou, která uchvátí i nejnáročnější krajinkáře. Ledovce, fjordy, hory, útesy, pláže, lesy, tundru i široké laponské pláně plné sobů. Norsko má všechno! Od jihu až o daleký sever ukrytý za polárním kruhem, kde se střídají polární dny s polárními nocemi. Které město je to nejnorštější? Oslo, jeho odvěký rival Bergen, anebo snad studentské město Trondheim? Bohatá severská kultura vás nenechá chladnými. Cestovatelské kino nazře ve čtvrtek 14. února v brněnském Kině Scala do mentality národa, který vyrostl na kultuře Vikingů, věří v existenci trollů či elfů a nedá dopustit na svůj hnědý sýr. Do země, ve které můžete v přímém přenosu sledovat ohromující migraci sobích stád napříč Laponskem, pletení svetru s norským vzorem anebo plavbu slavné Hurtigruten, nás vezme cestovatel a fotograf Róbert Taraba.

Co pro vás symbolizuje Norsko?

Norsko je pro mě země s neskutečně krásnou přírodou a pro mnohé je to jedna z nejkrásnějších zemí Evropy. I když Norsko bylo po druhé světové válce jedno z nejchudobnějších zemí. Toto trvalo až do 70.-80. let dvacátého století, dokud se neobjevily obrovská naleziště ropy v severním moři. Díky tomu můžeme v současnosti hovořit o Norech jako o jednom z nejbohatších národů světa. I přes své bohatství jsou do velké míry skromným, za to hrdým národem, který si nadevšechno váží a miluje svou přírodu.

Jak jste se dostal k cestování a proč vás kroky vedly do Norska?

K cestování jsem se dostával postupně. Ale to hlavní období přišlo, až když jsem se stal průvodcem pro cestovní kancelář. V případě Norska to bylo však ještě během mých studentských let, kdy jsem v posledním ročníku vysoké školy odešel do Trondheimu. Zde jsem na univerzitě spolupracoval na jednom projektu, který se zároveň stal i mou diplomovou prací. Právě v tomto období jsem si zamiloval tuto zemi a její lidi. O to radši se sem vracím každý rok jako průvodce.

V čem je podle vás největší síla této země, kterou může ve vztahu k turistům anebo cestovatelům ukázat?

Jednoznačně je to už zmíněná krása norské přírody. Norsko je země fjordů, neskutečných žulových masivů, ze kterých stékají tisíce vodopádů. Najdeme tu krásná ledovcová údolí spolu s ledovci a řekami, na kterých si můžete užít adrenalinové sporty. I přes svou rozlehlost jsou téměř všechna místa velmi dobře dostupná autem a Norsko má velmi dobře vybudovanou síť národních cest spolu s krásnými vyhlídkami, které jsou opravdu často architektonickým skvostem. Ale také je bohatá severská kultura a historie, která je viditelná a hmatatelná na každém kroku. Návštěvníka rozhodně zaujmou norská města a vesničky ukryté v nádherných údolích. Norská architektura je jednoduchá a založená na dřevu a přírodních materiálech. Díky tomu, že po celé zemi najdete stejné krásné dřevěné domečky, které se často odlišují pouze barvou, nebudete mít ani jen tušení, kdo je bohatý, a kdo ne. Vždyť to je princip skandinávského modelu, aby měl každý tak nějak stejně a dostatečně a bohatství není třeba ukazovat.

Kterou část Norska máte osobně rád a proč?

Norsko je opravdu obrovskou zemí, která se rozprostírá daleko pod i nad polárním kruhem. V zásadě platí, čím směřujete severněji, tím je i řídčeji obydlené. Ale přírodní krásy najdeme všude, a proto je těžké vybrat jen jednu část anebo oblast, která je nejkrásnější. Osobně mám velmi rád oblast okolo Stalheimského údolí až poNærøyfjord a drobné vesničky v této oblasti. Ale také jsou to krásná ledovcová údolí a jednotlivé části největšího norského ledovce Jostedalsbreen. Rozhodně je Norsko zemí fjordů a ty si budete užívat na každém kroku, spolu s nejznámějším Geirangerem. Nejpoutavější částí pro mnohé jsou Lofoty, která mám také velmi rád. Ale zkušeného cestovatele zaujme i málo obydlené Laponsko, jeho pláně a stáda sobů spolu s divokými losy. Nemůžu si dovolit nezmínit města jako Bergen, anebo hlavní město Oslo, která vás dostanou svou atmosférou, ať už architekturou tradičních norských domů, ale i nadčasovou a moderní severskou architekturou některých částí města.

A jakou trasu anebo jaké zastávky byste doporučil návštěvníkům, kteří jdou do Norska poprvé a chtějí zažít esenci této země? A naopak, co byste doporučil těm, kteří už v Norsku byli a měli by chuť vydat se do méně známých turistických míst?

Začal bych v Osle. Zde se návštěvník velmi rychle aklimatizuje. Je tu úžasná promenáda ve čtvrti Akerbrygge, která se stala novodobým korzem města. Na poloostrově Bygdoy jsou fantastická muzea, kde člověk lépe pochopí norskou historii a cílevědomost v jejich nebojácných výpravách. Následně bych se vydal tradiční cestou přírodou jižního Norska přes dolinu Romsdalen k fjordům do Geirangeru a odtud přejít vnitrozemím přes tunely a výhledy na ledovce až do malebného Bergenu, případně až do Stavangeru a jeho okolí. Pro ty náročnější anebo ty, kteří už Norsko navštívili, je tu polární část Norska a to Lofoty, dlouhé laponské pláně, nejsevernější bod Norska – Nordkapp. Dostat se můžete až nedaleko ruských hranic do Kirkenesu, kde si pochutnáte na krabech královských. Možností je opravdu hodně.

Co vás na této zemi překvapilo nejvíc?

Pro mě osobně to byla dech beroucí krása přírody propojená s jejími obyvateli. To, že Seveřané nejsou tak chladní, za jaké je máme. To, že navzdory tomu, že v Osle vidíte neskutečné množství Teslí, luxusních obchodů a to, že Norsko je opravdu drahá země, tak máte pocit, že tu na první pohled neuvidíte rozdíly v životní úrovni. Rozhodně mě překvapilo, jak tu může snad všechno fungovat, a přitom je jasné, že to není pouze o finančních prostředcích. Je to v povaze celého národa a společnosti, která má samozřejmě svoje světlé i tmavé stránky. Ale Norsko je i zemí, kde král jezdíval v MHD a sám řídil auto. Země, kde můžete sledovat v přímém přenosu ohromující migraci sobích stád napříč Laponskem, pleten svetru s norským vzorem anebo plavbu slavné Hurtigruten.

Róbert Tarabauž během vysoké školy odešel studovat do norského Trondheimu, kde si zamiloval celou Skandinávii. I proto se do severských zemí vrací každý rok a neustále objevuje nová místa. Cestování není pouze jeho vášní, ale i prací, jelikož už více jak čtyři roky provádí lidi po celém světě. Bez svého fotoaparátu se nepohne ani na krok, aby na svých fotografiích uchoval kouzlo výjimečných míst.

Organizátor: Cestovatelské kino

Vstupné: 120 Kč

Web: {Web akce}

Facebook: Facebook


30.01.2019,


Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

CESTOVATELSKÝ TWEET

Škoda každého neroztrhnutého pytle.
Sponzorováno