FOTOREPORTÁŽ: Na svatbě u Bambarů v africkém Mali

FOTOREPORTÁŽ: Na svatbě u Bambarů v africkém Mali

Při cestách Afrikou se nám zalíbilo ve vnitrozemním státě Mali. Měli jsme zde štěstí zůčastnit se tradiční svatby kmene Bambarů, který tvoří celou třetinu obyvatel Mali a je tak nejpočetnější. V jeho svatebním obřadě se prolíná křesťanství, islám a animismus. Dřevění bůžkové, pestré barvy, tetování kolem úst a zlaté kruhy v uších i nosech, tak vypadá bambarská svatba. Prohlédněte si fotoreportáž z této barevné a magické události!

Všichni domorodci jsou svátečně ustrojenivyzdobeni. Dívky a ženy mají nádherné ručně vyšívané šaty a na hlavě navázaný šátek do barvy. Obličeje mají pomalované bambarskými motivyTetování kolem úst mají zvýrazněné barvou, stejně tak i zářezy vedle očí a pod nimi. Krom toho mají ještě na obličeji bílé tečky a zvláštní náušnice v nose.

Kráčíme písečnou cestou západoafrické pustiny v Mali, nedaleko hranice s Mauretánií.

Svatební obřad trvá tři dny. Slaví se vždy až odpoledne a večer. Přes den se musí pracovat. Blonďaté vlasy jsou na bambarské svatbě nevídaným úkazem.

Nálada je uvolněná, příjemná. Po zasvěcování šamana je to pro nás velmi příjemná změna, kterou moc rádi vítáme.

Typické bambarské tetování kolem rtůzdobení nosu. Na svatbě se hodně tančí. Černoši mají rytmus v těle. Mají ale v těle také smysl pro přehnané kytarové vyhrávky, sóla a serepetičky, kterých je ve finále tolik, že je hudba pro nás neposlouchatelná.

Voodoo socha u prašné cesty. Vyprahlá země je domovem animistů významně ovlivňovaných islámem a křesťanstvím. Vzniká tak zajímavá náboženská tradice, která je skutečnou lahůdkou pro religionistu.

Ráno se probouzíme do radostného dne. Kolem nás se již usilovně pracuje a všichni se těší na další odpoledne plné oslav. Dívky tráví dlouhé hodiny, někdy dokonce celé dny, vytvářením složitých účesů. Během dne jsou Bambarové polonazí. Obléknou se až odpoledne před začátkem oslav. Nevěstu prozrazují velké zlaté náušnice. Jedná se o stovky let starou tradici několika kmenů v západní oblasti Mali.

Jedna africká svatba nestačí? Podívejte se na další fotoreportážv článku Svatba náčelníka kmene Samburů.

Východní Afrikou

Ondřej Havelka vystudoval humanitní vědy na Univerzitě Hradec Králové, teologii na Univerzitě Karlově v Praze a management na CBS v Praze. Procestoval více než 100 zemí celého světa. Nezávisle prošel několik oblastí zasažených válkou. Na svých dobrodružných výpravách se zaměřuje na odlehlá domorodá etnika, jejich kulturu, historii a religiozitu. Vydal cestopisy Nahá Afrika a Cesta vzhůru, cestou v dál ZÁPADNÍ AFRIKOU. Své zážitky z dvouletého putování stopem napříč Afrikou zachytil v nové knize Cesta k branám Damašku VÝCHODNÍ AFRIKOU.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí