HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

ETNOKUCHYNĚ A RECEPTY

POSLEDNÍ DISKUSE

Stolování a příprava jídla v MelanésiiNe ne ... Melanésie není samostatný stát. Jedná se o uskupení ostrovů ležících od Timoru na východ. Národy, které zde žijí připravují jídlo úplně jinak než my. Poměně složitá a zdlouhavá příprava pochoutky přitom dá zabrat nejen ženám a vyžaduje týmovou práci. Pamatujte – žádná kuchyňská linka, žádný sporák a žádné nádobí! Všechny tyto “naše” rekvizity k vaření jsou jen k smíchu a hlavně zcela zbytečné! Jste připraveni? Tak jdeme na to! Nejprve se rozdělíme do dvou týmů – muži, ženy. Předpokládejme, že muži již nalovili dostačující várku masa a teď během jejich odpočinku je řada na Vás, ženy. Přinesete z džungle potřebné ingredience (salát a brambory). K tomu budete potřebovat prostorné síťovky, které se nosí na zádech.

01

Muži se rozdělí na dvě skupinky. Jedna má za úkol připravit maso (v tomto připadě vepřové)

02

a druhá začne hloubit jámu.

03

Místo našich dřevěných prnének nebo alobalu se používají listy banánovníků. Poté jámu hezky vysteleme vysokou trávou a banánovými listy, aby to dobře hřálo. Jak jistě tušíte ... připravujeme “sporák”.

05

Mezitím příprava brambor a salátku je v plném proudu.

06

Naše siláky čeká nejtěžší úkol: pořádně nahřát kameny na speciálním roštu.

07

Pak jen stačí zabalit maso do banánových listu, dohodit pár kuřátek a salát mezi rozžhavené kameny, samozřejmě vše důkladně zaisolovat travou. Přenášení kamenů do jámy je dosti nebezpečné, ale naši borci moc dobře vědí co dělají. Po hodince čekání stačí kameny odházet a nastupují ženy k “vyproštění” naší pochoutky.

09

Konečně ... po šesti hodinách těžké práce bude oběd! Slabší nátury už sice mají v sobě několik rybek z potoka, ale stejně se těší na chutné masíčko. Rozdělení stravy: dospělí maso ... děti kukuřice!!!

11

13


17.08.2005, Albert Hajer


Diskuse


Jana
Jana
docela dobré no....i když vítka by se našla...jinač nic moc no...tak nák na půl.....upřímě byla jsem na LEPŠÍCH stránkách!!!! děkuji za pochopení!
09. 01. 2008, 15:31:39
No když Vítka, tak Vítka. A ještě Úďu a Karla, no tak nák všecky kámoše, co taky neumí česky.
21. 04. 2014, 03:31:12

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 

RSS této diskuze

CESTOVATELSKÝ TWEET

Nikdy není pozdě na cestování.

NAJDI SI ČLÁNKY V OKOLÍ