Jak běhat bezpečně, když na běžecké trasy padne tma – 2. část BEZPEČNOST

Jak běhat bezpečně, když na běžecké trasy padne tma – 2. část BEZPEČNOST

Také každý rok řešíte ten samý problém – je brzy tma a vy se nedostanete běhat ven za světla? Já tím každý rok trpím a ničí mě ty dlouhé noci a krátké dny. Letos jsem si řekla, že prostě přes zimu nepřijdu o formu a vymyslím jak trénovat po tmě.

Samozřejmě není problém pořídit si čelovku, teplé oblečení a reflexní prvky, ale to co mě trápí je strach z přepadení. Promyslela jsem tedy možnosti jak běhat co nejvíce bezpečně a dala dohromady následujících jedenáct alternativ.

1) Najdu si co nejbezpečnější lokalitu na běhání – osvětlené parky, přístupné ovály

Za tímto účelem jsem zmapovala několik pražských parků a lokalit.

Přečtěte si popis parků v Praze nebo v Plzni a jejich bezpečnost v noci. Obě města nabízejí spoustu osvětlených míst, kde si užijete svůj výběh i při dlouhých zimních večerech.

2) Najdu si spoluběžce/spoluběžkyni

Jestliže máte ve svém okolí kamaráda, spolužáka nebo třeba souseda, který rád běhá a má podobnou úroveň jako vy, tak je to jedna z nejlepších alternativ. Jako bonus k bezpečnějšímu běhu získáte ještě možnost zanadávat si na manžela, šéfa či velký zadek:-)

3) Najdu si skupinu na společné výběhy

Existuje velké množství běžeckých škol, kam si můžete jít zaběhat zcela zdarma – zaběháte si bezpečně, vylepšíte svůj styl a získáte podporu skupiny:

Praha 4: http://www.praha4.cz/Bezecka-skola-Prahy-4-1

Praha 6: http://www.sestka.cz/index.php?clanek=4194

Praha 7: http://www.praha7.cz/16790_Bezecka-skola-pro-Prahu-7

Praha 5: http://club.redrabbit.cz/news/pravidelne-spolecne-vybehy-v-praze-13/

Pro milovníky Španělštiny: http://praga.cervantes.es/cz/pratele_spanelsky/bezecky_klub_spanelsky.htm

4) Stanu se trasérem pro slepého běžce

Nebojte, nemusíte být špičkovým běžcem, abyste se stali dobrým vodičem. Není důležitá rychlost ani zkušenosti. Spousta slepých běžců jen potřebuje začít a vy jim můžete půjčit svoje oči, aby to zvládli. Na oplátku získáte parťáka na pravidelné tréninky.

5) Budu chodit běhat na pás do fitcentra nebo si pořídím pás domů

Přečtěte si tipy, jak správně a jak často běhat na páse.

6) Prostě to risknu a budu doufat, že se mi nic nestane

Jenže, jak známo, nepřipravenost a improvizace obrany nevede většinou k úspěchu. Lépe je na tom ten, kdo s možností útoku počítá. Vyhledala jsem si tedy na stránkách Policie ČR rady, „Jak se zachovat, jste-li přepadeni“:

Je dobré si občas představit, jak byste se zachovali a jak byste reagovali na překvapivý útok. Bránili byste se? Poddali byste se situaci? Čekali byste na možnost uniknout útočníkovi?

a) Jdete-li z domu na delší dobu, je v každém případě dobré, abyste  sdělili nejbližším lidem ze svého okolí, kam jdete a kdy se vrátíte. Každá situace, kdy útočník přepadne neznámou ženu, je neopakovatelná. Její výjimečnost spočívá v neopakovatelnosti času, místa, konkrétního pachatele a konkrétní oběti. Následující rady proto nejsou universální, ale mohou se stát východiskem právě pro Vaše jednání.

b) Útočník má vždy náskok a ví, jak ON bude reagovat. Je pánem situace, místa i časového nastavení.  Často se jedná o vteřinové záležitosti. Útočník může zaútočit různými způsoby, a proto není od věci znát alespoň základní hmaty a chvaty při případném obtěžování. Nejčastějšími jsou útoky zezadu, rdoušení, obejmutí, úchop za prsa, případném ohrožování nožem, apod.

c) Napadená – napadený má zas velkou šanci získat čas překvapivými reakcemi, které by útočník nepředpokládal. Při obraně byste se neměli bát toho, že pachateli „ublížíte“. Bránit se můžete tím, že použijete spray, může použít na obranu klíče, deštník, hřeben, palce do očí pachatele, kopu do rozkroku apod., případně naopak se přimkněte na pachatele a naznačte spolupráci, případný souhlas. Pak rychle využijte překvapení útočníka. Nečekané reakce mohou být i „úsměvné“, místo očekávaného volání o pomoc můžete využit účinné zvolání: „Hoří“, „Hurá“ apod.,  kterým pachatele určitě překvapíte.

  • Pokud je čas a příležitost a máte na „to“, vystupte z anonymity a mluvte s útočníkem
  • Nikdy mu nevyhrožujte, že jeho jednání oznámíte na policii
  • Pokud se rozhodnete pro fyzickou obranu, jednejte rozhodně a razantně, aby útočník upustil od svého jednání, a vy jste se mohli vzdálit
  • K obraně můžete použít různé předměty (deštník, klíče, spray a jiné předměty)
  • Snažte se násilníkovi nějak znechutit – jste nakažená, nemocná
  • Nutná obrana proti útočníkovi je zákonem dovolena (Odvrací-li oběť přímo hrozící nebo trvající útok, je oprávněna se bránit a způsobit pachateli například i zranění. Je-li útok opravdu nebezpečný, může oběť útočníka i usmrtit. Obrana však nesmí být zcela zřejmě nepřiměřená způsobu útoku).

Pokud se již stanete obětí násilí, postupujte takto:

  • Vyhledejte lékařské ošetření a neprodleně informujte Policii ČR. Volejte linku 158, nebo se dostavte na nejbližší policejní služebnu
  • Pokud se budete chtít převléct, umýt – počkejte s tím až do doby, než Vás lékař prohlédne (došlo by ke zničení důkazů)

PAMATUJTE – nemáte se za co stydět, se svým problémem se svěřte svým blízkým, osobě, které důvěřujete, můžete se obrátit na linku bezpečí, k dispozici je Vám také linka BKB – Bílý kruh bezpečí apod.

zdroj: www.policie.cz

7) Naučím se sebeobranu

Upřímně si myslím, že naučit se kvalitní sebeobranu je možná nejlepší způsob jak se násilí bránit. Pocit, že nejste bezbranní, vám dodá patřičné sebevědomí a už tím odvrátíte většinu útoků. Je prokázáno, že ty osoby, které se chovají sebevědomě, jsou v mnohem menším počtu případů napadáni či přepadáni.

Mimoto věřte, že navštěvování takových kurzů bojového umění vás dostane do skvělé kondice, zajistí optimální držení těla a zpevní veškeré svalstvo. Získáte tedy veškeré bonusy, co si jen může běžec přát. Nevýhodou je, že vám to vezme velké množství času.

Zde je výčet nejlepších bojových sportů pro sebeobranu: Krav Maga, Bojová metoda Keysi, Judo, Box, Jeet Kune Do, Jiu-Jitsu, Wing Chun, Aikido, Karate, Kickbox

8) Pořídím si pepřák

Já tedy osobně běhám s pepřákem v ruce, jednoduše se tak cítím bezpečněji. Samozřejmě je tady vždy nebezpečí, že útočník může použít zbraň proti vám, ale existují i osobní alarmy (dá se využít mobilní aplikace) a intenzivní svítilny, které násilníka oslní nebo vyděsí. Tyto obranné prostředky můžete použít také proti zvířatům.

9) Budu chodit běhat ráno nebo do práce doběhnu

Tak tahle varianta je pro hrdiny, co si dokážou ráno přivstat vyběhnout vstříc svěžímu, chladnému ránu a následně čelit posměškům línějších kolegů. Nicméně věřte, že díky tomuhle sebezapření budete mít celý den mnohem lepší náladu i pracovní výsledky. Nezbytným předpokladem je, že máte v zaměstnání sprchu, jinak budete v pracovním kolektivu silně neoblíbeni a počítejte i s nelichotivou přezdívkou:-)

10) Budu se účastnit závodů

Možná se budete divit kolik malých a nekomerčních závodů se ve vašem okolí vyskytuje. Zaplatíte za ně pár korun, poznáte nové lidi a zaběháte si pod dohledem organizátorů. Já jsem takhle narazila na Noční bohnický orienťák, který se běhá za zdmi psychiatrické léčebny Bohnice.

11) Pořídím si psa

Pokud jste již nad koupí čtyřnohého přítele v minulosti přemýšleli, tak proč ne. Budete mít parťáka nejen na běhání, který dokáže spolehlivě zahnat každou podezřelou osobu. Termínovka nabízí širokou škálu závodů se psy (canicross), a tak ani o soupeřní nebudete ochuzeni.

Samozřejmě, že žádné rady na světě vás před možným přepadením neochrání. Vždycky se může něco stát a to nejen při běhání. Tento článek je pouze souhrn mých myšlenkových pochodů nebo zkušeností, které jsem při svých večerních bězích nasbírala. Budu moc ráda, když přidáte svoje nápady nebo vhodné lokality pro běhání po tmě, a to nejen v Praze, ale v celé ČR. Díky!

Logo Uniqa

I při cestách po Čechách si můžete sjednat cestovní pojištění od pojišťovny UNIQA, které zahrnuje pojištění úrazu, odpovědnosti, pojištění zavazadel. Rodiče s dětmi jistě potěší možnost připojištění zimních sportů a připojištění stornopoplatků.

Petra Královcová

Petra Královcová
– redaktorkaPetra vystudovala Vodní hospodářství na ČVÚT v Praze. Po letech předstírání jak na tom je s prostorovou představivostí se rozhodla konečně věnovat tomu, co ji opravdu baví – sport, cestování, příroda a psaní. Momentálně zcela propadla běhu, který jí zachránil zdravý rozum na mateřské dovolené. Nejraději má delší běhy v přírodě s kopečkem a nějakou tou srnou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: