Jedinečný film Běžec budete moci zhlédnout na Festivalu íránských filmů

Jedinečný film Běžec budete moci zhlédnout na Festivalu íránských filmů

Amir Naderi je  významný íránský režisér a scénárista, který natáčel působivé filmy před i po íránské islámské revoluci. Pozitivní filmové kritiky mu začaly patřit díky filmu Běžec natočeném vroce 1985.

Snímek pojednává o nelehkém údělu sirotka, vyrůstajícím v ulicích přístavního města, situovaného v Perském zálivu. Hlavní hrdina, asi třináctiletý chlapec, který se točí v začarovaném kruhu sociální bídy, představuje velice silnou postavu, jež přes každodenní boj o přežití neupozaďuje humánnost a schopnost vše prožívat velice intenzivně. Chvíle okouzlení a fantazijního snění prožívá při pozorování technického světa letadel, vlaků a lodí, které mu jsou později inspirací při prvním kroku z kruhu ven po vlastní trase. Intenzivní zvukový doprovod skládající se z křiku perské abecedy doprovází nejsilnější momenty filmu.

Právě tento snímek zahájí 9. ledna v 19:30 Festival íránských filmů v pražských konech Světozor a Lucerna, který se bude konat až do 13. ledna. Už druhý ročník festivalu nabídne kolekci celovečerních hraných i dokumentárních a také krátkých snímků, které divákům umožní nahlédnout do světově oceňované íránské kinematografie. Stěžejním tématem budou děti. Více na www.iranianfilmfestival.cz nebo nafacebooku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: