HELP CAMP NEPÁL 2019

HELP CAMP NEPÁL 2019

Máte v sobě ten pocit, že nechcete prožít svůj život jen každodenním chozením do práce, pod tlakem a ve stresu naší moderní doby? Chcete věnovat svůj čas a energii něčemu smysluplnému? Toužíte poznat svět a jinou kulturu? Máte dost kuráže a umíte opustit pohodlí svého domova? Pojeďte učit děti angličtinu do Nepálu!

Zapojte se do projektu, který umožní nepálským dětem přiblížit se k lepší formě vzdělání a rozšířit si pohled na svět. Vaše působení může být pro život dětí z oblastí s velkou mírou analfabetismu velmi důležité. A pro vás se tak může navždy změnit pohled na svět a na životní hodnoty.

Náš dobrovolnický program funguje v Nepálu i po ničivém zemětřesení. Hodně škol bylo zemětřesením zničeno, ale výuka probíhá dál na mnoha místech v provizornějších podmínkách. O to více bude vaše pomoc cennější.

Místo:

Školy, ve kterých dobrovolníci působí, se nacházejí v himálajském předhůří, necelých 90 km východně od Káthmándú, v regionech Kávré a Ráméčchap. Vesnice jsou v nadmořské výšce 1200 – 2000 m. n. m. Vzhledem k zeměpisné šířce je tato oblast i přes svoji nadmořskou výšku teplá. V létě teploty dosahují i přes 30°C a v zimně se pohybují přes den kolem 20ti°C a v noci neklesají pod 0°C, takže zde nikdy nesněží. Místní oblast je již částečně elektrifikována, ale jsou zde časté výpadky proudu, někdy i několik dní.

Ubytování skromnějšího charakteru je zajištěno u některé z místních rodin v domě nedaleko školy. Oblast je velmi chudá, domy jsou tradičně kamenné, vymazané hlínou, podlaha je rovněž hliněná, místo oken jsou pouze otvory a vnitřní vybavení domů je velmi skromné. Dobrovolník se stravuje v rodině, kde je ubytován. V Nepálu se podává dvakrát denně tradiční jídlo dálbhát (rýže, čočka, zelenina), ráno mezi 9 – 10 hod. a večer mezi 19 – 20 hod.

Termín:

Ideální měsíce k pobytu v této oblasti jsou září až červen. V oblastech, kde jsou umístěné školy, není v zimě sníh, proto je vhodné jet vyučovat i v zimním období.

Z přihlášených zájemců se pokusíme vytvořit skupinky, které by do Nepálu vyrazily ve stejný čas. Doba působení by z důvodu efektivity měla být alespoň dva měsíce, maximální doba působení je 5 měsíců v jednom kalendářním roce. Působení v Nepálu je vhodné si prodloužit o dobu strávenou cestováním.

Počet účastníků:

min. 1, max. 10 dobrovolníků (ve stejném termínu)

Popis projektu a potřebných prací:

Hlavním posláním dobrovolníka je výuka angličtiny, nicméně dalšímu rozšíření výuky (např. o zeměpis, výtvarnou a ekologickou výchovu, sportovní hry atd.) se nebráníme. Vše záleží na domluvě s ředitelem školy. Školy jsou úrovní „higher secondary school“ a mají první až desátou třídu. Dobrovolníci vyučují studenty šesté až desáté třídy tj. žáky ve věku 11-18 let, kteří již mají základní znalost angličtiny. V případě zájmu dobrovolníka o výuku mladších dětí je nutné, aby zájemce měl odbornou průpravu a ovládal alespoň základy nepálštiny.

Inspiraci najdete v článcích Kouzelný sud a Dětské úsměvy z Nepálu.

O zkušenostech dobrovolníků si můžete přečíst na webu Namasté Nepál a na dalších odkazech Terka v Nepálu nebo zkušenosti Soni Pejcharové. Prohlédněte si také fotogalerie z pobytů našich dobrovolníků.

Podmínky účasti:

Od dobrovolníků požadujeme minimální věk 21 let, dobu působení na místě minimálně 2 měsíce a dále tyto vlastnosti: schopnost přizpůsobit se a respektovat odlišnou kulturu, chuť překonávat sám/sama sebe a zdolávat nové situace. Úroveň angličtiny by měla být na takové úrovni, aby byl dobrovolník schopný učit děti ve věku 11-18 let, jejichž znalost angličtiny je velmi omezená.

Průběh pobytu:

Ve spolupráci s partnerskou organizací DCWCzprostředkujeme dobrovolníkovi výuku v konkrétní škole a ubytování v rodině. Před odjezdem dostane každý dobrovolník maximum informací o škole i místě a veškerou možnou další podporu.

Po příjezdu se dobrovolník stane přímou součástí místní komunity a díky tomu bude mít možnost poznat Nepál takový, jak ho vnímají místní lidé. Tím, že jsou dobrovolníci ubytování společně s rodinou, se stávají její součástí, se vším, co k tomu patří. Stávají se svědky různých menších i větších kulturních a společenských událostí spojených s každodenním životem.  Dobrovolník tak získá nejen profesní zkušenosti z učení, ale také prostor pro osobní rozvoj.

Náklady:

Účastníci help-campu si hradí letenky, pojištění, vízum, dopravu, stravu a ostatní náklady spojené s pobytem v zemi. Na místě je zajištěno ubytování skromnějšího charakteru a strava u některé z místních rodin. Oblast je tak chudá, že živení další osoby několik měsíců by pro místní obyvatele znamenalo neúnosnou zátěž, proto je dohodnut minimální poplatek za stravu, který slouží výhradně místní rodině/komunitě na pokrytí nákladů. Dobrovolník neplatí nic organizaci Namasté Nepál ani spolupracující organizaci Development of Children and Women Center.

Bezpečnost a zdraví:

Účast na HELP-CAMPu je na vlastní riziko. Nepál je v současné době relativně bezpečnou zemí. Jedná se však o asijskou zemi se všemi souvisejícími zdravotními riziky (zejména střevní potíže apod.) a občasnou politickou nestabilitou. Doporučujeme také seznámit se předem s kulturními odlišnostmi a specifiky asijských zemí a této konkrétní oblasti. Před odjezdem vám samozřejmě na veškeré dotazy rádi odpoví členové naší organizace případně dobrovolníci, kteří již svůj pobyt absolvovali.

Před návštěvou této země není povinné žádné očkování, vzhledem ke sníženým hygienickým standardům však důrazně doporučujeme očkování proti žloutenkám typu A a B. V centrálním Nepálu, kde dobrovolníci působí, se malárie nevyskytuje. Většina vesnic v oblasti je s omezenými zdroji elektrické energie, voda v oblasti je pitná.

Internetové spojení je možné ve větších městech v internetových kavárnách nebo přes data v mobilních zařízeních. Mobilní signál je již ve vesnicích našeho působení většinou dostupný, ovšem je potřeba počítat spíše se špatným spojením a častými výpadky jak signálu, tak elektřiny.

Internetové spojení je možné ve větších městech v internetových kavárnách nebo přes data v mobilních zařízeních. Mobilní signál je již ve vesnicích našeho působení většinou dostupný, ovšem je potřeba počítat spíše se špatným spojením a častými výpadky jak signálu, tak elektřiny.

Jak dále postupovat?

Máte-li zájem zúčastnit se HELP-CAMPu v Nepálu, podívejte se na podrobnější informace na naše webové stránky a pokud vaše přesvědčení vyrazit s námi do Nepálu trvá, kontaktujte naši organizaci na adrese vzdelani@namastenepal.cz.

NAMASTÉÉÉÉ…..

Zkušenosti čtenářů

Lukas

Dobry den, chtel jsem se zeptat jestli je moznost pridat se v nahodny termin na kratkou chvili? Jsem prave ted v Nepalu a pokud by se naskytla moznost, pridal bych se na chvili 🙂 dekuji za odpoved

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: