Ta cesta byla jeho životním snem. Chtěl k hornímu toku Zambezi a pak dál a dál… Tam, kam se ještě běloch neobjevil. Chtěl objevovat, zkoumat a důkladně zaznamenávat všechno co viděl.
Holub si věřil, díky přípravě a zkušenostech, se to přece muselo podařit…
Jaká je ale „jeho“ Afrika dnes? Co by potkal při své cestě? Východní Zambie, místo Holubových snů, se sice změnila k nepoznání, ale horním tok Zambezi je pořád místem, kde se potkává minulost s přítomností.
Geograf, publicista a fotograf. Publikuje od roku 1993. Účastník české expedice Živá Afrika do rovníkové a západní Afriky v roce 1994. Spoluautor stejnojmenné publikace z roku 1996, společně s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem. V roce 2000 mu vyšla kniha Čas je dar Afriky – Etiopie (společně s Pavlem Mikešem) a v roce 2003 vydal s Jakubem Havlem knihu Island – soulad protikladů. Od roku 2003 je externím redaktorem National Geographic Česko. Během letní antarktické sezóny 2004/2005 byl členem týmu, který na antarktickém ostrově Jamese Rosse vybudoval první českou vědeckou stanici na tomto kontinentu – stanici Johanna Gregora Mendela. „Byla to Afrika, kterou jsem poznal podrobněji jako první. A i tady to funguje stejně jako v osobním životě. Na první lásku se nezapomíná.„ |