Himalaya

Himalaya

Režie: Berta Tilmantaite, Litva, 2015, 5 minut Jazyk: Anglický / České titulky Slyšeli jste o mně, viděli jste mě mnohokrát, ale víte, kdo jsem? Podejte mi ruku, povedu vás, budete muset za sebou nechat svoje slabosti a strachy a překonat sami sebe…“Himálaj je femme fatale, matka i milenka, vznešená a všeobjímající. Ta, která se o vás stará, povzbuzuje i odměňuje, nechá vás jít, aby pak čekala, až se vrátíte. Protože ví, že se vrátíte. 

Jméno „Himálaj“ znamená „domov sněhu“. Je ochránkyní nejvyšší hory světa, nepálsky Sagarmatha, „Božské matky Země“. Vyvěrají z ní tři mocné řeky – Ganga, Indus a Brahmaputra a také je domovem tisíců lidí rozprostřených po pěti zemích: Nepálu, Indie, Bhútánu, Číny (Tibetu) a Pákistánu a z jejich oken neustále slyšíte obvyklé „namasté“. Pokud chcete najít odpověď na otázku, kým vším je „Himálaj“, nenechte si ujít vizuálně působivý film, který  vznikl během třítýdenního treku litevské filmařky Berty Tilmantaite. Ve snímku jsou použity záběry z vrcholu Mount Everestu, které patří Editě Nichols, první Litevce, která tuto horu zdolala.

Berta Tilmantaite je litevská multimediální žurnalistka, fotografka a vypravěčka příběhů. Procestovala mnoho zemí od jihovýchodní Asie až po Gruzii a Mongolsko, aby zachytila krásu každé z těchto zemí na fotografiích i v dokumentech. Publikovala v titulech jako National Geographic, Al Jazeera, GEO. Za své fotografie získává ocenění po celém světě. Výtěžek ze svých prodaných fotografií, které vznikly spolu s tímto filmem, se rozhodla věnovat Nepálu jako pomoc po loňských zemětřeseních.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: