HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

Teória šťastia

Teória šťastia

Originální název: Teória šťastia
Země: Slovensko, 2017
Délka: 36 min 
Režie: Rasťo HatiarPoetický filmový příběh o kontrastu generací. Bývalý lezec a opravdový horal Ľubo Rybanský se po letech vrací pod mohutné Vtáčniku. V 70. letech tu s kamarádem Rudou Pravdou trávili všechen svůj čas, vymýšleli nové linie a stavěli nové cesty. Přesto jejich jména na pamětní tabuli úplně chybí. Nedocenění může mrzet i na sklonku života, ale zklamání vyváží setkání s mladým lezcem Peterem Kuricem, který se zrovna chystá lézt ľubovu legendární cestu Dračí kout, první vylezenou cestu v oblasti.

Ľubo Rybanský

Veselý chlapík ve flanelové košili, s prošedivělým plnovousem a s neuhasitelnou jiskrou v oku. Působil jako učitel středního odborného učiliště chemického, potom jako chatař na bývalé Chatě kapitána Rašu pod Krivání ve Vysokých Tatrách, ještě později i na Žaiarské chatě v Roháčích. Miloval sport. Běhal extrémní horské ultramaratony, jezdil dvacetičtyřhodinovky na lyžích, podnikal několikadenní pochody. Lezl v Českém ráji, objevil zmiňovanou lezeckou oblast Hrádok v pohoří Vtáčnik, vytvořil i řadu prvovýstupů ve Vysokých Tatrách. Ľubo Rybanský zemřel loni na podzim ve svých 85 letech. A tak je tento film mimo jiné uctěním jednoho mistra, mistra horolezce.

FILMY ZAŘAZENÉ DO HLAVNÍHO PROGRAMU SE BUDOU PROMÍTAT VE VŠECH MÍSTECH KONÁNÍ FESTIVALU.


Trailer k filmu:


05.01.2018, Jana Ryantová


Diskuse


Tůma Filip
Tůma Filip

Úžasná kamera, střih a příběh krásného vyrovnaného člověka ze kterého doslova tryská pozitivní energie. Člověk nemusí být lezec, aby se do pocitů vypravěče vžil a náramně si to užil. Super!

06. 04. 2018, 14:07:16

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

 

 

 

SPOLUPOŘÁDÁ