Jídlo, pití a ubytování

Jídlo, pití a ubytování

Ugandská kuchyně není vůbec pestrá a nesnaží se o nic jiného než nasytit a vykrmit. Pokud vám nevadí jíst stále to samé, nezajímavé jídlo, najíte se levně kdekoliv.

Jídlo na ulici ačkoliv nepříliš lákavé, je většinou bezpečné a levné. Koupíte zde chapati – smažené placky, rolex – omeletu zabalenou v chapati, beans – fazole v hnědé omáčce, čikomando – kousky chapati zalité fazolemi, pizzu – placku z kousků chapati, vajíčka a zeleniny, grilovanou kukuřici, maso nebo ryby, batáty v těstíčku, mandazu – koblihové těsto, samosu – smažené těsto plněné zeleninou, rýží nebo masem. Nejlepším kulinářským zážitkem je kuře na špejli prodávané podél silnice. Pozor na nepasterizované mléko a výrobky z něj.

Malé místní jídelny mají většinou výběr několik málo jídel. Hledejte je v centru města, kolem autobusového nádraží. Ve větších městech a hotelech dostanete i jídla mezinárodní kuchyně (indická a činská). Dobře se můžete najíst v Kampale a některých dražších hotelech a rezortech.

Typické ugandské jídlo se skládá z několik druhů přílohy: posho (ugali) – bílá kukuřičná hmota bez chuti, matoke – rozmačkané vařené platany, rýže, brambory, batáty, kasava, yam. K přílohám si můžete vybrat z různých jídel – kuřecí nebo hovězí maso, ryby, fazole, hrách. Někdy i zeleninu, zelí nebo greens – vařené listy. Často se k jídlu podává také groundnut sauce – fialová arašídová omáčka.

Pokud chcete něco extra, můžete vyzkoušet sezónní speciality – smažené kobylky a termity.

V obchodech a na trzích seženete všechny základní potraviny. Větší výběr je pak v Kampale a indických obchodech. Dovážené jídlo jako jablka nebo sýry je drahé.

Voda z kouhoutku je pitná jen po převaření. Všude také seženete balenou vodu a sodu – limonády jako cocacola, sprite a různé napodobeniny. Místní pivo kupované v malých barech stojí 3000-4000 UGX. Vyzkoušet můžete i domácí pivo, vyráběné z prosa nebo kukuřice, které se pije husté a teplé, dlouhým brčkem. Oblíbeným tvrdým alkoholem je pálenka waragi. Z teplých nápojů se zde nejčastěji pije čaj a chai – sladký čaj s mlékem a kořením. Káva se tu sice pěstuje, ale málokdo ji pije nebo umí připravit.

Ubytování

V Ugandě nebývá problém sehnat ubytování na místě, kromě národních parků v hlavní sezóně. Malé levné pensiony seženete kdekoliv, lepší ubytování s wifi a teplou vodou pak jen na turistických místech.

Cena je často za pokoj, nikoliv za osobu. Vždy můžete zkusit smlouvat, zvlášť mimo sezónu. V single pokoji bývá postel dostatečně veliká pro pár. Můžete se ubytovat také v chatkách – bandas.

Kempování je možné jak v kempech tak na pláccích a trávnících u hotelů a pensionů. Často ale vyjde dráž než obyčejný pokoj. Cena bývá 10,000 UGX/osobu, v národních parcích asi dvojnásobek. V některých kempech si můžete pronajmout i stan a spacáky.

Hostely najdete jen v Kampale, Entebe a Jinje. Můžete si přes ně rezervovat různé tour, safari a aktivity jako bunjee jumping, jízdu na čtyřkolkách nebo rafting.

Guesthousy jsou určené především pro místní, ale ubytují i nenáročné cestovatele.Dostanete jednoduchý pokoj se společnou koupelnou, studenou vodou a tureckými záchody. Pokoj, kam se vejde i pár, stojí 15,000- 25,000 UGX.

Hotely v Ugandě jsou od těch obyčejných až po luxusní resorty. Bývá u nich i restaurace. Pokoj s vlastní koupelnou a teplou vodou seženete od 40,000 UGX. Ceny se liší podle místa i sezóny, nejlevnější ubytování najdete na místě.

V Ugandě funguje také airbnb, vyzkoušet můžete i couchsurfing, na některých místech se dá domluvit i spaní u místní vesnické rodiny

Do Ugandy se snadno dostanete se společností Turkish Airlines, která létá od nejvíce zemí na světě. Nabízí pohodlí 4*hvězdičkové společnosti: letíte za dobrou cenu a získáte skvělý servis na palubě. Při mezinárodních letech si vychutnáte výběr nejlepšího menu. Jestliže u zvoleného letu neexistuje návazné spojení při přestupu, můžete využít Tour Istanbul zdarma. Online průvodce po Súdánu vytváříme díky podpoře Turkish Airlines.

Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: