HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Ivan Brezina: Po zemi do Indie s Pepkem Námořníkem

Ivan Brezina: Po zemi do Indie s Pepkem Námořníkem

Jak podniknout dalekou cestu jinak a spatřit na ní jiné věci, než obvykle? Stačí jen postmoderně „ukrást“ nápad z Jeunetova filmu Amélie z Montmartru a vzít si na ni gumovou hračku, která s vámi kdysi jezdila v kočárku.

Skoro padesát let stará figurka Pepka Námořníka se tak vydala z Prahy pozemní trasou návaznými vlaky a autobusy do indického Dillí. Cestou se setkávala s různými náboženstvími,  vysedávala v čajovnách, riskovala únos v Balúčistánu, potřásala si rukama s domorodci, navštěvovala paláce, mešity a slumy…

Na daleké cestě se kolem vás všechno postupně mění a zažíváte proces “ graduální easternizace„. A taky máte čas přemýšlet o světě kolem sebe, všímat si jeho detailů a odlišností a sledovat, co s vámi vypadnutí z domova vnitřně udělá. Cestování může být i ponorem do vlastního nitra, do paralelní reality a do snů, které se splní, pokud najdete odvahu probudit se, zabalit batoh a vyrazit. A to i pokud jste komiksový hrdina vyrobený z vulkanizované gumy.

Ivan Brezina

Ivan Brezina

Je novinář, zaměřující se především na ekologickou problematiku a na cestování po Asii. Na desítkách výprav po zemích tohoto kontinentu prožil více než tři roky života a v roce 1995 publikoval prvního českého průvodce pro pozemní cestu z Prahy do Indie, knihu Cesta na Východ. Pro Českou televizi natáčí v Asii reportáže pro pořad Objektiv. Je šéfredaktorem časopisu Outdoor a redaktorem webu www.g.cz. Zabývá se i filozofickou a kulturně–antropologickou reflexí cestování.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: