HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

FOTOREPORTÁŽ: Jak se staví škola v Kongu

FOTOREPORTÁŽ: Jak se staví škola v Kongu

Ve vesnicích Cihombehombe a Makutanu na východě Demokratické republiky Kongo se 600 dětí učí v nových komunitních školách, které si zdejší lidé postavili sami s podporou Člověka v tísni a dvou českých soukromých dárců. Zděné školní budovy mají po šesti třídách a konžští školáci v nich usedají do nových lavic a používají nové tabule, učebnice, tužky nebo nástěnné mapy pro zeměpis a biologii. Poblíž také vyrostly nové toalety.

Ještě před pár měsíci stál na místě nové školy v Cihombehombe jen domek stlučený z prken s děravou plechovou střechou a do tmavé budovy téměř bez oken zatékalo. Dětem ve staré škole chyběly lavice i základní školní pomůcky.

V Makutanu byla situace ještě horší. Škola byla poslepovaná z bláta a z kamení podobně jako staré toalety v popředí. Donedávna musely vystačit 300 dětem 7 kantorům. V pozadí jsou nové latríny – 3 pro chlapce a tři pro děvčata.

V Cihombehombe bylo nejdříve potřeba vykopat základy. Cihly na stavbu obou škol vyráběli lidé z vesnice přímo na místě. Na jednu školu bylo potřeba kolem 90 000 cihel.

Cihly se vyráběly pomocí jednoduché dřevěné formy. Proces ke konci stavby narušovaly intenzivní deště.

Veškerý v místě dostupný stavební materiál jako písek, štěrk a hrubé kamení nanosili na stavbu dobrovolníci z komunity. Lidé pak pomáhali i se samotnou stavbou.

Obě vesnice jsou velmi těžko přístupné. Veškerý stavební materiál z města však musel tuto strastiplnou cestu podstoupit. Při transportu cementu na stavbu byli řidiči nuceni opravit s pomocí místních i most.

Se stavbou školy v Makutanu pomáhala celá komunita.

Děti se mezitím většinu prvního pololetí učily pod provizorními přístřešky.

Schůze v kostele v Cihombehombe v říjnu 2013, kde se hodnotil průběh projektu. Diskutuje se o budoucí podobě školy a zapojení místní komunity. Lidé řeší, kolik materiálu chybí dodat na stavbu a kdo jej přinese.

Lidé z každé vesnice měli k dispozici 250 dolarů a mohli si sami zvolit, jak je utratí, aby mohli sami financovat chod školy, budoucí opravy nebo zaplacení školného nejchudším dětem. Obě vesnice se nakonec rozhodly pro chov koz. Peníze chtějí získávat z prodeje zvířat či masa.

Desetiletá Rachele (třetí zprava) ze čtvrté třídy a o rok starší Zawadi (druhá zprava) se chtějí stát učitelkami a vyučovat doma v Cihombehombe v nové škole. Stydlivá Rema (vpravo) chce být porodní bábou.

Nová škola v Cihombehombe je vidět už z dálky a pro děti funguje jako magnet.

Škola v Makutanu je první zděnou budovou v celé vesnici.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: