FOTO: Přepadly nás lamy na Altiplanu

FOTO: Přepadly nás lamy na Altiplanu

Pláně chilského Altiplana a národního parku Lauca obývají stáda lam. Jsou zvědavé až běda!

Národní park Lauca se nachází na samém severu Chile, blízko hranice s Bolívií. Rozkládá se na 138 tisíc hektarech Antiplana. Krajině dominuje dvojitá nečinná bolívijská sopka Payachata. Vrchol Pomerape (vlevo) dosahuje 6 282 metrů nad mořem, vrchol Parinacota (vpravo) měří 6 342 m.Na bažinatých loukách se pasou stáda divokých vikuní a domácích lam.


Divoké vikuně jsou ze všech čtyř druhů lam nejmenší. Jejich mimořádně jemná srst je velmi ceněná. V parku žije také horská viskača – divoký druh činčily. Po mrazivých nocích se velmi ráda se vyhřívá v ranním slunci.

Život Altiplana

Indiánský kmen Aymara se zabývá hlavně chovem lam a alpak, které se s oblibou pasou na svěže zelených bofedales – bažinatých pastvinách. Alpaky jsou menší, huňaté a hodně barevné lamy. Z jejich jemné srsti se vyrábí pestré vlněné svetry, ponča, čepice, šály, rukavice, ponožky.

Kousek dále najdeme téměř vylidněnou osadu Parinacota, které dominuje bíle nalíčený koloniální kostel ze 17. století. Kousek dále na jih od parku Lauca se v úplné pustině zrcadlí hladina jezera Salar de Surire a  zlozvěstně tu dýmá aktivní sopka Guallatire.

Přepadly nás lamy. Potvory, sežraly nám svačinu!

Manželé Kateřina a Miloš MOTANI, oba narození v České republice, žijí od roku 1989 v Rakousku. O 2 roky později začali spolu cestovat a fotografovat. Jejich tvorba je zaměřena především na detailní vystižení různých podob, forem, tvarů a barev přírody. Soustředí se hlavně na atmosférou krajiny, pomíjivé okamžiky hry světel a stínů, které příroda nabízí. Nádherné fotky můžete vidět na jejich promítacím diashow turné. Více o programu promítání na www.motani.eu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí