HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Domino – hra v podkroví Ztraceného světa (3D)

Domino – hra v podkroví Ztraceného světa (3D)

Režie: Marek Audy, Richard Bouda, Česká republika, 2013, 18 minut Dokumentární 3D film o objevování nejdelší křemencové jeskyně světa na stolových horách Venezuely. Vědecká expedice na stolové hory venezuelské Guayany je jako domino!  Masiv Chimantá je náš hrací stůl, expediční tým složený ze specialistů různých vědeckých oborů, jsou hráči. Každý přikládá své kostky do společného hada poznání nitra Ztraceného světa.

Název Ztracený svět uvedl do světového povědomí spisovatel Arthur Conan Doyle před sto lety v roce 1912. Ve svém stejnojmenném románu se nechal inspirovat vyprávěním prvních průzkumníků stolových hor. Domorodci tyto prastaré geomorfologické útvary nazývají tepui. Dva tisíce metrů vysoké, kolmé stěny, tyčící se nad neprostupnými guayánskými deštnými lesy, spolehlivě brání návštěvě nejen člověku, ale i většině zvířat. Na pustých náhorních plošinách mohou přistát jen vrtulníky.
Na vrcholcích stolových hor nalezneme díky jejich specifickému klimatu  izolovanou endemickou flóru a faunu. Teprve v posledním desetiletí se zde českým a slovenským speleologům podařilo nalézt jeskyně. Byl to unikátní a celosvětově významný objev.

Čtěte rozhovor s režisérem a speleologem Markem Audym, o tom, jak vznikal první český 3D dokument.

Do roku 2002 řada světových geologů nepředpokládala existenci větších jeskyní v těchto horninách. Rozsáhlost podzemních pískovcových prostor však šokovala celý speleologický svět. Některé dómy jeskynního systému Brewer se řadí k největším přírodním podzemním prostorám světa.
Dalším přínosem pro vědu je dosud spoře popsaný mikroskopický život těchto jeskyní.
Dokument zachycuje fyzicky namáhavou práci speleologického týmu, který se snaží zdokumentovat nové části jeskyně a odebrat vzorky neznámých mikroorganizmů.

Souběžně s filmem byla vydaná jedinečná 3D kniha, která obsahuje:
80 stereoskopických fotografií, stereoskop a faksimile starých map. Více informací najdete na webu audy.speleo.cz

Zkušenosti čtenářů

Bóža

dobry den, rada bych se zeptala, kde bude mozne videt 3D dokument z venezuelskych jeskyni…v programech jednotl. promitacich mist chybi informace. prichazi pro mne v uvahu Praha o
a okoli (vikend) nebo nekde v Kralovehradeckem kraji. dekuji

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: