Ugandská kuchyně není vůbec pestrá a nesnaží se o nic jiného než nasytit a vykrmit. Pokud vám nevadí jíst stále to samé, nezajímavé jídlo, najíte se levně kdekoliv.
Jídlo na ulici ačkoliv nepříliš lákavé, je většinou bezpečné a levné. Koupíte zde chapati – smažené placky, rolex – omeletu zabalenou v chapati, beans – fazole v hnědé omáčce, čikomando – kousky chapati zalité fazolemi, pizzu – placku z kousků chapati, vajíčka a zeleniny, grilovanou kukuřici, maso nebo ryby, batáty v těstíčku, mandazu – koblihové těsto, samosu – smažené těsto plněné zeleninou, rýží nebo masem. Nejlepším kulinářským zážitkem je kuře na špejli prodávané podél silnice. Pozor na nepasterizované mléko a výrobky z něj.
Malé místní jídelny mají většinou výběr několik málo jídel. Hledejte je v centru města, kolem autobusového nádraží. Ve větších městech a hotelech dostanete i jídla mezinárodní kuchyně (indická a činská). Dobře se můžete najíst v Kampale a některých dražších hotelech a rezortech.
Typické ugandské jídlo se skládá z několik druhů přílohy: posho (ugali) – bílá kukuřičná hmota bez chuti, matoke – rozmačkané vařené platany, rýže, brambory, batáty, kasava, yam. K přílohám si můžete vybrat z různých jídel – kuřecí nebo hovězí maso, ryby, fazole, hrách. Někdy i zeleninu, zelí nebo greens – vařené listy. Často se k jídlu podává také groundnut sauce – fialová arašídová omáčka.
Pokud chcete něco extra, můžete vyzkoušet sezónní speciality – smažené kobylky a termity.
V obchodech a na trzích seženete všechny základní potraviny. Větší výběr je pak v Kampale a indických obchodech. Dovážené jídlo jako jablka nebo sýry je drahé.
Voda z kouhoutku je pitná jen po převaření. Všude také seženete balenou vodu a sodu – limonády jako cocacola, sprite a různé napodobeniny. Místní pivo kupované v malých barech stojí 3000-4000 UGX. Vyzkoušet můžete i domácí pivo, vyráběné z prosa nebo kukuřice, které se pije husté a teplé, dlouhým brčkem. Oblíbeným tvrdým alkoholem je pálenka waragi. Z teplých nápojů se zde nejčastěji pije čaj a chai – sladký čaj s mlékem a kořením. Káva se tu sice pěstuje, ale málokdo ji pije nebo umí připravit.
Ubytování
V Ugandě nebývá problém sehnat ubytování na místě, kromě národních parků v hlavní sezóně. Malé levné pensiony seženete kdekoliv, lepší ubytování s wifi a teplou vodou pak jen na turistických místech.
Cena je často za pokoj, nikoliv za osobu. Vždy můžete zkusit smlouvat, zvlášť mimo sezónu. V single pokoji bývá postel dostatečně veliká pro pár. Můžete se ubytovat také v chatkách – bandas.
Kempování je možné jak v kempech tak na pláccích a trávnících u hotelů a pensionů. Často ale vyjde dráž než obyčejný pokoj. Cena bývá 10,000 UGX/osobu, v národních parcích asi dvojnásobek. V některých kempech si můžete pronajmout i stan a spacáky.
Hostely najdete jen v Kampale, Entebe a Jinje. Můžete si přes ně rezervovat různé tour, safari a aktivity jako bunjee jumping, jízdu na čtyřkolkách nebo rafting.
Guesthousy jsou určené především pro místní, ale ubytují i nenáročné cestovatele.Dostanete jednoduchý pokoj se společnou koupelnou, studenou vodou a tureckými záchody. Pokoj, kam se vejde i pár, stojí 15,000- 25,000 UGX.
Hotely v Ugandě jsou od těch obyčejných až po luxusní resorty. Bývá u nich i restaurace. Pokoj s vlastní koupelnou a teplou vodou seženete od 40,000 UGX. Ceny se liší podle místa i sezóny, nejlevnější ubytování najdete na místě.
V Ugandě funguje také airbnb, vyzkoušet můžete i couchsurfing, na některých místech se dá domluvit i spaní u místní vesnické rodiny
Aktualizaci online průvodce připravila Lucie Dlauhá.