FOTOREPORTÁŽ: Severní Irák – Američané odcházejí, batůžkáři přicházejí!

FOTOREPORTÁŽ: Severní Irák – Američané odcházejí, batůžkáři přicházejí!

Na našem webu se nikdo „nediví, když chcete jet do Tibetu nebo do Afghánistánu“, jak hlásá náš slogan. Ale do Iráku?

Jet na dovolenou do Iráku a navíc tam cestovat stopem, klábosit s pešmergy ozbrojenými brněnskými samopaly nebo si vychutnávat ovocný koktejl v ulicích nočního města? Říkáte si, to může jen šílenec! Ale proč ne?

Prohlédněte si všechny fotografie ve fotogalerii…

Autonomní oblast irácký Kurdistán na severu země je „jiný Irák“, kde si na bezpečnost dohlédnou. Když navíc stopnete bratrance prezidenta Barzáního, tak vám pešmergové na checkpointech ještě salutují. Kurdové mají nejen vlastního prezidenta, ale i parlament, policii či armádu, která střeží hranici s arabskou částí Iráku. Díky ropnému bohatství, mohou financovat i bouřlivý rozvoj.

Cestovatelé začínají severní Irák pomalu objevovat, praktických informací je minimum a země na ně není připravena. O to zajímavější a cennější byly naše zážitky. Stali jsme se hosty v klášteře chaldejských křesťanů i v nejposvátnějším chrámu Jezídů – „vyznavačů ďábla“, navštívili jsme 6000 let starou citadelu v Erbílu, shlíželi na „Grand Canyon“ Blízkého východu, obdivovali nečekanou kulturní rozmanitost a byli jsme svědky počátku prvního vytouženého státu Kurdů.

Projekce Lukáše Synka „Severní Irák – Američané odcházejí, batůžkáři přicházejí“ proběhne 30. 1. v 18.30 v Klubu cestovatelů v Praze.

Zkušenosti čtenářů

ondra

Na léto se tam plánuju vypravit stopem, rád bych okusili Írán, pokud to vyjde s vízy. Jedete někdo další?
Btw. Díky za článek, škoda že to mám do Prahy daleko

Tomáš
ondra:

ahoj ondra, bol si v tom iraku stopom? chystam sa tam o rok a dake info by sa mi hodilo 🙂 nais mi na mail dakujem
Tomas

Dáša

Dobrý den,
 
máte někdo aktuální informace o bezpečnostní situaci v Suleymaniah? Díky za odpověď

JOSE

ZAkho, Duhok, Soran, Amedy a Rawanduz skvelá atmosféra 🙂 skvelí ľudia, fajnové jedlo a ak nerátam trochu šialený trafik (boli sme na motorkách) tak to bola krásna bezpečná krajina:) bol isme v septembri, budúci rok by sme chceli skúsiť máj 🙂 vtedy by to malo byť krásne zelené 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: