HedvabnaStezka.cz

POSLEDNÍ DISKUSE

Jan Czerski - na Sibiři s celou rodinou

Jeden z Poláků, kteři byli vyhnání na Sibiř. Czerski ale neztrácel čas a mapoval spolu se svou manželkou drsnou krajinu.CZERSKI Jan (* 15. 5. 1845, Svilna poblíž Drissy, nyní Bělorusko, † 25. 6. 1892, Kolymskoje, Rusko) – polský geolog, vyhnanec na Sibiři

Podobně jako stovky dalších účastníků polského lednového povstání z roku 1863 odešel i Jan Czerski do vyhnanství na Sibiř. V postavení prostého vojína byl zařazen do Omského pluku. Setkal se s A. Czekanowskim, dalším z polských vyhnanců, a pod jeho vlivem se začal věnovat geologii a zoologii.

V letech 1873–75 zkoumal pohoří Východní Sajany Kuzněcký Alatau a v dalším období (1877–81) podrobně studoval geologické složení břehů Bajkalu a přilehlých oblastí, povodí Selengy a nižní Tunguzky a přispěl k vytvoření geomorfologického obrazu Sibiře od Bajkalu po Ural.

Na Sibiř se vydal s expedicí ruské Akademie věd spolu s manželkou Mavrou (zooložkou) a dvanáctiletým synem Alexandrem na jaře 1891. Z Petěrburgu se výprava s těžce nemocným Czerským dostala do Jakutska. Její vůdce, přes obtíže, jež mu přinesla choroba, zorganizoval skupinu, která procestovala jižní část Verchojanského pohoří a prošla jím do Ojmjakonu. Prozkoumala Ojmjakonské pohoří a dostala se k Indigirce. Pokračovala k pohoří Taz Kystabyt (Czerského hřbet) a k řece Sungaru (levý přítok Indigirky). Dorazila k řece Nera, kde Czerski stanovil rozvodí Indigirky a Kolymy a v září 1891 se jeho skupina dostala k Věrchněkolymsku.

Během zimy se zhoršila Czerského choroba, ale přesto se pustil po proudu Kolymy a zajišťoval geologický a geomorfologický průzkum jejích břehů. V blízkosti ústí řeky Omolon pak zemřel.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.


30.10.2011, Jiří Martínek


CESTOVATELSKÝ TWEET

Do you speak english? Yes! What is your name? Yes! How old are you? Yes!
Sponzorováno