Festival Jeden svět bude o olympiádě v Soči, Súdánu i eritrejských uprchlících v Izraeli

Festival Jeden svět bude o olympiádě v Soči, Súdánu i eritrejských uprchlících v Izraeli

Již 16. ročník festivalu Jeden svět zahájí 3. března v pražském kině Světozor snímek Horníci pod palbou, kde jej ve světové premiéře osobně uvede významný dokumentarista Rehad Desai a producentka Anita Khanna. Ti v roce 2012 zdokumentovali stávku horníků z platinového dolu Mirakana, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím. „Napínavý snímek je velkým diváckým zážitkem a v souvislosti s právě probíhající další vlnou podobných protestů v JAR získává nový rozměr. Tvůrci se ho dnes navíc snaží nabídnout soudu jako důkazní materiál při hledání viníků masakru,“ říká ředitelka festivalu Jeden svět Hana Kulhánková.

Festival Jeden svět se koná v Praze od 3. do 12. března, poté od 15. března do 13. dubna v dalších 33 městech České republiky. Prohlédněte si celý program na www.jedensvet.cz.

Jihoafrickou tematikou ale nic nekončí, festival o lidských právech totiž nabízí hned 106 dokumentů zařazených do jedenácti tematických kategorií. V kategorii Práce dělá člověka… filmaři nahlíží na práci v širokém společenském kontextu a otevírají debatu o tom, proč právě ona ovlivňuje v současnosti tolik naše životy. O vyhoření i alternativních podobách zaměstnávání je dokumentární komedie S chutí do toho! Nedostatek pracovních příležitostí řeší v dokumentu Míčky a melouny obyvatelé maďarské vesnice Besence.  Režisér Frédéric Brunnquell ve snímku Doba slevová ukáže na příbězích bývalých zaměstnanců Ryanair nebo Aldi, že korporace nedávají slevu zadarmo.

Soutěžní kategorie Máte právo vědět uvede často až šokující dokumenty se silným lidskoprávním rozměrem. Patří mezi ně i Zelimova zpověď o mučení a zatýkání nevinných na Severním Kavkaze ve jménu boje proti terorismu. Režisér Roger Ross Williams zase přiveze film Bůh miluje Ugandu o spojitosti mezi prosazováním diskriminačního zákona proti gayům a lesbám a lobbingem amerických evangelikálních hnutí v ugandském parlamentu.

V Hlavní soutěži se představí 12 filmů, které sledují aktuální společenské problémy, jako je nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus. Diváci a divačky uvidí třeba unikátní film Verdikt v Maďarsku.

Kategorie Panorama nabízí koktejl těch nejúspěšnějších dokumentárních filmů ze světových festivalů. V nové kategorii Rodiny v ohrožení se zase představí například snímek Závisláci na netu o čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na počítačových hrách, který přiveze režisérka Shosh Shlam. V kategorii Moc médií estonské divadlo NO99 spustí na protest proti populismu ve filmu Prachy v prachu fiktivní politickou kampaň. Film Pussy Riot – punková modlitba se představí v rámci tématu Cesty ke svobodě. Poslední kategorií je Takzvaná civilizace.

Další informace o jednotlivých filmech najdete na www.jedensvet.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: