HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

HELP CAMP TANZÁNIE 2016

HELP CAMP TANZÁNIE 2016

Být dobrovolníkem Bez mámy neznamená jen nebýt fixován na svou mámu a i bez ní putovat na opačnou stranu světa. I když i to je potřeba. Znamená to, však především, být dobrovolníkem Občanského sdružení Bez mámy, které pomáhá dětem v Tanzanii. Sdružení Bez mámy staví pro děti bez rodičů domov, dává jim šanci na vzdělání a na lepší budoucnost, zprostředkovává sponzoring sirotků rodičům z České a Slovenské republiky, podporuje a opravuje tanzanské školy a snaží se pomáhat i jiným potřebným.

V roce 2017 tento help camp neprobíhá!

Občanské sdružení Bez mámy je malá organizace, máme jen jednoho zaměstnance v České republice a jednoho v Africe. Tým Bez mámy je však daleko širší – je tady vedení, členové a dobrovolníci.

Svou základnu máme ve vesnici Mahango, kde se odvíjí většina našich projektů. Postavili jsme tam misijní stanici, malý dočasný sirotčinec, mateřskou školku a podíleli jsme se na výstavbě ošetřovny. Aktuálně probíhá výstavba velkého Centra pro sirotky. Domov zde nalezne až 80 dětí.

Kdo je dobrovolník Bez mámy

Je to člověk, který vidí smysl v pomoci druhým a neváhá pro to obětovat hodně volného času, spoustu energie a taky nějaké peníze. Je to člověk, který je schopen dělat i malé obyčejné věci, třeba i rutinní a od představy Afriky vzdálené, pro dobro druhých. Chce nabídnout své schopnosti a úsilí jako službu potřebným.

Měl by to být člověk, který neočekává odměnu a poctu; nejde mu o pouhé získání zkušeností a nevšedních zážitků. Nejede si do Afriky rozlousknout své životní otázky ani léčit zlomené srdce nebo narušené vztahy. Ale spíš by tam měl jet proto, že chce čistě a jednoduše, nabídnout své schopnosti a úsilí jako službu potřebným.

Afrika sice každého svým způsobem obdaruje, ale neměl by to být jediný důvod, proč tam jet.

Obvyklé činnosti dobrovolníků v Africe v létě 2015

– omítky v ubytovně pro dívky

– opravy a údržba ubytovny pro chlapce (úložný prostor,…)

– vybudování zeleninové zahrady pro sirotky (plot, dovoz hlíny, tvarování záhonů, zavlažovací systém, výsadba stromů, založení kompostu)

– měsíční výuka biologie na střední škole

– měsíční asistence v přilehlé mateřské školce

– třídenní výlet se sirotky k jezeru Malawi

– 5kg domácího džemu z papáji, ananasů a pomerančů

– 10 nových dětí zapojených do programu adopce sirotků

Další obvyklé činnosti dobrovolníků:

V Mahangu výuka na blízkých základních a středních školách: Buď kontinuální forma určitého předmětu pro dobrovolníky s delším pobytem, nebo příprava tematicky zaměřených programů pro jednorázovou výuku – dobrovolníci s kratším pobytem.

Výuka v mateřské školce: Jedná se o kontinuální výuku. Náplň výuky v tanzanských školkách spíš připomíná úroveň první třídy. Dětí se učí písmena, číslice, jednoduché počty, anglická slůvka. Evropský přístup ve výuce může dětem zjednodušit zapamatování látky, pomoci rozvinout jiné složky myšlení, osvojit si drobnou motoriku, rozšířit dětské obzory o věci přirozené, leč pro ně nedostupné (poznávaní zvířat, barev,…)

Volnočasové aktivity: Nejlepší formou jsou aktivity se vzdělávacím podtextem. Volnočasové aktivity nemají svůj hlavní přínos jen v osvětě samotné, ale i v tom, že děti poznáváme a ony zase čerpají z naší pozornosti, které se jim v běžném životě dostává jen málo.

Mimo výše zmíněné činnosti je samozřejmost zapojit se v Mahangu i do fyzických prací, podle aktuální potřeby: všední práce okolo chodu stanice, údržba budov, práce na poli,…

Jak se stát dobrovolníkem Bez mámy

Na začátku všeho stojí schopnost obětovat ČAS a ENERGII. Velké plus je mít nějaký NÁPAD, vlastní INICIATIVU.

Většina všech dobrovolníku se chce, přirozeně, účastnit mise do Tanzanie. Pak je také důležité splnit všechny následující podmínky:

1. Věk dobrovolníka v době mise minimálně 23 let.

2. Činnost pro Bez mámy v ČR.

3. Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni a znalost základů svahilštiny.

4. Osobní setkání s vedením sdružení. Setkání probíhá v okolí sídla Bez mámy ( Frýdek – Místek).

5. Minimální délka pobytu 1 měsíc. Optimální délka pobytu pro dobrovolníky jsou 3 měsíce.

6. Vlastní finanční prostředky na cestu i úhradu pobytu tam.

ad 2) Činnost v ČR

Každý, kdo se chce stát dobrovolníkem, si musí být vědom toho, že základ práce spočívá v činnosti pro Bez Mámy zde, v České republice. Dobrovolnictví v České republice je založeno na podpoře pokračování již existujících aktivit a projektů, avšak nové impulsy jsou také vítány.

  • Organizace přednášek: pro větší skupinu lidí, někde tam kde o nás ještě neslyšeli nebo resp. kde by o nás rádi slyšeli)
  • Organizace akcí na podporu Bez mámy (dobrovolné vstupné): výstavy fotografií či obrazů Tinga Tinga, koncerty, divadlo, ples, závod, turnaj, dobročinný bazar,…
  • Oslovovaní nových dárců: jde jednak o získávání finančních prostředků, ale také vhodných darů (léky, staré notebooky, věci pro chod sdružení: kanc. papír, toner, obálky, …) nebo zajištění nějaké služby zdarma (běžný či barevný tisk, vyvolání fotek, účetnictví neziskových organizací,…)
  • Prodávání afrických či jiných předmětů na podporu sdružení
  • Zapojení se do projektů Škola škole
  • Pomoc s umístěním kávomatu
  • apod.

Všechny uvedené aktivity jsou možnosti (tipy) jak se zapojit. Není nutné dělat úplně vše, stačí si vybrat, co je člověku nejbližší, k čemu má jisté předpoklady. Dobrovolnická činnost má široké možnosti  je proto možné přijít také s vlastním nápadem a po dohodě s vedením sdružení ho úspěšně realizovat.

ad 6) Finanční náklady

Jak již bylo výše zmíněno, dobrovolník si hradí veškeré finanční náklady sám ze svých zdrojů.

Letenka: Dle ročního období stojí letenka v rozmezí 16 000 Kč až 20 000 Kč (je to cena za cestu tam i zpět). Rok od roku je to jiné, v létě 2015 jsme dokonce platili jen 12500 Kč.

Při vstupu do Tanzanie se platí vízum 50 USD, tj. cca 1200 Kč.

Očkování před cestou stojí přibližně 5 000 Kč. Povinné očkování do Tanzanie, zejména na ostrov Zanzibar, kde to stále kontrolují, je očkování proti žluté zimnici. Ostatní očkování jsou doporučena a některá z nich stačí dokonce absolvovat jedenkrát za života. Pro cestu do tropické země, je to rozhodně dobrá investice. V očkovacím centru pouze řeknete, kam máte namířeno, a oni Vám poradí, jaká očkování potřebujete. Samozřejmě i my rádi předáme svou zkušenost. Obávaná nemoc v Tanzanii je malárie, ale proti ní nelze očkovat. Musí se užívat antimalarika (cena cca 1500 Kč/měsíc).

Doprava po Tanzanii není příliš drahá. Největší nutné náklady máme již za sebou. Přeprava do místa našeho působiště v oblasti Mbeya (cca 800 km od Dar es Saalam) stojí 500 Kč za autobus (10 hod), cca 2000 Kč letadlo (1,5 hod), vlak od roku 2015 nedisponuje 1. třídou, proto tuto přepravu nedoporučujeme. Na místě působiště Mahango se chodí pěšky, nebo se jezdí na kole, či na motorce (placená služba: cca 4Kč/km). Mezi menšími městy jezdí dodávky pod názvem dala-dala. Cena v dala-dala je přibližně 1 Kč/km. Průměrně za dopravu na místě zaplatíte cca 500 Kč/měsíc. Celkem za dopravu po Tanzánii cca 1500 Kč (bus), 4500 Kč (letadlo).

Ubytování na místě v Mahangu se neplatí. Přispívá se pouze na jídlo přibližně cca 70 Kč/den.

Celkem by se dalo říci, že pokud jedete na misi v létě 2016 do Mahanga budete potřebovat minimálně:

  • Jednorázové náklady: očkování (5 000) + letenka (18 000) + vízum (1 200) + doprava na místo a zpět bus (1 000) = 25 200 Kč
  • Měsíční náklady na místě (29 dní): strava (2000) + doprava na místě (500)= 2 500 Kč
  • CELKEM: 27 700 Kč
export_hs_gallery

V případě, že objevíte zájem o jakýkoliv způsob dobrovolnictví, ať už jen v České republice nebo i následně v Tanzanii, neostýchejte se a kontaktujte nás nejlépe přes e-mail: kontakt@bezmamy.cz

Zájemci o misi léto 2016 by nás měli kontaktovat nejpozději do konce ledna 2016, zájemci o misi zima 2017 by nás měli kontaktovat nejpozději do konce srpna 2016.

Více o misích se můžete dočíst na blozích dobrovolníků Bez mámy

Všichni tu na mne jsou moc milí, nejen učitelé ale i žáci. Váží si netradičních forem výuky a na jejich tvářích nejde přehlédnout, že si to velmi užívají. Mě netěší jen ten jejich úsměv a rozzářená očička vždy když vejdu do třídy, ale hlavně ten pocit, že je dokáži něco naučit a že si to pamatují, ačkoli je to někdy pěkný oříšek. (Zuzi, Léto 2015)

Zima 2015 , Léto 2014 Zima 2014

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: