HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Džódhpur – Méhrángarh

Džódhpur – Méhrángarh

Druhé největší město Rádžasthánu leží na okraji poště Thár. Město bylo založeno r. 1459 Ráem Džódhou, vůdcem rádžpútského klanu Ráthórů. Panství, kde Ráthórové vládli, se nazývalo ve středověku Marvár. Tento název je odvozen od slova maru (smrt), z toho Márvár – „země smrti“.

Méhrángarh

Pevnost dominující městu. Dodnes patří mahárádžovi z Džódhpuru. Má 7 bran. Džajpól (brána vítězství) byla postavená v r. 1806 mahárádžou Mán Singhem na památku vítězství nad armádami z Džajpuru a Bíkánéru. Fatéhpól (brána vítězství) byla postavena Adžítem Sihem na památku jeho vítězství nad Mughaly. Lóhápól (železná brána), na níž je 15 ručiček na památku satí, která vykonaly mahárádžovy ženy. Ve vlastních budovách mahárádžova paláce je muzeum a zbrojnice. Na konci pevnosti stojí malý chrámek bohyně Čamundy (Durgy).

Džasvant Tháda

Samádhi mahárádži Džasvant Singha II. z bílého mramoru. Bylo postaveno r. 1899. Další „náhrobky“ jsou na místech zpopelnění dalších členů královské rodiny.

Umaid Bhavan Palace

Byl postavený z bílého mramoru a červeného pískovce r. 1929. Palác byl přeměněn na luxusní hotel.

Zpracováno ve spolupráci s China Tours

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: