Jan Procházka: Jak jsem vyhrál Tiomilu a Jukolu, dva největší štafetové závody v orientačním běhu na světě

Jan Procházka: Jak jsem vyhrál Tiomilu a Jukolu, dva největší štafetové závody v orientačním běhu na světě

Orientační běh je jeden z tradičních sportů, kterému se však v ČR nedostává dostatečné mediální pokrytí. Málokdo tak ví, že naši nejlepší běžci tráví týdny i měsíce ve Skandinávii přípravou na Tiomilu a Jukolu.

Tiomila a Jukola jsou štafetové závody, které se běhají přes noc. Například na Jukole startuje až 1700 sedmičlenných týmů jen v mužském závodě. Jan Procházka dokázal oba tyto závody vyhrát s finským klubem Kalevan Rasti, navíc má v kapse i zlato ze štafetového závodu na MS 2012. Je tedy jedním z nejpovolanějších, aby nám představil vrcholový orientační běh, ale i specifika přípravy vrcholového orientačního běžce. Zvlášť když den po své přednášce bude opět usilovat již o své páté vítězství v řadě na Velké Kunratické.

Na závěr přednášky bude orientační běh představen i pro rekreační sportovce. S tímto sportem není jednoduché začít a Český svaz orientačních sportů si to uvědomuje. Orientační běh je ideální sport nejen pro děti, ale pro celou rodinu.

Jan Procházka (foto: archiv Jana Procházky)

Jan Procházka pochází z Dobřichovic a orienťační běh začal v místním oddíle dělat už v 9. letech. Ze začátku spíše jezdil na občasné zimní tréninky a letní rodinné dovolené trávil na vícedenních závodech. Orienťák tedy dělá od dětství a díky tomu, že se ním začali i rodiče, měl možnost objezdit velké množství závodů v Čechách. To by mělo být i motto tohoto sportu, tedy sport pro celou rodinu.

Postupně se ale koníček stával vážnějším a vážnějším až Jan Procházka se „proběhal“ mezi nejlepší orientační běžce České republiky a příček nejvašších dosáhl i na světové úrovni, kdy se v roce 2012 stal Mistrem světa.

Mezi jeho největší úspěchy ale patří i pětinásobné vítězství České republiky ve Velké Kunratické, na kterou se každoročně sjíždí celá česká běžecká špička. Jan Procházka zde letos bude obhajovat a zároveň usilovat o páté vítězství v řadě a šesté vítězství dohromady.

Přečtěte si více o Janu Procházkovi.

Největší dosavadní úspěchy Jana Procházky
Mistr světa 2012 ve štafetovém závodě
4. místo ME na krátké trati
Vítěz Tiomily a Jukoly s Kalevan Rasti
Pětinásobný vítěz Velké Kunratické

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: