Jan Pala: Balkánská pohoří – ráj pro skialpinismus a freeride

Jan Pala: Balkánská pohoří – ráj pro skialpinismus a freeride

Balkánské země jsou se svými nádhernými pohořími pro zimní skialpinistické a freeridové aktivity poněkud opomíjené.

Oproti snadno dostupným Alpám jsou horské oblasti od Bosny a Hercegoviny, přes Černou Horu, Makedonii, Bulharsko a Rumunsko v zimním období liduprázdné. S lidmi a horskou službou je možnost se potkat pouze v nemnohých lyžařských střediscích, zatímco na většině vrcholů a sedel budete úplně sami.

Úplně sami zároveň znamená to, že nemůžete v případě jakýchkoliv problémů spoléhat na rychlý zásah horské služby, jak je tomu v alpských zemích. V přednášce budou představeny některé zajímavé horské oblasti balkánských zemí, které určitě stojí za zimní návštěvu. V Bosně a Hercegovině byla letos v únoru také první lyžařská zastávka Martina Šťourače a Karla Svobody z Beton Ski Teamu v rámci jejich výpravy One World Two Skis po Hedvábné stezce.

Jan „Palič“ Pala

Postupně jsem proplul několika školami od velmi důležité mateřské až po pár vysokých. Dodělal jsem také Ph.D. v oboru Kvantová optika a optoelektronika na Karlovce, respektive matfyzu. Mezi mé zábavy patří některé sportovně založené aktivitky jako skialpinismus, telemark, zimní lezení, ledolezení, volejbal, silniční a horská kola, a mnoho dalších

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: