V Plzni se za poslední rok až nebývale rozrostla běžecká komunita, proto se ani nelze divit, že všichni by tuto aktivitu rádi vykonávali i v právě nastalém zimním období.
Díky tomu, se zde zvedla poptávka po parku či zóně, která bude velmi dobře osvětlena. Ano, dá se samozřejmě všude běhat s čelovkou, přesto podvečerní výběh za umělého osvětlení má také své osobité kouzlo. Jako běžec Plzeňák vám nabízím několik tipů a možností na kvalitní a bezpečný večerní běh.
V pokračování článku naleznete dalších deset rad a tipů jak učinit svoje běhání bezpečnější. Čtěte také: Jak běhat v zimě |
Štruncovy sady Plzeň
Městská část: Plzeň 3, centrum města
Rozloha: 36 ha
Povrch: asfalt
Původně obecní louka byla upravena na městský park v 90. letech 19. století. V roce 1896 byla v parku postavena sokolovna, která svoji funkci plní do dnešní doby. V současnosti je park vyhledávaným místem sportovců a sportovních fanoušků, jelikož se zde nachází fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň, relax centrum s lezeckou stěnou, in-line dráhou nebo rampami a spoustou jiných sportovišť.
Pro běžce je zde ideální běžecký okruh v délce 1,5 km plně osvětlený s pevným podkladem (asfalt) a naprostou rovinou bez jakéhokoliv převýšení. Jak v letním, tak i zimním období zde potkáte mnoho sportujících jednotlivců či organizovaných skupinek.
Borský park Plzeň
Městská část: Plzeň 3 – Bory
Rozloha: 54 ha
Povrch: zpevněné cesty (písek, štěrk)
Největší plzeňský park vypracoval v roce 1914 architekt Leopold Batěk. Kolem centrální louky vznikla promenáda a byly vysázeny okolní aleje. V roce 1930 byl sad rozšířen a v roce 1955 byl k němu připojen i borský lesopark.
V parku se nachází dostatek sportovního vyžití v podobě minigolfového hřiště, tělocvičny nebo tenisových kurtů. Hlavní běžecký okruh, který je plně osvětlen, má délku 1,7 km a je v mírně členitém terénu. V parku jsou i boční cesty, které běžcům umožní si prodloužit délku okruhu, ale viditelnost zde není na takové výši, jako na hlavním okruhu.
Velký Bolevecký rybník Plzeň
Městská část: Plzeň 1 – Lochotín
Rozloha: 62 ha
Povrch: asfalt
Rybník nazývaný též Ostende je využíván k rekreaci a je jedním z nejstarších rybníků v Plzeňském kraji. Celý rybník je lemován cyklostezkou, která je na určitých místech oddělena zvlášť pro běžce a cyklisty. Délka okruhu je 3,3 km s převýšení 4 metry, což umožňuje kvalitní a rychlý běh. Okruh je téměř celý osvětlen mimo východní stranu rybníka (cca 400 metrů).
Pro běžce je zde i výborné zázemí v podobě dvou restaurací, které jsou otevřeny celoročně. Během roku se zde koná několik velmi dobrých a kvalitních běžeckých závodů od délky 5 km až po maratonskou vzdálenost.
V Plzni a okolí je ještě mnoho zajímavých lokalit, kde se dá skvěle běhat. Povětšinou jsou to místa v okolí nějakých vrchů (Krkavec, Chlum, atd.), ale i u nově zrekonstruovaných parků (Lobezský, Božkovský, Lochotínský). Tyto nové parky bohužel zatím nejsou tak plně osvětleny, aby byl na nich běh bez čelovky bezpečný. Tři uvedené lokality vřele doporučuji k využití.
Jiří Mašek, redaktor Světa běhu, je nadšeným běžcem už více jak 10 let, jehož specialitou jsou silniční závody na půlmaraton a maraton. V současnosti je členem týmu vodičů pro závody ze seriálu RunCzech. Pravidelně ale běhá i horské závody, poněvadž má moc rád pohyb v přírodě. Oblíbenou lokalitou, kam jezdí nabírat nejen fyzické, ale i psychické síly, je Šumava a Krušné Hory. |