Jak napájet psa

Jak napájet psa

V tomto článku se podíváme, kterak na napájení našeho čtyřnohého parťáka. Odbornou stránku věci přenecháme veterinářům a zaměříme se na praktické zkušenosti mnoha musherů a canicrossařů.

Tentokrát si na své ale přijdou i zarytí nepřátelé běhu, protože napájení by mělo být jednou ze základních činností každého psovoda. Myslím, že v řadě kynologických disciplín se význam napájení podceňuje. A to zejména tam, kde vlastní fyzický výkon psa není nijak extremní (např. agility). Jsem přesvědčen, že pro psy zápolící v těchto disciplínách by bylo adekvatní zavodnění mnohem větší službou než např. krmení zátěžovými granulemi.

V prvé řadě je třeba říct, že základem je, aby pes nebyl dehydrován NIKDY! To znamená nejen před či po sportovním výkonu, ale ani v mezidobí ať už doma, v kotci či na cestách. Doma samozřejmě stačí volný přístup k čerstvé vodě, ale hlavně na cestách nesmíme na napájení zapomínat a psa před nebo i během cesty systematicky zavodňovat a nejen pouze pasivně nabízet čistou vodu.

Tolik na úvod, podívejme se nyní, kterak na napájení před tréninkem nebo závodem.

Důležité je načasování!

Předčasné i příliš pozdní napojení postrádá význam a může spíše uškodit. Načasování i dávky napájení najdete v tabulce. Obecně platí, že ideální je situace, kdy pes nemočí ihned po výkonu (ať už po doběhu nebo opuštění parkuru), ale až s odstupem několika minut a moč je svělá až čirá. To je dobrý ukazatel toho, že pes neběžel s plným močovým měchýřem, ale zároveň byl dobře hydratován (světlá moč).

Dávka cca 15ml/kg, ukázka napájení cca 30kg psa (přibližné hodnoty)

Doba před výkonem

6h

3h

2–2,5hh

1,5h

Trénink

450 ml

Závod – 1.možnost

450ml

Závod – 2.možnost

500 ml

500 ml

200 ml

I na trénink je samozřejmě lepší napájet jako na závod, ale z hlediska úspory času a také protože v tréninku se obvykle nepohybujeme na hranici psích sil, je tento způsob určitým kompromisem.

Celou dávku můžeme podat najednou nebo jako opravdoví fajnšmekři rozdělenou do několika dílčích dávek (viz tabulka). Druhá varianta je optimální z hlediska fyziologie, ale z hlediska běžné praxe to chce opravdové obětavce – představte si například start závodu v 8 hodin ráno. Osobně jsem vyzkoušel oba způsoby a žádný zásadní rozdíl jsem nepozoroval. Tím vás ale do ničeho netlačím 🙂

Až do dna! Jak psa donutit vypít celou dávku? Většině psům postačí přidat do vody lžíci z konzervy, trochu masa nebo masového vývaru. Existují ale i extrémy. S „fanatickými“ píjáky, kteří pro rozmočenou granuli vypijí třeba litr vody, problém není. Horší je to s chronickými „abstinenty“, kteří ne a ne se napít. Univerzální rada v tomto případě neexistuje a musíte sami najít to nejlákavější pro vašeho psa. Nebojte se ale experimentovat a zkoušet a zkoušet! Naše evropská saňová psice byla během své první závodní sezóny opravdu vybíravá a jen kapka kozího mléka ji dokázala přimět vypít celou dávku.

Závěrem bych rád zopakoval, že adekvátním napájením nejen zvyšujete svou šanci na sportovní úspěch, ale především prodlužujete vašemu psímu protějšku jeho aktivní život. A to ve všech kynologických disciplínách!

Článek byl převzat z webu behejsepsem.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: