Galerie: Půjdeme spolu do Betléma? Aneb jak se žije v palestinském uprchlickém táboře Dheisheh

Zavřít fotogalerii
Zobrazit
Půjdeme spolu do Betléma? Aneb jak se žije v palestinském uprchlickém táboře Dheisheh
Zobrazit
Uprchlický tábor Dheisheh na předměstí Betléma pojmul v roce 1949 rodiny ze 46 vesnic v okolí Jeruzaléma, které museli odejít ze svých vesnic po vyhlášení státu Izrael.
Zobrazit
Po dohodách z Osla z roku 1993 byl Západní břeh rozdělen na tři zóny, které mají různý stupeň autonomie.
Zobrazit
Šedesát procent z obyvatel tábora jsou děti mladší osmnácti let. Místní škola provozovaná UNRWA jich přitom pojme jen 3500. Šance za alespoň základní vzdělání je tedy zhruba poloviční.
Zobrazit
Mnozí mladí místo školy pracují. I to je však v podstatě výsada, protože nezaměstnanost v táboře se dlouhodobě pohybuje kolem 70%.
Zobrazit
Tábor má svou základní infrastrukturu. Můžete se tu nechat ostříhat, nakoupit potraviny nebo si dopřát falafelový sednvič. Všechno za zlomek ceny oproti izraelským městům.
Zobrazit
Pouliční prodavač bylin. Mnozí se takto živí celý život a vyvstává otázka, proč neodejdou do palestinských měst.
Zobrazit
Prodejna kávy obsluhovaná studentem univerzity Al-Quds v Betlémě. Za vzdělání se tu platí a je potřeba si na něj vydělat.
Zobrazit
Kopie slavného graffiti od Banksyho. Zdi tábora jsou kromě podobných kreseb a portrétů mučedníků popsány nápisy ještě z doby první intifády (palestinského povstání), která probíhala v letech 1987-1993.
Zobrazit
V táboře je kancelář UNRWA, složky Spojených národů, která má na starosti výhradně otázku palestinských uprchlíků.
Zobrazit
Kreslení nových graffity za pomoci dobrovolníků z místního kulturního centra Ibdaa.
Zobrazit
Nebojácná fotografka.
Zobrazit
Až děti vyrostete, stanete se mučedníky. V prostředí, kdy byl téměř každý z tábora ve vězení, armáda podniká pravidelné razie a možnosti vzdělaní jsou značně omezené, se smysl života hledá obtížně.
Zobrazit
V táboře žije dle různých statistik 12-14 tisíc lidí. Dle rezoluce OSN jsou za palestinské uprchlíky považováni i potomci uprchlíků z přelomu 40. a 50. let. Ti přitom přibývají raketovým tempem - jedna průměrná palestinská žena má sedm dětí.

Cleantalk Pixel