Fotografická zastávka na Islandu

Fotografická zastávka na Islandu

Na závěr pracovního týdne vám přinášíme překrásnou fotoreportáž Marka Kubínka, člena Klubu islandských fanatiků.

Záliv u městečka Husalvik, severní Island. Na Islandu je několik míst, odkud kdysi vyjížděly velrybářské lodě za svým úlovkem. Po zákazu lovu velryb, který Island respektuje, na rozdíl od sousedního Norska, se místní podnikavci přeorientovali na jiný druh podnikání. Kdysi velrybářské lodě teď vyjíždějí v letních měsících na moře s turistiy a turistkami.

Aqua0041

Východní pobřeží Islandu. Na Islandu není možné najít bílé písečné pláže ani koupající se lidi. Pobřeží ostrova Island lemují hlavně z jihu a z východu černé písečné pláže. Pokud je obloha zamračená, dávají krajině smutný až depresivní nádech. Pokud je obloha čistá, pláže nádherně kontrastují s krajinou pokrytou drobnou, zelenoutrávou nebo mechem a na pozadí se šedými vrcholky hor.

Aqua0046

Jižní část Islandu. Z kopců Islandu vytékáněkolik set řek a říček. Hlavně po dešti se zmohutní jejích průtok a síla. Je to nádherná podívaná na divokou a nespoutanou přírodu.

Aqua0051

Oblast kolem hlavního města Reykjaviku. Po celém Islandu je roztroušeno několik tisíc kráterů, které připomínají, že tahle krajina se stále ještě mění.

Aqua0062

Jižní pobřeží Islandu.Pokud se pořádně rozprší, a to je tady skoro každý den, objeví se kolem vás nesčetné množství vodopádů. Bývají doby, kdy prší v kuse i dva týdny.

Aqua0064

Východní pobřeží Islandu. V jihovýchodní časti ostrova se nachází obrovský ledovec pokrývající asi jednu pětinu země. Některé jeho části končí až u moře, kde se od něj pomalu jednotlivé kusy odlamují a odplouvají. V některých oblastech zde praktikuje nový adrenalinový sport. Zběsilá jízda na rychlých člunech meziplovoucím ledovcovými krami.

Aqua0078

Západní část Islandu. Západ Islandu je známý chovem ovcí a zdejšího islandského plemene koně. Ovce se během léta volně pohybují po pastvinách. Na ostrově nemají žádné přirozené nepřátele. Druhou zářijovou sobotu se zde sejdou všechny farmářské rodiny. Ovce se naženou do ohrady a postupně si z nich jednotlivé rodiny vybírají ty své. Každá rodina má jinou barevnou značku.

detajl0046

Jižní část ostrova. Na pastvinách pod sopkamise pasou volně stáda koně „Islandského plemene“. Pro svou přátelskou a houževnatou povahu je ve světě vysoce ceněné. Na Islandu se chová kolem 200 000 těchto koní.

Hors0019

Na severu ostrova, nedaleko města Husalvik najdete velice aktivní sopečnou oblast.

Nature0090

Oblast na severu země u města Husalvik je plná různobarevnýchvřídel, které chrlí do vzduchu horkou vodu.

Nature0091

ZápadnípobřežíIslandu. Přírodní útvar v moři připomíná slona.

Nature0093

Jižní pobřeží Islandu. Černé pískové pláže kontrastují s horami obrostlýmidrobnou zelenou trávou a mechem.

Nature0135

Západ slunce na východním pobřeží je nádhernou podívanou. Slunce prosvítá mezi horami a osvětluje části hor a údolí.

Nature0148

Východní pobřeží se prudce zvedá z moře a lemuje ho množství fjordů hluboce zasahujících do vnitrozemí. Některé i 30 km. 

Nature0153

V centru Reykjaviku se nachází kostel ve tvaru rakety. Údajně má nejlepší akustiku pro varhanní koncerty na světě.

sun0010

Předkové dnešních Islanďanů bydleli v domech, jejichž tepelnou izolaci udržovala hlína a tráva. Celá usedlost se skládala z několika vzájemně spojených místností, z nichž každá měla jiný účel: obytná místnost, kuchyně, kovářská dílna, místnost pro zvířata.

Urban0100

Urban0101

Zkušenosti čtenářů

Hájek

Moc hezký článek. Chtělo by to nějaké další ze severských zemí. CHystají se další?

David Gladiš
Hájek:

Na nejbližší dobu máme připraveno hned několik článků ze "studených zemí".

Celkově nám ale cestovatelé posílají články spíše z jiných částí světa, takže uvítáme další texty ze severu (články na tomto webu jsou honorované).

Jak na to sae dozvíte zde: http://www.hedvabnastezka.cz/jak_psat_pro_web.html

alias
David Gladiš:

Dobrej článeček. Ty články z Grónska co tu máte jsou taky zajímvé. Severske listy taky znam a mám rád, ale chtelo by to trochu vylepsit grafiku a přehlednost, pane Stanovský.

Michael Stanovský
Hájek:

Móóóc pěkné fotky. Nechci šířit nevyžádanou reklamu, ale na stránkách Severských listů (severskelisty.cz) najdete spoustu informací, článků a fotek ze Severu nejen od členů Klubu islandských fanatiků, členů Severské společnostyi, ale i od spousty dalších nadšenců pro Sever.

Vladimír Sklenář
Hájek:

Opravdu pěkné.Děkuji.

andy
Hájek:

velmi pekne. len preco je Husavik "Husalvik"?

janek
Hájek:

nadherne to se neda popsat diky

Sylvie Korbařová

Dobrý den, předem se omlouvám za napůl souvisedjící-nesouvisející příspěvek, ale domnívám se, že bych v tomto ráji cestovatelů mohla najít event. zájemce. 🙂

Ráda bych vydala knihu fotografií z mé měsíční cesty po Islandu, ovšem trošku netradičním způsobem- pomocí portálu https://www.startovac.cz/projekty/islandfotografii/ . Zde je možno si knihy kupovat v opačném pořadí než je běžné- nejdříve se přispívá autorovi a poté, pokud je dosaženo nutné minimální částky, přispěvatel obdrží knížku. Portál je ověřený a spolupráce s ním bezproblémová. Prosím, pokud máte pocit, že by vás projekt mohl zaujmout, navštivte výše uvedené stránky či Facebook profil našeho projektu: http://www.facebook.com/island.fotografii .

Mnohokrát děkuji a ještě jednou se omlouvám,
Sylvie Korbařová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí