Fotoreportáž: Všední den v Egyptě

Fotoreportáž: Všední den v Egyptě

Egypt se většinou spájí s pyramidami, Nilem, faraóny a prostě starou egyptskou historií. Egypt dnešní doby je ale pramálo podobný tomu, jenž byl kdysi dávno považován za starověkou velmoc.

Mnohem víc je tato země dnes poznamenaná tím, jak se její historie vyvíjela po průlomovém 7. století, kdy i na její území přišel islám.

Egypt zůstal islámskou zemí, i když díky jeho dobře zachované 5000-leté historii, již je možné dobře prodat ve formě turistického ruchu, se tady nepraktikuje islám v takové míře jako třeba u sousedů v Saudské Arábii. Sídlí tady sice islámská univerzita Al-Azhar, nejdůležitější islámská instituce na světě, ale i ta, alespoň na veřejnosti, hlásá islám mírný, v souladu s požadavky egyptské vlády, která si je vědoma toto, že zastavení přílivu turistů by pro její ekonomiku znamenalo katastrofu.

Proto se v Egyptě žije docela dobře, i cizincům, na které Egypťané pohlížejí jako zdroj své obživy, a tudíž jsou k nim laskaví a přátelští… někdy až příliš. Na druhé straně však díky takové atmosféře má člověk možnost proniknout hlouběji do této společnosti, má možnost dostat se velmi snadno na místa, které se běžnému turistovi obvykle neukazují.

Následující fotky proto nezachycují pyramidy ani žádné jiné památky, ale ulice a místa, která odrážejí to, jak dnes v Egyptě plyne každodenní život.

Egyptske holky
V ulicích Káhiry potkávám skupinky egyptských holek, které zdobí šátky různých druhů, materiálů a barev.

Nikab
Běžně však spatřuji i ženy, které nosí nikab – šátek přes obličej.

Modni obchod
Móda se nevyhýbá ani zahalovacím doplňkům. Každý rok jsou v módě jiné barvy a materiály. Teď asi právě frčí khaki.

Mladi lide
Zastavují mě stále mladí lidé, kteří milují cizince. Milují konverzovat anglicky, i když jim je málokdy rozumět.

Prodavacka na trhu
V islámské Káhiře jsou tržiště na každém kroku. Ráda se v nich zastavuji, protože zboží i jeho prodejci jsou tak fotogeničtí!

Prodavac vajicek
Jako třeba tenhle prodavač vajíček!

Precliky
Jen ztěží odolávám preclíkům a pečivu vystavenému v ulicích. Co myslíte, koupila jsem si jeden, hned jak jsem zmáčkla spoušť?

Osel
Hlavně nevstoupit do cesty oslíkovi, hlavně tomuhle s výbušným nákladem! Osla tady najdete všude, na poli i na hlavní silnici v Káhiře.

Krestani
V Koptském městě nakukuji do obydlí křesťanských rodin, které v Egypte bydlí často hůř než muslimové.

Hajji
Zato tento muž si svůj dům vyšperkoval. Je to hajji, muslim, který navštívil Mekku, a tuto životně důležitou cestu si zobrazil na zeď.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí