Historie

Historie

Historie je skrz naskrz prošpikována řadou potlačených informací a odepřených svědectví o nejrůznějších konspiračních teoriích, starověkých pokladech, ztracených civilizacích nebo válečných tajemstvích. V tomto napínavém šestidílném seriálu se společně s moderátorem Jamie Theakstonem vydáte na cestu za odhalením pravdy a nových skutečností o významných záhadách lidského pokolení.

Nebývá zvykem, aby byly nové důkazy, které zpochybňují po staletí akceptovaná fakta, vítány s radostí. V průběhu let byla řada mimořádných příběhů pohřbena nebo potlačena. Stateční lidé byli umlčováni nebo rovnou odsuzováni. Ale tomu je teď konec. Moderátor Jamie Theakston se v pořadu Zakázaná historie pokusí dostat až k samotnému jádru toho, co si myslíme, že známe.

V každé epizodě na vás čekají hodnotné archivní záběry a rozhovory s předními historiky, archeology a vědci. Procestujete svět od Jordánska až po Kanadu a podíváte se na zoubek takovým konspiracím, mezi něž řadíme například příběh o tom, zda se Ježíš skutečně oženil s Máří Magdalenou a vychoval s ní dítě. Zjistíte také, jestli se kdysi dávno na zemi uskutečnil závod obrů a stanete se svědky vyvrácení mýtů týkajících se ztraceného pokladu templářů. Vydejte se na fascinující honbu za skutečnou pravdou!

Každé úterý od 18. února do 25. března ve 21:00 – pouze na Viasat History.

Přečtěte si také rozhovor s Jamie Theakstonem, moderátorem šestidílného cyklu Zakázaná historie, který společně se svým týmem odhaluje po staletí pohřbené pravdy a mýty týkající se ztraceného pokladu templářů, pokrevní linie Kristovy nebo Šalamounova pokladu.

Měly by podle vás některé věci zůstat tajemstvím, nebo bychom se měli snažit najít vysvětlení pro všechno?

Myslím si, že rádi hledáme odpovědi. Jde o něco, co nás pohání kupředu, je to součást naší povahy. Některé věci však přesto zůstanou záhadou, a to z jednoho prostého důvodu – někdy se i přes veškerou snahu po vyčerpání všech důkazů a vodítek nakonec stejně ocitneme ve slepé uličce a nevíme, kudy dál. Jsem ale přesvědčený, že bychom nikdy neměli přestat pátrat.

Změnil tento seriál vaše přesvědčení nebo pohled na nějaké téma?

Rozhodně mě dovedl k jistým historickým pasážím, o nichž jsem předtím neměl ani tušení. Také jsem díky němu zjistil, že existují organizace, které mají zájem na tom, aby určité věci zůstaly pod pokličkou. Každý, kdo zveřejní nějakou teorii z oblasti alternativní historie, musí počítat s tím, že se proti němu někdo postaví, ať už to bude církev nebo akademická obec. Máme totiž rádi status quo. Je to jako se svitky od Černého moře, které byly nalezeny v 50. letech, držely se v tajnosti, ale nakonec vypluly na povrch. Během natáčení jsem si začal pokládat otázku, jaký zájem mohou tyto organizace mít na tom, aby některé věci zůstaly tak, jak jsou. Řekl bych, že mě seriál obecně učinil zvídavějším.

Vsadím se, že celá řada z těchto tajemství je velmi pečlivě střežena. Setkal jste se během natáčení s něčím takovým?

Ano, velmi obtížné je například odhalit cokoliv, co se pojí s Vatikánem. Katolická církev je velice uzavřená a tajuplná organizace, a to odshora až dolů. Kdyby někdo dostal svolení k návštěvě jejího tajného vatikánského archivu, jsem si jistý, že by tam našel rozuzlení mnoha současných záhad.

Které z témat, o kterých jste točili, vás nejvíce zaujalo? A kterou z epizod považujete za svou nejoblíbenější?

Nejspíš tu o Ježíšově pokrevní linii. Teorii týkající se toho, že Ježíš mohl odcestovat do Francie a mít děti s Máří Magdalenou, jsem znal už z knih Dana Browna. Dříve jsem jí nevěnoval moc pozornosti, ale nezaslouženě, protože je to fascinující příběh a vyplývají z něj neméně fascinující implikace. Takže právě tuto epizodu bych asi označil za mou nejoblíbenější.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: