Jedinečný festival japonských bambusových fléten šakuhači rozezní Prahu

Jedinečný festival japonských bambusových fléten šakuhači rozezní Prahu

Na celosvětově jedinečnou událost se mohou těšit milovníci japonské kultury a japonské hudby obzvlášť. Ve dnech 2. – 6. června 2016 se v Praze odehraje mezinárodní festival International Shakuhachi Festival Prague zasvěcený bambusové flétně šakuhači. Přední světoví mistři tohoto nástroje představí ve spolupráci se známými českými orchestry tradiční i moderní skladby. Intervence ve stálé expozici Národní galerie v Praze a filmové projekce v kině Ponrepo pak představí historii šakuhači, která se postupně rozšířila do celého světa, a zvláštní estetiku, která propojuje tradiční a soudobé japonské umění.

Festivalu se každoročně účastní umělci z Japonska, Evropy, USA a dalších koutů světa. Na programu se představí řada významných premiér a koncertů, které zmapují hudbu šakuhači od jejího počátku při meditacích v zen-buddhistických klášterech, přes 20. století, kdy začala pronikat do západního světa, až po současnost, kdy je využívána ve všech hudebních žánrech od klasiky a experimentu po rock a jazz v nejrůznějších koutech světa!

Koncerty se odehrají v sídle festivalu na HAMU (Malostranské náměstí) nebo na Nové scéně Národního divadla, jazzová session se odehraje v kavárně Zázemí. Japonskou estetiku vykreslí intervence ve stálé expozici Umění Asie Národní galerie v Praze s názvemPod povrchem prázdnota. Zde si návštěvníci budou moci na bambusovou flétnu šakuhači také zahrát.

Program festivalu doplní také projekce uhrančivé mystické psychologické sondy Rumělkové duše japonského režiséra a tanečníka butoh Masako Iwany a unikátní portrét japonské malířky Appasionato Sadao Nakadžimy v kině Ponrepo. V letním kině Národní galerie na Staroměstském náměstí si budete moci užít rodinné (melo)drama Naše malá sestra nejvýznamnějšího současného japonského režiséra Hirokazu Koreedy, soutěžící na festivalu v Cannes 2015.

Poznejte hudbu a historii japonské flétny šakuhači na International Shakuhachi Festival Prague, 2. 6. června 2016! Více o jeho programu naleznete na webu http://www.isfp.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: