HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jan Haráč: Pěšky přes (ne)zamrzlý Bajkal

Jan Haráč: Pěšky přes (ne)zamrzlý Bajkal

Slovo dalo slovo a tak jsme letos v zimě místo do hor zamířili na 650 kilometrů dlouhou ledovou placku na Sibiři, že prý tyhle přechody mají něco do sebe. Klasicky jsme s Danem celou akci pojali nízkonákladově, což mělo vliv třeba i na sáně, které jsme úsporně vyrobili za pár stovek z běžek.

Bajkal letos úplně nezamrzl, a to mělo za následek chůzi doslova po tenkém ledě a neustálé kličkování mezi tarosy, přes které bylo často potřeba sáně nabalené na tři týdny i přenášet. Jinak řečeno představa chůze po klouzavém zrcadlícím se ledě byla pro letošek dost naivní.

Nečekejte od nás sáhodlouhé monology o tom, jak to bylo na Bajkale strašné a jak hrozně jsme trpěli. Mnohem lepší forma přednášky je z našeho pohledu taková, která vám vysvětlí, jak se dá taková dřina a podmínky nejen přežít, ale opravu si je užít. Odpověď je jednoduchá – humor. Dám vám příklad…

Rock Point

Přednáška je připravena ve spolupráci s RockPoint – jednou z největších obchodních sítí v České Republice v oblasti outdooru.

Nejbližší pevnina je asi dva kilometry daleko, spíte na ledě, který jste při vrtání desítkových šroubů kvůli upevnění stanu provrtali skrz. A celou noc slyšíte zvuky praskajícího ledu připomínající pohyby světelného meče. Co byste měli udělat? My jsme to pojmenovali jako tulení „Star Wars bitvy“ na Bajkale, zasmáli se, nahráli na GoPročko, zamáčkli špunty do uší a šli spát. Se stejnou filozofií jsme přistupovali také k omrzlinám, polámaným saním, propadnutí se do vody, anebo když nám fungoval jen jeden ze tří vařičů. Základem je vše brát s nadhledem a dané situace konstruktivně vyřešit.

Abych to shrnul, pokud na naši přednášku dorazíte, tak společně koukneme na pěkné obrázky z mrazivé Sibiře a promítneme si videa, která by vás měla donutit k úsměvu. Více se o expedici Rock Point Winter Baikal 2015 můžete dozvědět na facebooku nebo webu pohora.cz

Honza a Dan

Jan Haráč a Daniel Kolek

Co o nás s Danem říct? Už jsem se vykecával dost, takže se budu řídit heslem, že méně je více.

Máme rádi hory a tomu podřizujeme téměř vše. Konec konců nás blíže poznáte na Obzorech.

Pohora

Jan Haráč je také dlouhodobým redaktorem serveru Pohora.cz a hory jsou středem jeho vesmíru, a proto se kolem nich točí téměř všechny Honzovy pracovní i nepracovní zájmy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: